Wojna ich zabiła, nie złamała

II wojna światowa pochłonęła miliony istnień. Wśród jej ofiar byli tacy, którzy nie dali sobie wydrzeć godności. Biskupi, księża, klerycy, matki, ojcowie, osoby konsekrowane, a nawet młodzież. Spośród tych osób 108 męczenników z tamtych czasów beatyfikował papież Jan Paweł II. Oto sylwetki niektórych.

Wojna ich zabiła, nie złamała   Marianna Biernacka Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons Marianna Biernacka określana też błogosławioną teściową pochodziła z Lipska nad Biebrzą. Miała prawdopodobnie korzenie greckokatolickie. Z mężem Ludwikiem żyła z pracy we własnym gospodarstwie. Urodziło się im sześcioro dzieci. Niestety czworo zmarło. Gdy zmarł także mąż Marianny, kobieta została z synem Stanisławem i córką Leokadią. Ta z kolei wkrótce wyszła za mąż i wyprowadziła się z domu.

W lipcu 1939 roku ożenił się również Stanisław. Młodzi zamieszkali w domu matki. Rodzinne szczęście rozdarła wojna. W 1943 roku w okolicach Lipska trwały obławy i aresztowania. Stanisław i jego żona Anna znaleźli się na liście do aresztowania. Gdy Niemcy przyszli po młodych, Marianna rzuciła się do nóg esesmana i błagała, by aresztowano ją zamiast ciężarnej synowej. Żołnierz się zgodził. Matkę i syna wywieziono potem do Naumowicz i tam rozstrzelano. Kobieta idąc na śmierć prosiła tylko, by dano jej do rąk różaniec. Synowa Anna urodziła dziecko i przeżyła wojnę.

Wojna ich zabiła, nie złamała   Pomnik w miejscu kaźni w Naumowiczach PolandMFA / CC 2.0

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

jad