Najciekawsze „Rozmowy Gościa” w 2021 roku

Rubryka „Rozmowa Gościa” to stały punkt spotkań dziennikarzy „Gościa Niedzielnego” z ludźmi, którzy mają coś ważnego do powiedzenia na aktualne tematy. Przypominamy wybrane rozmowy z 2021 roku (po jednej z każdego miesiąca).


Styczeń: o. Leon Knabit
 

Zawsze czułem się kochany. Nawet specjalnie o tym nie myślałem, tak jak nie myśli się o tym, że się oddycha. Gdy ludzie dziękowali mi, że nawrócili się po moich książkach, wiedziałem: „To nie ze mnie. Wszystko łaska”. Nie przeżywałem żadnych trzęsień ziemi, ciemnych nocy, zwątpień. Nigdy. To wielka łaska, że nie miałem nigdy żadnych objawień, nadzwyczajnych przeżyć, ale i zachwiań w wierze. Pamiętam, że w czasie święceń miałem wrażenie, jakby święcili kogoś innego, jakbym stał za szybą. Intelektualnie wszystko przyjmowałem, ale emocje były wyłączone. Po tygodniu to minęło. 



Luty: ks. dr Przemysław Drąg
 

Wyroku Trybunału i jego uzasadnienia w żadnym razie nie możemy traktować jako osiągnięcia sukcesu, który zwalnia nas z dalszej walki o życie ludzkie. Ta walka odbywa się na wielu poziomach. Obecnie główne zadanie widzę w uświadamianiu Polakom, kim jest człowiek, kiedy zaczyna się ludzkie życie, jaka jest jego wartość, dlaczego nie wolno go zabijać. Prof. Magdalena Środa stwierdziła niedawno, że ona jako filozof uważa, iż rozsądnie jest uznać, że życie człowieka zaczyna się dopiero w momencie narodzin, a inni twierdzą, że nie do końca wiadomo, jak z tym początkiem jest. Tymczasem nauka daje jednoznaczną odpowiedź, że życie zaczyna się w momencie poczęcia. Dlatego obecnie powinniśmy budować kulturę pro-life w różnych środowiskach, opierając się na badaniach naukowych, i z pozytywnym przekazem docierać do wszystkich. Chodzi o prowadzenie spokojnej, długofalowej kampanii na rzecz życia, która nie opiera się na agresji i złości, ale na pokazywaniu piękna życia, jego wartości, miłości w rodzinie, za pomocą przyjaznej, jasnej komunikacji.



Marzec: Monika Roszak
 

Nie ma jednego modelu kobiety wsi. Tak jak w ogóle lepiej nie generalizować, nie wrzucać w jakieś sztywne ramy wszystkich kobiet. Bo każda jest inna, a wszystkie wyjątkowe. Kobiety wiejskie z pewnością są silne, twardo stąpające po ziemi, bezinteresowne, chociaż działają w różnorodny sposób, mają skrajnie różne charaktery i temperamenty. A cechą wspólną jest to, że każda spotkana na mojej drodze świetnie gotuje! (śmiech)



Kwiecień: ks. Krzysztof Wons
 

Bóg naprawdę ma odpowiedź na wszystko. Trzeba jedynie otwierać Biblię i czytać. Problemem jest to, że jesteśmy niecierpliwi i czytamy ją, przyciskając klawisz „enter”, domagając się natychmiastowej odpowiedzi. A Biblii trzeba dać czas, pobyć z nią, otworzyć się na słowo, które otwiera się na mnie. Pokorny Bóg, który potrafił ukryć się w literze, jeśli spotka się z naszą miłością, otworzy się przed nami. A otwiera się wówczas, gdy spotyka miłość. Nieraz trzeba nawet się z Biblią pokłócić.



Maj: Marcin Przeciszewski
 

Kilkanaście, a nawet jeszcze kilka lat temu media starały się, w mniejszym lub większym stopniu, dążyć do pewnego obiektywizmu, pokazując różne stanowiska oraz oddając głos także drugiej stronie. W ostatnich latach obserwuję wycofywanie się mediów z tych pozycji. Kierują swoje przesłanie wyłącznie do własnych środowisk, zamkniętych w bańkach informacyjnych, wyznaczanych w znacznym stopniu przez kryteria polityczne. Jeśli zasada obiektywizmu nie jest ważna, media krytyczne bądź niechętne wobec Kościoła nie starają się, jak to czyniły dawniej, o obiektywną o nim informację. 



