Istnieje w Rzymie pradawna tradycja, zgodnie z którą pobożni chrześcijanie w każdy dzień Wielkiego Postu odwiedzają inny kościół Wiecznego Miasta. George Weigel, amerykański teolog i biograf Jana Pawła II podążył tym pielgrzymkowym szlakiem. Jak później wyznał, był to najlepszy Wielki Post w jego życiu. Owocem tego czasu są jego komentarze do czytań biblijnych i brewiarzowej liturgii godzin. George Weigel wydał je w książce pt. „Rzymskie pielgrzymowanie”, która właśnie ukazała się po polsku nakładem wydawnictwa M.
Użytkownik Gosc.pl każdego dnia tegorocznego Wielkiego Postu znajdzie tu kolejny fragment tej książki.

Czwarta niedziela Wielkiego Postu - stacja w Baylice Świętego Krzyża w Jerozolimie

Oko nie może widzieć samo z siebie, nawet gdy funkcjonuje bez zarzutu. Uczniowie potrafią „widzieć” prawdziwie sami z siebie jedynie wówczas, gdy spoglądają przez oczy wspólnoty wiary – wspólnoty solidarności i przebaczenia, która jest Ciałem Chrystusa, Światłości świata.

Kościół jest także wspólnotą, która posyła tych, którzy zostali oświeceni. W tym sensie Kościół jest sadzawką Siloam Nowego Przymierza w Jezusie Chrystusie. Ta specyfika Kościoła jako wspólnoty „posyłania” i „oświecenia” wynikających z sakramentu chrztu ma dwa wymiary. Po pierwsze, to w Kościele uczniowie rozpoznają w Jezusie Pomazańca posłanego przez Boga dla zbawienia świata. Po drugie, uczniowie Pana posyłani są ze wspólnoty Kościoła do świata, aby prosić świat o to, by się zastanowił nad możliwością własnego odkupienia. Tym samym doświadczenie chrztu ma swój aspekt wewnętrzny i zewnętrzny. Jest to ciągłe odkrywanie głębi Trójcy Świętej, Która jest Bogiem objawionym w Chrystusie przez moc Ducha Świętego, i proponowanie Chrystusa światu jako odpowiedź na pytanie, którym jest każde ludzkie życie.

Drugi Sobór Watykański przywrócił do życia i odnowił takie rozumienie przez Kościół chrztu, zgodnie z którym sakrament ten nadaje tym, którzy zyskują przezeń oświecenie, trzy funkcje. Wszyscy ochrzczeni mają udział w trojakiej misji Chrystusa jako kapłana, proroka i króla (antycypacją tej misji jest namaszczenie Dawida przez Samuela, o czym mówi dzisiejsze pierwsze czytanie w cyklu A). Wszyscy ochrzczeni, upodobnieni do Chrystusa, mogą oddawać cześć Bogu w prawdzie (funkcja kapłańska); wszyscy ochrzczeni mogą głosić prawdę (funkcja prorocka); wszyscy ochrzczeni mogą służyć braciom i światu w prawdzie (funkcja królewska). Wszystko to są funkcje eklezjalne. Są one nadawane wiernym przez Kościół w sakramencie chrztu, a ich realizacja bierze swój początek w Kościele, gdy ochrzczeni posyłani są z misją.

Dzisiejsza stacja, bazylika Świętego Krzyża w Jerozolimie, przywołuje na myśl świętą Helenę, matkę Konstantyna i jedną z najważniejszych osób pielgrzymujących w pierwszych wiekach chrześcijaństwa do Ziemi Świętej. W roku 325 Helena odwiedziła miejsca, po których stąpał Jezus. W czasie swojej podróży – jak mówi tradycja – odkryła Krzyż Prawdziwy, na którym Światłość świata złożyła w ofierze swe życie, a także wiele innych pozostałości po męce. Niektóre z nich przechowywane są w dzisiejszej stacji, będącej niegdyś rzymską rezydencją Heleny. Życie i powołanie Heleny przykuły wyobraźnię Evelyna Waugh, który napisał swą najbardziej oszczędną w słowach i stylu powieść o cesarzowej wdowie i jej szczególnej drodze nawrócenia. W jednym z listów Waugh w taki oto zaskakujący sposób zilustrował sympatię dla bohaterki swojej powieści: „Podoba mi się świętość Heleny, ponieważ tak bardzo kontrastuje z tym wszystkim, co ludzie współcześni wyobrażają sobie jako świętość. Nie rzucono jej na pożarcie lwom, nie była kontemplatyczką, nie cierpiała głodu i ubóstwa, nie wyglądała jak ktoś z malowideł El Greca. Po prostu odkryła zadanie, które Bóg dla niej wybrał, i wykonała je [...], kierując się wprost do istotnych, namacalnych faktów odkupienia”.

Oświecenie chrzcielne; bycie uczniem; rozpoznanie powołania istniejącego w Kościele i w nim biorącego swój początek – wszystko to jest możliwe przez Krzyż, który jawi się już coraz bliżej na horyzoncie naszej czterdziestodniowej wędrówki.

 

 

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

George Weigel

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Reklama

Najnowszy numer

GN 48/2024

1 grudnia 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Hologram w konfesjonale

Płatki śniegu na wietrze wirowały w absolutnej ciszy. Aż chciało się kontemplować. I zapewne trwałaby ta cisza długo, uspokajając obserwatora płatków śniegu, czyli mnie, na długo, gdyby nie radio, nastawione na jedną z najpopularniejszych polskich stacji.

Więcej w Artykuł