Inwazja Rosji na Ukrainę

Manifestacja pod ambasadą rosyjską w Warszawie.

Relacja trwa

11.10.2022 11:25

Pod koniec września ośmiu Rosjan uciekło przed ogłoszoną mobilizacją, udając się w podróż jachtem z Władywostoku do Korei Południowej; rejs trwał pięć dni, ponieważ mężczyźni omijali wody terytorialne Korei Północnej - powiadomił brytyjski dziennik "Guardian" za rosyjskojęzyczną sekcją BBC. (PAP)

11.10.2022 09:08

O wybuchach m.in. w Odessie i Krzywym Rogu, a także w obwodach kijowskim i winnickim Ukrainy informują we wtorek rano władze lokalne i ukraińskie kanały w komunikatorze Telegram. (PAP).

11.10.2022 08:35

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

11.10.2022 08:14

​Dostawy prądu wznowiono we wszystkich miejscowościach obwodu lwowskiego - powiadomił szef władz tego regionu przy granicy z Polską Maksym Kozycki rano we wtorek. (PAP)

10.10.2022 21:23

Ukrainy nie da się zastraszyć, tylko jeszcze bardziej zjednoczyć – oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując zmasowany atak rakietowy Rosji na swój kraj. Nazwał go aktem terroryzmu. (PAP)

10.10.2022 21:17

Uzyskałem zapewnienie, że jest to kwestia techniczna, że nie będzie z tym problemu, że będzie to kwestia najbliższego czasu – powiedział w poniedziałek PAP nt. ratyfikacji przez Węgry rozszerzenia NATO wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. (PAP)

10.10.2022 20:03

Były prezydent USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla sieci telewizyjnej Real America's Voice, że administracja prezydenta Joe Bidena "prawie zmusiła" Putina do inwazji na Ukrainę swoją "głupią retoryką" - relacjonuje w poniedziałek portal Business Insider.

"Oni go po prostu wyśmiewali, jeśli się temu przyjrzeć, nasz kraj i nasi tak zwani przywódcy wyśmiewali Putina. (...) Mówiłem sobie, że prawie zmuszają go do wejścia (na Ukrainę) tym, co mówią. Ta retoryka była aż tak głupia" - zauważył Trump.

Ocenił, że sposób, w jaki Kreml uzasadnia atak na Ukrainę jest "sprytny" i "genialny".

Oznajmił też, że nie doszłoby do wojny na Ukrainie, gdyby on był prezydentem. "Ukraina i Rosja nie walczyłyby ze sobą. To nie znaczy, że kochałyby się, ale nie ma takiej możliwości, żeby walczyły i nie ma takiej możliwości, żeby Putin wszedł (na Ukrainę)" - powiedział.

Business Insider przypomina, że na kilka dni przed rosyjską inwazją Trump również oświadczył w wywiadzie, że mogłoby nie dojść do wojny, gdyby był nadal prezydentem ze względu na jego dobre relacje z Putinem. "Bardzo dobrze znałem Putina. Świetnie się z nim dogadywałem. Lubił mnie. Ja lubiłem jego (...). To twardy gość, ma wiele uroku i dumy oraz kocha swój kraj" - powiedział wówczas. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

10.10.2022 18:54

W poniedziałek wieczorem przed ambasadą Rosji w Warszawie gromadzą się protestujący. Mają ze sobą flagi Ukrainy, Polski, Unii Europejskiej, a także biało-czerwono-białe flagi Białorusi. Niektórzy niosą również znicze i transparenty głoszące: "Rosja jest państwem terrorystycznym".

Przed ambasadą protestują Ukraińcy, Polacy oraz Białorusini. Manifestacja to odpowiedź na działania wojenne Rosji, w tym przeprowadzony przez nią w poniedziałek zmasowany atak rakietowy na szereg ukraińskich miast.

Protestujący skandują: "Putin won!", "Terrorysta!" i "Precz z faszyzmem!". Wznoszą też okrzyki na cześć Ukrainy i ukraińskich żołnierzy. Oprócz flag narodowych i unijnych przed ambasadą rozwinęli także dużą flagę w ukraińskich barwach z biało-czerwonym sercem w środku.

Wielu manifestujących przyniosło transparenty z zapisanym po angielsku hasłem: "Rosja to państwo terrorystyczne". Jedna z przybyłych przed ambasadę Białorusinek trzyma transparent o treści: "Białoruś to nie Łukaszenka".

Ulica Belwederska, przy której znajduje się rosyjska ambasada, jest zablokowana. Manifestację, na którą cały czas przybywają kolejne osoby, zabezpieczają siły policji.(PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

10.10.2022 18:52

Rosyjskie ataki rakietowe na Kijów i inne miasta tylko wzmocnią zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w pomoc dla Ukrainy - oświadczył w poniedziałek prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział też dalsze sankcje na Rosję.