Czerwiec: dr Wojciech Kozłowski
 

Polacy w XX wieku, a zwłaszcza w czasie II wojny światowej, zostali pozbawieni swojego państwa, czyli podstawowej instytucji, która mogłaby ich bronić i chronić. Ze względu na niemiecką okupację i deportacje do Rzeszy, a także wywózki sowieckie wielu Polaków stało się de facto tułaczami na różnych kontynentach. Jako tułacze potrzebowaliśmy pomocy. Solidarność i męstwo jest tym, czego doświadczaliśmy od ludzi w wielu miejscach świata; ludzi często zwykłych, mieszkających we wsiach, miasteczkach, kołchozach, którzy potrafili przekroczyć bariery religijne, etniczne, językowe, dostrzegali ludzką godność polskich obywateli. Wykazywali się w ten sposób braterstwem, a często odwagą. 



Lipiec: dr Marcin Kędzierski
 

Formalnie nikt oczywiście nie wyrzuci Polski z Unii, natomiast proces ten może przebiegać w drugą stronę: na tyle zniechęcić polskie społeczeństwo, że ono samo podejmie decyzję o opuszczeniu Unii, choć wciąż wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne.



Sierpień: abp Tadeusz Wojda
 

Kościół jest przestrzenią wolności, ale rozumnej. Nie na zasadzie, że nic mnie w życiu nie obowiązuje, wszystko mogę, „róbta, co chceta”. Młodzież jest wyczulona na dobro, na piękno, na szlachetność. Aby mogła odnaleźć w Kościele wolność, potrzeba kapłanów, którzy potrafią stworzyć przestrzeń do dialogu z młodymi, do wspólnej refleksji nad problemami, które zgłaszają, kapłanów, którzy czują młodzież. Niestety, nie wszyscy księża są do tego przygotowani. Mamy wielu wspaniałych kapłanów, którzy jednak do końca nie są w stanie zrozumieć obecnych czasów. To są ludzie wychowani w innej rzeczywistości, mają inną mentalność. Nawet nie próbuję posyłać ich do młodych, wybieram kapłanów, którzy sami są młodzi i mogą zrozumieć młodzież.



Wrzesień: o. Paweł Kozacki OP
 

Uważam, że dobrze się stało, iż komisja zbadała sprawę dokładnie. Dotarcie do prawdy zawsze jest uwalniające, nawet jeśli jest bolesne. A co do nadziei… Autorzy raportu przez wnikliwą analizę faktów przedstawili szczegółowo, co nie funkcjonowało właściwie w strukturach zakonu, i wydali swoje rekomendacje na przyszłość. Są to oczywiście jedynie wskazania, sugestie, komisja bowiem nie ma charakteru prawodawczego, nie stanowi norm.



Październik: bp Adam Bab
 

Przyjechałem z większym zapałem. I nawet z notatkami duszpasterskimi. Doświadczyłem powszechności Kościoła. Jego wspólnotowości. Sądzę, że podczas ad limina ogromne znaczenie dla naszej uległości Duchowi Świętemu mają nie tylko odbywane dyskusje, ale przede wszystkim wspólna modlitwa razem ze świętymi apostołami i aktualnie posługującym następcą św. Piotra.



Listopad: prof. Bogdan Chazan
 

Są sytuacje, w których obecność nie tylko wady rozwojowej dziecka, lecz także pewnych okoliczności towarzyszących – np. wielowodzia albo dużego wodogłowia – może komplikować poród. Istnieje jednak możliwość rozwiązania ciąży cesarskim cięciem. Dlatego uogólnianie takich sytuacji i twierdzenie, że wady rozwojowe u dziecka stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia matki, nie jest prawdziwe z wyjątkiem szczególnych, rzadko występujących przypadków.



Grudzień: bp Artur Ważny
 

Odkrywamy w naszych środowiskach ludzi, którzy są związani z Kościołem tylko przez chrzest, ale już nie przez praktykę wiary. To do nich jest skierowana nowa ewangelizacja. Reszta to środki wyrazu, komunikacji, spotkania się z ludźmi. Dziś mamy dodatkowe narzędzia, takie jak media społecznościowe. One stanowią jakiś kłopot, ale okazuje się, że musimy w nie wejść, bo to jest ten świat, do którego nas Bóg zaprasza. Oczywiście chodzi też o odnowienie zapału, pasji w sercach. Myślę, że to jest główny motyw ewangelizacji: ja, kiedy spotkałem Jezusa, nie mogę nie głosić. Wielu tego nie robi, bo nie ma takiej osobistej więzi z Jezusem. Więc nowa ewangelizacja pomaga jeszcze odnawiać Kościół, bo tak się dzieje, kiedy ewangelizujemy. Nic mnie nie poruszy do ewangelizacji, jeśli nie miłość. Argumentem jest to, że odkrywam Boga, a nie kryzys czy jakieś inne okoliczności. Dlatego to jest „nowe”, bo w wielu przypadkach przyzwyczailiśmy się do rutyny, formalizmu – ale to już nie działa. Wtedy Kościół zamienia się w instytucję, ideologię, propagandę.


Czytaj też: Wszystkie wywiady z cyklu "Rozmowy Gościa"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..