Istnieje w Rzymie pradawna tradycja, zgodnie z którą pobożni chrześcijanie w każdy dzień Wielkiego Postu odwiedzają inny kościół Wiecznego Miasta. George Weigel, amerykański teolog i biograf Jana Pawła II podążył tym pielgrzymkowym szlakiem. Jak później wyznał, był to najlepszy Wielki Post w jego życiu. Owocem tego czasu są jego komentarze do czytań biblijnych i brewiarzowej liturgii godzin. George Weigel wydał je w książce pt. „Rzymskie pielgrzymowanie”, która właśnie ukazała się po polsku nakładem wydawnictwa M.
Użytkownik Gosc.pl każdego dnia tegorocznego Wielkiego Postu znajdzie tu kolejny fragment tej książki.
Oko nie może widzieć samo z siebie, nawet gdy funkcjonuje bez zarzutu. Uczniowie potrafią „widzieć” prawdziwie sami z siebie jedynie wówczas, gdy spoglądają przez oczy wspólnoty wiary – wspólnoty solidarności i przebaczenia, która jest Ciałem Chrystusa, Światłości świata.
Kościół jest także wspólnotą, która posyła tych, którzy zostali oświeceni. W tym sensie Kościół jest sadzawką Siloam Nowego Przymierza w Jezusie Chrystusie. Ta specyfika Kościoła jako wspólnoty „posyłania” i „oświecenia” wynikających z sakramentu chrztu ma dwa wymiary. Po pierwsze, to w Kościele uczniowie rozpoznają w Jezusie Pomazańca posłanego przez Boga dla zbawienia świata. Po drugie, uczniowie Pana posyłani są ze wspólnoty Kościoła do świata, aby prosić świat o to, by się zastanowił nad możliwością własnego odkupienia. Tym samym doświadczenie chrztu ma swój aspekt wewnętrzny i zewnętrzny. Jest to ciągłe odkrywanie głębi Trójcy Świętej, Która jest Bogiem objawionym w Chrystusie przez moc Ducha Świętego, i proponowanie Chrystusa światu jako odpowiedź na pytanie, którym jest każde ludzkie życie.
Drugi Sobór Watykański przywrócił do życia i odnowił takie rozumienie przez Kościół chrztu, zgodnie z którym sakrament ten nadaje tym, którzy zyskują przezeń oświecenie, trzy funkcje. Wszyscy ochrzczeni mają udział w trojakiej misji Chrystusa jako kapłana, proroka i króla (antycypacją tej misji jest namaszczenie Dawida przez Samuela, o czym mówi dzisiejsze pierwsze czytanie w cyklu A). Wszyscy ochrzczeni, upodobnieni do Chrystusa, mogą oddawać cześć Bogu w prawdzie (funkcja kapłańska); wszyscy ochrzczeni mogą głosić prawdę (funkcja prorocka); wszyscy ochrzczeni mogą służyć braciom i światu w prawdzie (funkcja królewska). Wszystko to są funkcje eklezjalne. Są one nadawane wiernym przez Kościół w sakramencie chrztu, a ich realizacja bierze swój początek w Kościele, gdy ochrzczeni posyłani są z misją.
Dzisiejsza stacja, bazylika Świętego Krzyża w Jerozolimie, przywołuje na myśl świętą Helenę, matkę Konstantyna i jedną z najważniejszych osób pielgrzymujących w pierwszych wiekach chrześcijaństwa do Ziemi Świętej. W roku 325 Helena odwiedziła miejsca, po których stąpał Jezus. W czasie swojej podróży – jak mówi tradycja – odkryła Krzyż Prawdziwy, na którym Światłość świata złożyła w ofierze swe życie, a także wiele innych pozostałości po męce. Niektóre z nich przechowywane są w dzisiejszej stacji, będącej niegdyś rzymską rezydencją Heleny. Życie i powołanie Heleny przykuły wyobraźnię Evelyna Waugh, który napisał swą najbardziej oszczędną w słowach i stylu powieść o cesarzowej wdowie i jej szczególnej drodze nawrócenia. W jednym z listów Waugh w taki oto zaskakujący sposób zilustrował sympatię dla bohaterki swojej powieści: „Podoba mi się świętość Heleny, ponieważ tak bardzo kontrastuje z tym wszystkim, co ludzie współcześni wyobrażają sobie jako świętość. Nie rzucono jej na pożarcie lwom, nie była kontemplatyczką, nie cierpiała głodu i ubóstwa, nie wyglądała jak ktoś z malowideł El Greca. Po prostu odkryła zadanie, które Bóg dla niej wybrał, i wykonała je [...], kierując się wprost do istotnych, namacalnych faktów odkupienia”.
Oświecenie chrzcielne; bycie uczniem; rozpoznanie powołania istniejącego w Kościele i w nim biorącego swój początek – wszystko to jest możliwe przez Krzyż, który jawi się już coraz bliżej na horyzoncie naszej czterdziestodniowej wędrówki.
George Weigel
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.