W wydanym przez Biały Dom komunikacie Biden potępił rosyjskie ostrzały jako ataki na cywilów, bez znaczenia militarnego.

"One po raz kolejny zademonstrowały całkowitą brutalność nielegalnej wojny Putina przeciwko narodowi ukraińskiemu" - oznajmił.

"Te ataki tylko dodatkowo wzmacniają nasze zaangażowanie, by wspierać naród ukraiński tak długo, jak trzeba. Razem z naszymi sojusznikami i partnerami będziemy kontynuować nakładanie kosztów na Rosję za jej agresję, pociągać Putina i Rosję do odpowiedzialności za ich okrucieństwa i zbrodnie wojenne, i dostarczać wsparcie potrzebne siłom ukraińskim do obrony swojego kraju i swojej wolności" - zaznaczył Biden. Wezwał też Rosję do zakończenia agresji i wycofania wojsk z Ukrainy. (PAP)

10.10.2022 18:44

Nad Krzywym Rogiem w poniedziałek ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dwa używane przez Rosję irańskie drony Shahed-136, które miały zaatakować infrastrukturę krytyczną, a nad obwodem chersońskim - rosyjski samolot szturmowy Su-25. (PAP)

10.10.2022 18:04

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozesłała list gończy za Dmitrijem Miedwiediewem, wiceszefem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, który wielokrotnie wzywał do zniszczenia Ukrainy. Na liście SBU jest również rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Miedwiediew jest oskarżany o „zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, dokonany przez przedstawiciela władz” - powiadomił portal Ukrainska Prawda, powołując się na bazę danych MSW w Kijowie.

Miedwiediew, obecnie wiceszef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a w przeszłości przez jedną kadencję prezydent Rosji, wzywał m.in. do „unicestwienia” Ukrainy oraz groził zastosowaniem broni jądrowej.

Na liście poszukiwanych jest również rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji. Władze w Kijowie zarzucają Zacharowej „zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, który doprowadził do śmierci ludzi i innych ciężkich następstw”. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

10.10.2022 17:47

W obwodzie lwowskim po rosyjskim ataku rakietowym są problemy z łącznością komórkową; cześć miejscowości, a także sam Lwów, jest pozbawiona prądu – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Kozycki.

Przywracanie dostaw energii może potrwać ponad dobę – przekazał Kozycki w Telegramie.

https://t.me/kozytskyy_maksym_official/4888 (PAP)

10.10.2022 16:30

Kolejny alarm przeciwlotniczy ogłoszono w poniedziałek po południu w stolicy Ukrainy, Kijowie. Syreny zawyły ok. godziny 14.30 czasu polskiego, po godzinie 16 alarm odwołano. Wcześniej miasto zostało ostrzelane w godzinach porannych. (PAP)

10.10.2022 15:15

W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na centrum Kijowa, do których doszło w poniedziałek rano, uszkodzony został budynek Misji Doradczej UE na Ukrainie; nie ma informacji o poszkodowanych wśród personelu placówki - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda. (PAP)

10.10.2022 15:00

Komik, polityk i aktywista Serhij Prytuła oraz aktywista Serhij Sternenko w odpowiedzi na poniedziałkowy rosyjski ostrzał miast na Ukrainie rozpoczęli w internecie "odwetową" zbiórkę środków na uzbrojenie dla ukraińskiej armii - poinformował portal Kyiv Independent.

Aktywiści w ciągu godziny od startu kampanii zebrali 485 tys. dolarów. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup dronów kamikadze produkcji ukraińskiej. (PAP)

10.10.2022 14:55

Poniżej: śpiew w kijowskim metrze służącym jako schron.

10.10.2022 14:55

10.10.2022 14:52

10.10.2022 14:46

Kolejny alarm przeciwlotniczy ogłoszono w poniedziałek po południu w stolicy Ukrainy, Kijowie. Syreny zawyły ok. godziny 14.30 czasu polskiego. Miasto zostało ostrzelane wcześniej w godzinach porannych.

Po ogłoszeniu alarmu ulica, przy której znajduje się placówka PAP, opustoszała. Po chodniku poruszają się jedynie pojedynczy ludzie. Jeżdżą także nieliczne samochody. W mieście, tak jak poprzednio, nie widać śladów paniki. (PAP)

10.10.2022 14:35

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) tymczasowo wstrzymuje działania na Ukrainie ze względów bezpieczeństwa - powiedział w poniedziałek agencji Reutera rzecznik organizacji. Wcześniej tego dnia wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał wielu miast w większości regionów Ukrainy.

"Nasze zespoły wstrzymały dziś wszystkie swoje operacje" - przyznał rzecznik.

