Wojna ich zabiła, nie złamała

II wojna światowa pochłonęła miliony istnień. Wśród jej ofiar byli tacy, którzy nie dali sobie wydrzeć godności. Biskupi, księża, klerycy, matki, ojcowie, osoby konsekrowane, a nawet młodzież. Spośród tych osób 108 męczenników z tamtych czasów beatyfikował papież Jan Paweł II. Oto sylwetki niektórych.

Wojna ich zabiła, nie złamała   par.pw.Sw.Jozefa w Piekarach Sl. tablica pamiatkowa przed wejsciem do kosciola Foto:Henryk Przondziono / Gosc Niedzielny Henryk Przondziono Ks. Józef Czempiel urodzony w 1883 roku w Piekarach Śląskich był charyzmatycznym duszpasterzem trzeźwości i społecznikiem. W 1919 roku był duszpasterzem w Żędowicach, gdzie stał na czele Polskiego Komitetu Plebiscytowego, który zresztą sam zakładał. W 1922 roku pracował w Hajdukach Wielkich (dzisiejszym Chorzowie Batorym). Tam otaczał opieką duszpasterską robotników i młodzież. Zorganizował kino parafialne. W parafii wychodziły „Wiadomości Parafialne” – dodatek do „Gościa Niedzielnego”. W czasie kryzysu gospodarczego zorganizował w parafii specjalny ośrodek pomocy bezrobotnym W czasie międzywojennym kierował też ruchem abstynenckim. W 1923 roku odbył się w Chorzowie Zjazd Katolicki, na którym powołano z inicjatywy proboszcza Czempiela Katolicki Związek Abstynentów – okręg śląski. Na kolejnym zjeździe (1924) powołano Tymczasowy Komitet Śląskiej Ligi Przeciwalkoholowej.

Kiedy wojska hitlerowskie zaczęły wchodzić do Polski, ksiądz Czempiel wraz z ks. Janem Rzepką wyjechali w kierunku Katowic, by przetrwać pierwsze chwile inwazji. Zawrócili jednak. Ksiądz Czempiel pierwszy raz przesłuchiwany przez gestapo był w styczniu 1940 roku. Okazało się, że jego działalność jest doskonale znana najeźdźcom. Radzono mu usunięcie się z parafii. Trwał przy swoim i 13 kwietnia 1940 roku został aresztowany. Już wtedy żegnał się z najbliższymi: "Zostańcie z Bogiem. Pozdrówcie moich parafian. Ja idę na śmierć, jeżeli jest taka wola Boża". Z Dachau przeniesiono go Mauthausen i Gusen. Potem wrócił do Dachau. Data i okoliczności jego śmierci są do końca nieznane. Według obozowych dokumentów jego śmierć nastąpiła w Dachau 19 czerwca 1942 roku. Jednak prawdopodobnie zginął kilka tygodni wcześniej – wywieziony w tzw. transporcie inwalidzkim i zagazowany.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

jad