Systematycznie biega prawie co czwarty Polak. Ale bieganie to nie tylko moda. Jeśli podejdziesz do tego mądrze, możesz wiele zyskać. Co konkretnie?
2. Wzmacnia siłę woli i uczy systematyczności
Bieganie uczy cierpliwości i wzmacnia siłę woli. Każdy pokonany kryzys w czasie biegu sprawia, że jesteś silniejszy. Ani się spostrzeżesz, a trening z 5-kilometrowych wybiegań stanie się znacznie dłuższy. Systematyczne bieganie uczy pokonywać kryzysy fizyczne, które na trasie spotyka każdy biegacz. Ich przezwyciężanie to nie tyle trening fizyczny, co psychiczny. To doświadczenie bardzo często przekłada się również na życie codzienne - biegaczowi łatwiej mobilizować się do przezwyciężania kryzysów. Z kolei praktyka regularnych treningów pozytywnie przekłada się na systematyczność w życiu codziennym. Sportowiec, który uczciwie podchodzi do grafiku treningowego, na ogół będzie potrafił uporządkować inne przestrzenie życia.
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.