W poniedziałek doszło do zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły m.in. w centrum Kijowa, miejscowości w obwodach dniepropietrowskim i mikołajowskim, a także w obiekty na zachodzie kraju. Według wstępnych doniesień zginęło około 10 osób, a blisko 60 zostało rannych.

MKCK pracował na Ukrainie m.in. przy ewakuacji ludności cywilnej z oblężonego Mariupola. (PAP)

10.10.2022 14:34

Prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali w poniedziałek po fali masowych ataków na ukraińskie cele cywilne m.in. o dalszych dostawach środków niezbędnych do obrony Ukrainy - oświadczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. (PAP)

10.10.2022 14:27

Poniżej: dziewczyna nagrywała wiadomość bombardowanego Kijowa, gdy dosięgła ją fala uderzeniowa pobliskiej eksplozji.

10.10.2022 14:25

10.10.2022 14:15

"To podłe i niczym nieuzasadnione, że Putin strzela rakietami do miast i cywilów" - napisała w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

"Robimy wszystko, aby szybko wzmocnić obronę przeciwlotniczą Ukrainy" - podkreśliła (https://tinyurl.com/3jp3scss). (PAP)

10.10.2022 14:07

W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na Kijów, w stolicy Ukrainy wdrażane są awaryjne przerwy w dostawach prądu – poinformował mer miasta Witalij Kliczko. Przekazał jednocześnie, że służbom komunalnym udało się odnowić dostawy wody.

„W wyniku ostrzelania przez rosyjskich barbarzyńców obiektów infrastruktury krytycznej w stolicy i obwodzie, wdrażane są grafiki awaryjnego odłączania dostaw prądu dla konsumentów indywidualnych w Kijowie i obwodzie kijowskim” – napisał Kliczko w swoim telegramie.

Według mera częściowo ograniczane są także dostawy energii elektrycznej dla klientów przemysłowych w Kijowie i całym obwodzie kijowskim. „Energetycy i służby ratownicze robią wszystko, by maksymalnie szybko wznowić normalną działalność systemów energetycznych” – zapewnił.

Kliczko poinformował także, że odpowiednie służby pracują nad naprawą uszkodzeń w systemie wodociągowym. „Jednak ciśnienie w sieci zdołano unormować i odbiorcy mają już zapewnione dostawy wody” – napisał. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

10.10.2022 12:48

Podczas rosyjskich ataków na stolicę Ukrainy, Kijów, uderzono także w biuro wizowe niemieckiej ambasady - piszą w poniedziałek niemieckie media. (PAP)

10.10.2022 12:27

Rosyjskie wojska zaatakowały w poniedziałek rano Ukrainę precyzyjnymi rakietami manewrującymi, wystrzeliwanymi m.in. z bombowców strategicznych w rejonie Morza Kaspijskiego i z okrętów na Morzu Czarnym - powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. (PAP)

10.10.2022 10:05

Siły rosyjskie uderzyły w Charków na wschodzie Ukrainy, w mieście słychać wybuchy - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Eksplozje są słyszane również w rejonie Krzemieńczuka w obwodzie połtawskim i w obwodzie iwanofrankowskim - przekazał portal Suspilne. (PAP)

10.10.2022 09:45

Po godzinie 8 i 9 doszło w Kijowie do kolejnych eksplozji.

10.10.2022 09:44

​W porannym ataku na Kijów zginęło 8 osób, a 24 zostały ranne - informuje ukraińskie MSW.

10.10.2022 08:28

Ciągły terror wobec ludności cywilnej to oczywisty dowód na to, że Rosja odmawia prawdziwych rozmów pokojowych - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Rosja po raz kolejny zaatakowała osiedla w Zaporożu, na poludniu Ukrainy; zginęło co najmniej 14 osób. (PAP)

10.10.2022 08:26

​Rosyjski ostrzał miasta Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy zniszczył w nocy wielopiętrowy budynek mieszkalny; są ranni - poinformował w poniedziałek nad ranem szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. (PAP)

09.10.2022 15:48

​Prezydent Rosji Władimir Putin nakłania białoruskiego przywódcę Alaksandra Łukaszenkę do otwartego wstąpienia w wojnę na Ukrainie – powiadomił w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy.

"Widzimy działania, które prowadzi Rosja, by zmusić kierownictwo Białorusi do wstąpienia w otwartą wojnę" – powiedział przedstawiciel HUR, Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Wadym Skibicki.

"Stale odbywają się spotkanie Putina i Łukaszenki, na których ta kwestia jest omawiana i Putin próbuje nakłonić Łukaszenkę do podjęcia takiej decyzji" – dodał Skibicki. Jego wypowiedź opublikowano w Telegramie HUR.

