Istnieje w Rzymie pradawna tradycja, zgodnie z którą pobożni chrześcijanie w każdy dzień Wielkiego Postu odwiedzają inny kościół Wiecznego Miasta. George Weigel, amerykański teolog i biograf Jana Pawła II podążył tym pielgrzymkowym szlakiem. Jak później wyznał, był to najlepszy Wielki Post w jego życiu. Owocem tego czasu są jego komentarze do czytań biblijnych i brewiarzowej liturgii godzin. George Weigel wydał je w książce pt. „Rzymskie pielgrzymowanie”, która właśnie ukazała się po polsku nakładem wydawnictwa M.
Użytkownik Gosc.pl każdego dnia tegorocznego Wielkiego Postu znajdzie tu kolejny fragment tej książki.
Pierwszym złym nawykiem byłych niewolników jest zwyczaj oddawania czci fałszywym bogom, zwłaszcza fałszywemu bożkowi własnego „ja”.
Dzisiejsze czytanie z Liturgii Godzin otwiera trwającą cztery tygodnie medytację, podczas której Kościół rozważa niewolę Izraela w Egipcie, cud Wyjścia oraz czterdzieści lat wędrówki narodu wybranego po pustyni. Ten cykl czytań nie kończy się śmiercią Mojżesza i wejściem do Ziemi Obiecanej, lecz buntem w Meriba i umieszczeniem wysoko na palu miedzianego węża przez Mojżesza, co stanowi bardzo adekwatne przejście do następnego cyklu czytań w Liturgii Godzin, w których przez dwa tygodnie Kościół, zagłębiając się w List do Hebrajczyków, rozważa Chrystusa Arcykapłana wywyższonego na krzyżu dla zbawienia świata.
Kościół św. Jerzego na Velabrum: portyk i kampanila Stephen Weigel W Starym Testamencie znajdziemy wiele opowieści mówiących o wspaniałomyślnych interwencjach Boga w dzieje ludu wybranego, jednak Biblia hebrajska słusznie przedstawia Wyjście z Egiptu jako paradygmat zbawienia. Za sprawą cudownego doświadczenia wyzwolenia z kajdan niewoli i uwolnienia od oprawców uformowany zostaje lud poświęcony Panu; hałastra niewolników za sprawą zbawczego działania Boga w historii staje się Ludem Bożym w pielgrzymce do Ziemi Obiecanej, płynącej mlekiem i miodem. W tradycji chrześcijańskiej to wyzwalające doświadczenie Wyjścia staje się uniwersalne i dostępne dla wszystkich za sprawą „przejścia Jezusa”, nowego Baranka Paschalnego, od życia do śmierci.
I dlatego Kościół nakazuje, by tę opowieść o Wyjściu czytać każdego roku w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. To wyzwalające działanie Boga, które objawiło się z takim dramatyzmem w przejściu przez Morze Czerwone, osiąga swoją pełnię w nowej Passze, którą jest Triduum Paschalne: w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Ta definiująca historię prawda, że Bóg jest przede wszystkim wyzwolicielem, potwierdzona zostaje w Zmartwychwstaniu, w którym ludzkość wyzwolona zostaje ze strachu przed śmiercią jako nieuniknionym, absurdalnym kresem historii człowieka – historii jednostkowej każdego z nas i całej ludzkości. Historia bowiem, podobnie jak Izrael przebywający na pustyni, ma swoje przeznaczenie i cel: wieczne obcowanie z Bogiem na Godach Baranka.
Za sprawą tych czterech tygodni czytań z Księgi Wyjścia Kościół ożywi, wraz z ludem Izraela, kwestię jego wyzwolenia: co to znaczy być wolnym ludem, którego wybrał jako swą własność wyzwalający Bóg? Jakie jest w rzeczywistości znaczenie „wyzwolenia”? Czy to znaczy, że „każdemu wolno być sobą”, czy też jest jakieś szlachetniejsze, głębsze, bogatsze znaczenie wolności, do której wyzwolony został Izrael i wszyscy, którzy wyznają wiarę w Boga Izraela?
Wyzwolenie Izraela opisane w Księdze Wyjścia stanowi początek historii ludu Izraela jako wspólnoty politycznej, czyli społeczności zorganizowanej dla celowego działania w historii. Jednakże, o czym przekonają się Izraelici w czasie swej wędrówki po pustyni, w ich wyzwoleniu chodzi o coś więcej niż tylko o klęskę ich ciemiężycieli i o uzyskanie własnej niepodległości narodowej. Wolność, do której został wyzwolony Izrael, nie ma charakteru jedynie politycznego; ma także wymiar duchowy i moralny. Izrael ma się stać wspólnotą oddającą prawdziwą cześć Bogu i narodem odznaczającym się prawością.
I na tym właśnie polega zasadnicza zmiana.
George Weigel
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.