"Obecnie, według danych wywiadu wojskowego Ukrainy, przy naszej granicy (na Białorusi) znajduje się sześć białoruskich batalionów. Są tam bataliony zmechanizowane, wojsk powietrznodesantowych" - wskazał Skibicki.

"Jak długo będzie się utrzymywać taka sytuacja, będzie zależało od tego, jak będą się rozwijać wydarzenia na froncie, jak będą rozwijać się wydarzenia w wojnie Rosji przeciwko naszemu państwu" – dodał.

Wcześniej w niedzielę MSZ Ukrainy powiadomiło, że białoruski resort dyplomacji w sobotę wezwał ukraińskiego ambasadora, przekazując mu notę, w której oskarżył Kijów o "planowanie ataku na Białoruś". Zdaniem Ukrainy, która stanowczo odrzuciła te "insynuacje", może to być "częścią planu Federacji Rosyjskiej, by przeprowadzić prowokację i znów oskarżyć Ukrainę".

Portal Ukraińska Prawda zwraca uwagę na słowa litewskiego ministra obrony, który na Twitterze ocenił, że zamiast taktycznej broni jądrowej, Rosja może wykorzystać Alaksandra Łukaszenkę.

"Zamiast taktycznej broni jądrowej, aktywizowany jest Łukaszenka. Wczoraj Białoruś oficjalnie oskarżyła Ukrainę o przygotowywanie ataku przeciwko niej. Celem (Rosji) jest odciągnięcie jak największych sił (ukraińskich-PAP) z frontu na granicę z Białorusią" - napisał Arvydas Anusauskas. (PAP)

08.10.2022 19:51

Od początku wojny lubelska Caritas przekazała na Ukrainę dary o wartości ponad 23 mln zł. Transporty humanitarne dotarły m.in. do Charkowa, Buczy, Winnicy – poinformowano w sobotę podczas Gali Wdzięczności w Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Jak przekazano w czasie uroczystości, od początku wojny lubelska Caritas wysłała 222 ciężarówek i 151 busów z darami na Ukrainę, o łącznej wartości ponad 23 mln zł. Pomoc dotarła m.in. do Charkowa, Lwowa, Łucka, Równego, Buczy, Winnicy. Blisko 16 tys. osób skorzystało z pomocy doraźnej oferowanej przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej, a ponad 500 osób znalazło schronienie w ośrodkach Caritas - obecnie jest to 37 osób.

„Podczas zbiórek w parafiach do puszek trafiło 1,6 mln zł. Ponad 800 tys. zł zostało przeznaczonych do darczyńców indywidualnych, a 7,6 mln zł od firm i z różnych projektów. Od zagranicznych darczyńców i partnerów było to ponad 10 mln zł” – przekazano podczas sobotniej gali.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Paweł Tomaszewski podziękował arcybiskupowi lubelskiemu Stanisławowi Budzikowi, dyrektorowi Caritas Polska ks. Marcinowi Iżyckiemu, wojewodzie lubelskiemu Lechowi Sprawce oraz pracownikom i wolontariuszom lubelskiej Caritas. „To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pracownicy Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Przez rok z 40 stała się nas ponad setka. Bardzo dziękuje wolontariuszom za waszą postawę serca, otwartość, za ogrom pracy wolontariackiej – dodał ks. Tomaszewski.

Arcybiskup lubelski przypomniał, że pomoc Ukrainie jest nadal potrzebna. „Równocześnie ufamy, że Ukraina zwycięży, że budujemy naszą wspólną przyszłość i przyjaźń – dodał abp Budzik.

Podczas uroczystości był obecny na miejscu również pochodzący z Lublina dyrektor charkowskiego Caritas ks. Wojciech Stasiewicz, który w piątek wyjechał z Charkowa. „Noc spędziliśmy pod Kijowem. Niestety rano pojawiła się dobra i zła informacja. Dobra to ta, że na Krymie coś z tym mostem się stało – dla nas to jest dobra informacja - natomiast niestety w Charkowie były też kilkakrotne ataki rakietowe” – powiedział duchowny.

„Z tego miejsca chciałem powiedzieć, że jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce i wszystkim organizacjom, które przez tak długi czas nas wspierały: Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Lubelskiej – przez te siedem miesięcy to są ogromne transporty pomocy humanitarnej, z której skorzystało dziesiątki tysięcy osób w Charkowie i obwodzie charkowskim. Dzięki temu najbardziej potrzebujący mają wsparcie” – dodał ks. Stasiewicz. (PAP)

08.10.2022 19:12

Ukraina podczas czwartkowego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze zaproponowała zmianę nazwy tego formatu na Europejską Wspólnotę Pokoju – poinformował doradca prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Ihor Żowkwa w wywiadzie dla portalu Europejska Prawda.

„Proponujemy nazwę Europejska Wspólnota Pokoju. Słowo +pokój+ w tej koncepcji to nie tylko pokój jako taki, ale dotyczy wszystkich sfer: gospodarki, bezpieczeństwa gospodarczego i bezpieczeństwa wojskowego” - powiedział doradca Wołodymyra Zełenskiego.

Żowkwa wskazał, że właśnie takie rozumienie formatu europejskiego spotkania zaproponował prezydent Zełenski podczas swojego wystąpienia online na forum Europejskiej Wspólnoty Politycznej. „Jeśli w rezultacie uzgodniona zostanie ta Europejska Wspólnota Pokoju, to taki format będzie miał sens” – dodał.

Europejska Wspólnota Polityczna jest pomysłem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Utworzenie tego gremium zostało zatwierdzone przez unijnych przywódców na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej. Nowa struktura ma zapewnić platformę do politycznej koordynacji dla UE i pozostałych państw kontynentu europejskiego.

Do udziału w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej zaproszone zostały, oprócz 27 państw członkowskich UE, Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania. Nie otrzymały zaproszenia Rosja i Białoruś.

Spotkanie odbywało się w przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze. Czechy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

08.10.2022 18:45

Sobotni wybuch na Moście Krymskim to przejaw konfliktu pomiędzy rosyjskimi strukturami siłowymi – uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

„To konkretny, materialny przejaw konfliktu pomiędzy Federalną Służbą Bezpieczeństwa i prywatnymi armiami z jednej strony a ministerstwem obrony i sztabem generalnym z drugiej” – powiedział Podolak, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. (PAP)

08.10.2022 16:44

Wybudowany w 2018 roku za co najmniej 3,6 mld dolarów Most Kerczeński, zwany również Mostem Krymskim, to ważny obiekt strategiczny, bo łączy Krym z terytorium Rosji. Przede wszystkim jest to ważny dla Kremla symbol aneksji – powiedział w sobotę PAP analityk wojskowy Mariusz Cielma.

„Most Krymski ma znaczenie logistyczne, wojskowe, ale też propagandowe. To była budowa największego mostu w Rosji. Putin osobiście przejechał przez niego Kamazem. A teraz ta tętnica Krymu z +macierzą+ krwawi” – ocenił Cielma, redaktor „Nowej Techniki Wojskowej”. (PAP)

08.10.2022 15:58

08.10.2022 14:36

Rosyjski most na anektowany Krym jest ważny nie tylko ze względów logistycznych, ale ma też znaczenie symboliczne; po jego uszkodzeniu należy oczekiwać co najmniej wzmocnienia ataków na infrastrukturę Ukrainy - prognozuje izraelski ekspert David Gendelman.

"Most Krymski jest ważny nie tylko ze względów praktycznych, ale też jako symbol, strona rosyjska bardzo boleśnie odbiera takie zamachy" - powiedział ekspert w komentarzu dla rosyjskiej redakcji BBC News.

Gendelman, którego opinie często cytują media ukraińskie uznał, że "logiczna" wydaje mu się wersja mówiąca o tym, iż na moście eksplodowała ciężarówka z materiałami wybuchowymi. Zastrzegł przy tym, że okoliczności eksplozji są dopiero wyjaśniane.

"Wersja z ciężarówką jest logiczna pod tym względem, że rozwiązuje kwestię dostarczenia wielkiej ilości materiałów wybuchowych. Przez długi czas mówiono, że Ukraina nie ma pocisków rakietowych ani innych środków ataku powietrznego zdolnych do doniesienia do Mostu Krymskiego na tyle dużej ilości materiałów wybuchowych, by atak miał realny skutek, prócz propagandowego. Działa tam także obrona przeciwlotnicza" - powiedział komentator.

"Widocznie uznano, że skoro tak wielka ilość materiałów wybuchowych nie może dolecieć, to może dojechać. Pozostaje kwestia koordynacji z pociągiem, który eksplodował - czy przechwycono go ciężarówką, czy też eksplodował on niezależnie. To wszystko zostanie ustalone; na razie jeszcze zbyt wcześnie o tym mówić" - powiedział Gendelman. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

08.10.2022 14:35

Ostrzał ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który odciął ją od zewnętrznego zasilania, był "ogromnie nieodpowiedzialny"; pilnie potrzebna jest ochrona siłowni – zaalarmowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Ukraiński koncern Enerhoatom informował, że połączenie zostało odcięte w wyniku rosyjskiego ostrzału. Elektrownia znajduje się pod okupacją wojsk rosyjskich.

"Wznowienie ostrzałów, które uderzyły w jedyne źródło zewnętrznego zasilania elektrowni, było ogromnie nieodpowiedzialne. Zaporoska Elektrownia Atomowa musi być chroniona" – powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grosii, cytowany w komunikacie agencji.

Grossi zapowiedział, że "wkrótce pojedzie" do Rosji, a następnie wróci na Ukrainę, by uzgodnić kwestie bezpieczeństwa nuklearnego i strefy ochronnej wokół elektrowni. "To absolutny i pilny imperatyw" – podkreślił szef MAEA.

Połączenie elektrowni z linią energetyczną zostało zerwane około godz. 1 w nocy czasu miejscowego – przekazał Grossi, powołując się na oficjalne informacje strony ukraińskiej oraz doniesienia ekspertów agencji przebywających na terenie siłowni.

Automatycznie włączonych zostało 16 agregatów prądotwórczych, które zapewniły zasilanie sześciu reaktorom. Gdy sytuacja się ustabilizowała, dziesięć agregatów wyłączono, a sześć zasila reaktory – napisano w komunikacie MAEA.

Ukraińscy pracownicy poinformowali agencję, że wszystkie systemy bezpieczeństwa w elektrowni mają zasilanie i działają normalnie. Choć reaktory są wyłączone, potrzebują zasilania ze względów bezpieczeństwa. Paliwa do agregatów wystarczy na co najmniej 10 dni, a inżynierowie z elektrowni rozpoczęli już prace w celu przywrócenia połączenia z linią energetyczną – dodano.(PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

08.10.2022 13:19

W sobotniej eksplozji na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym zginęły trzy osoby - podały agencje Reuters i AFP, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy.

Wcześniej rosyjskie służby oświadczyły, że na moście eksplodował samochód ciężarowy. Jak podaje AFP, Komitet Śledczy oznajmił, że zginęli pasażerowie auta jadącego obok tej ciężarówki i że ustalił dane samochodu ciężarowego.

Ukraińska agencja UNIAN przekazała w sobotę opinię eksperta Ołeksandra Kowałenki, który wskazał, że przy wjeździe na most działały systemy kontrolne rosyjskiego ministerstwa transportu. Miały one kontrolować pojazdy pod kątem obecności materiałów wybuchowych.

Na moście łączącym anektowany Krym z terytorium Rosji doszło w sobotę rano do pożaru. Strona rosyjska podała potem informację o wybuchu samochodu ciężarowego, który spowodował zapalenie się cystern z paliwem na kolejowej części mostu. Prócz zniszczeń na kolejowej nitce mostu zniszczone są odcinki drogi na jednej z nitek samochodowych. Z opublikowanych zdjęć wynika, że część tej trasy runęła w wodę.

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Otwierał go osobiście w 2018 roku Władimir Putin. Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę. (PAP)

08.10.2022 12:57

Rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Artem Dechtiarenko oświadczył w sobotę, że SBU nie komentuje eksplozji, do których doszło na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym, a uczyni to dopiero po zwycięstwie Ukrainy w wojnie.

"Nie komentujemy tego; będziemy komentować rolę SBU czy każdego innego organu państwowego Ukrainy w eksplozjach po naszym ostatecznym zwycięstwie" - powiedział rzecznik, cytowany przez portal Liga.net.

Wcześniej ukraińskie agencje informacyjne podały, powołując się na źródło w organach ochrony prawa Ukrainy, że incydent na moście był operacją specjalną SBU.

Na moście łączącym anektowany Krym z terytorium Rosji doszło w sobotę rano do pożaru. Strona rosyjska podała potem informację o wybuchu samochodu ciężarowego, który spowodował zapalenie się cystern z paliwem na kolejowej części mostu. Prócz zniszczeń na kolejowej nitce mostu zniszczone są odcinki drogi na jednej z nitek samochodowych. Z opublikowanych zdjęć wynika, że część tej trasy runęła w wodę.

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Otwierał go osobiście w 2018 roku Władimir Putin. Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

08.10.2022 12:09

Uszkodzenie takiej przeprawy jak rosyjski most na anektowany Krym wymaga dużej ilości materiałów wybuchowych, znacznie większej niż mogłoby przenieść na sobie kilku ludzi, bądź też kilku pocisków rakietowych lub bomb - uważa ekspert wojskowy Mick Ryan.

W komentarzu w sobotę na Twitterze Ryan, emerytowany generał australijskiej armii, który analizuje działania wojenne na Ukrainie, zastrzegł, że zbyt wcześnie jest, by określić "metodę ataku na most". Niemniej, do zawalenia podobnego odcinka mostu pomiędzy podporami trzeba - jego zdaniem - wielkiej ilości materiałów wybuchowych i dobrego zaplanowania.

"Ilość wymaganych materiałów wybuchowych jest znacznie większa, niż ta, jaką mogłoby przenieść kilku ludzi z sił specjalnych. Potrzebnych byłoby kilka ciężarówek bądź pocisków rakietowych lub bomb i skierować je w odpowiednie punkty przęsła mostu" - napisał Ryan.

"Ukraińcy do tej pory świetnie planowali operacje poprzedzające ich działania ofensywne" - zauważył ekspert. "To może być częścią ich planu odebrania Krymu w krótkiej perspektywie, bądź częścią operacji mającej na celu odciągnięcie od innych obszarów" - napisał Ryan.

Ocenił, że obecna sytuacja tworzy poważny problem dla Rosji. Rosja - zdaniem Ryana - "nie wstrzyma dostaw na Krym - są okręty i trasa przez Melitopol, ale sprawia to, że dla Rosjan utrzymanie Melitopola staje się jeszcze ważniejsze".

Nawet jeśli to nie Ukraińcy dokonali ataku, to jest on "demonstracją dla Rosjan i dla reszty świata, że armia rosyjska nie może obronić żadnego z regionów, które ostatnio anektowała" - napisał ekspert. Określił on też atak na most na Krym jako policzek osobisty dla Władimira Putina, który zaledwie dzień wcześniej świętował 70. urodziny. (https://tinyurl.com/2az4eryt). (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

08.10.2022 11:28

W związku z porażkami na polu walki w Rosji nasila się krytyka wobec kierownictwa ministerstwa obrony, w czym prym wiodą przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i właściciel prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Po kolejnych niepowodzeniach Rosji na polu walki w ciągu ostatnich dwóch tygodni coraz bardziej zróżnicowani aktorzy rosyjskiego systemu dołączają do głosów krytyki wobec kierownictwa rosyjskiego MON. Wśród krytyków znaleźli się m.in. przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow, właściciel prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn, aprobowani przez państwo prezenterzy telewizyjni, gwiazdy muzyki pop oraz coraz głośniejsza społeczność ultranacjonalistycznych blogerów wojskowych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jak dodano, Kadyrow i Prigożyn są prawdopodobnie postrzegani jako nieformalni przywódcy bloku "pro-wojennego", który argumentuje na rzecz większego zaangażowania państwa i gotowości do eskalacji, a obaj mają pewną wiarygodność dzięki znacznemu zaangażowaniu w walkach jednostek bojowych zarówno czeczeńskich, jak i wagnerowskich.

"Krytyka koncentruje się raczej na wysokim dowództwie wojskowym niż na wyższym kierownictwie politycznym, ale reprezentuje trend publicznego wyrażania sprzeciwu wobec rosyjskiego establishmentu, który jest przynajmniej częściowo tolerowany i który prawdopodobnie trudno będzie odwrócić" - oceniono. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

08.10.2022 10:22

Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę, powołując się na źródła, że eksplozja, do której doszło rankiem na moście zbudowanym przez Rosję na anektowany Krym, była operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii. (PAP)

08.10.2022 10:16

Pożar rosyjskiego mostu na Krym nie wynikał raczej z ostrzału rakietowego i mógł być skutkiem dobrze zaplanowanego aktu dywersji – podała w sobotę stacja BBC, przytaczając opinię eksperta w dziedzinie ładunków wybuchowych.

Most, łączący Rosję z anektowanym nielegalnie Krymem, znajduje się ponad 150 kilometrów od terytorium kontrolowanego przez Ukrainę. Według cytowanego przez BBC eksperta pożar nie został najprawdopodobniej wywołany przez atak rakietowy.

Zdaniem eksperta, którego nazwiska nie podano, na moście nie są widoczne uszkodzenia, które świadczyłyby o wybuchu pocisku, który nadleciał z powietrza. Według niego możliwe jest natomiast, że "przyczyną był dobrze zaplanowany atak z dołu".

"Podejrzewam, że materiały wybuchowe na moście drogowym i na pokładzie pociągu zostały uruchomione prawie jednocześnie przy pomocy zakodowanej komendy radiowej" – powiedział ekspert.

Most był w ostatnich miesiącach pod ochroną rosyjskich środków obrony przeciwlotniczej. Według agencji Ukrinform ruch na moście został całkowicie wstrzymany. Rosjanie twierdzą, że dwa odcinki mostu częściowo się zawaliły. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

08.10.2022 09:28

Wszystko, co nielegalne, powinno zostać zniszczone - oświadczył w sobotę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując pożar i zniszczenia na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym.

"Krym, most, początek. Wszystko, co nielegalne powinno zostać zniszczone; wszystko, co ukradzione - zwrócone Ukrainie, a wszystko, co jest rosyjską okupacją - wygnane" - napisał Podolak na Twitterze. Dołączył zdjęcie, na którym widać płonącą kolejową nitkę mostu i zawalony odcinek jednej z części drogowych przeprawy. (https://tinyurl.com/whpudphv). (PAP)

08.10.2022 08:30

Głównym celem naszej działalności jest doprowadzenie do międzynarodowego procesu władz Rosji, odpowiedzialnych za zbrodnie na Ukrainie; te osoby muszą ponieść karę za swoje czyny - oświadczyła w rozmowie z PAP Hanna Truszowa, rzeczniczka ukraińskiej organizacji Centrum Wolności Obywatelskich, uhonorowanej w piątek Pokojową Nagrodą Nobla.

08.10.2022 08:13

Wpuszczanie na terytorium Unii Europejskiej obywateli Rosji podających się za "uchodźców", uciekających przed mobilizacją może być wyjątkowo niebezpieczne - mówi PAP ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Andrzej Wilk. Kreml skorzysta z okazji, by wśród "uchodźców" znaleźli się jego agenci - dodaje.

Według Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) od 19 września do 25 września, prawie 66 tys. obywateli Rosji wjechało do UE. Jest to ponad 30-procentowy wzrost w porównaniu z wcześniejszymi tygodniami. Większość z tych ludzi przybyła do Finlandii i Estonii. "Liczba osób przekraczających granicę z Finlandią znacznie wzrosła po ogłoszonej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej" – podał Frontex. (PAP)

07.10.2022 21:33

Dwoje dzieci, pięcioletnia dziewczynka i 10-letni chłopiec, zginęło na skutek wybuchu miny w miejscowości Pidhirne na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - powiadomiła w piątek agencja Interfax-Ukraina za regionalną komendą policji.

Dzieci oddaliły się poza rodzinną wieś w poszukiwaniu stabilnego zasięgu telefonii komórkowej. W okolicach cmentarza chłopiec nastąpił na rosyjską minę i zginął na miejscu. Dziewczynkę przewieziono do szpitala, lecz jej życia nie udało się uratować. Wszczęto śledztwo w sprawie tego tragicznego zdarzenia - czytamy w depeszy Interfax-Ukraina. (PAP)

07.10.2022 21:20

Przedstawiciel policji ukraińskiej Jewhen Żukow potwierdził w piątek, że w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, odnaleziono miejsce masowego pochówku, gdzie w różnych grobach spoczywa łącznie 180 osób.

Przedstawiciel policji nazwał odnalezione miejsce "masowym pochówkiem". Z opublikowanych przez niego zdjęć wynika, że chodzi o skupisko grobów. Na mogiłach ustawiono krzyże.

"W zbiorowych grobach leżą tu całe rodziny. Są groby dzieci urodzonych w latach 2019-2021" - napisał Żukow w komunikacie na serwisie Telegram (https://t.me/marshalvdv/9846).

Wcześniej w piątek o odnalezieniu miejsca pochówku poinformował portal Donbass.Realii, projekt medialny Radia Swoboda (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, RFE/RL). Władze regionalne przekazały zaś, że po wyzwoleniu Łymanu spod okupacji rosyjskiej mieszkańcy poinformowali o 39 miejscach pochówku, gdzie mogą się znajdować zarówno groby pojedynczych osób, jak i groby zbiorowe.

Władze w Kijowie potwierdziły w niedzielę, że siły ukraińskie przejęły pełną kontrolę nad Łymanem. W mieście, które przed rosyjską inwazją liczyło około 20 tys. mieszkańców, znajduje się ważny węzeł kolejowy. Odbicie istotnego pod względem strategicznym Łymanu pozwoliło Ukraińcom rozpocząć operację na rzecz wyzwolenia sąsiedniego obwodu ługańskiego. (PAP)

07.10.2022 21:20

Rosja przerzuciła na lotnisko w Łunińcu na południu Białorusi co najmniej 20 irańskich dronów-kamikadze Shahed-136; oznacza to, że możliwe są ataki przy pomocy tych maszyn w środkowej i zachodniej części Ukrainy - ostrzegło w piątek ukraińskie Regionalne Dowództwo Sił Obrony Terytorialnej "Zachód". (PAP)

07.10.2022 21:13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że w ciągu bieżącego tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły spod okupacji rosyjskiej 29 miejscowości na wschodzie kraju, w tym sześć miejscowości w obwodzie ługańskim.

"Tylko w ciągu tego tygodnia nasi żołnierze wyzwolili spod rosyjskiego pseudoreferendum 776 kilometrów kwadratowych terytorium na wschodzie naszego państwa i 29 miejscowości, a zwłaszcza sześć w obwodzie ługańskim" - powiedział Zełenski.

Dodał, że łącznie od początku obecnej kontrofensywy sił ukraińskich wyzwolonych zostało 96 miejscowości i obszar o powierzchni 2434 kilometrów kwadratowych. (PAP)

07.10.2022 20:26

Siły ukraińskie zgłaszają problemy z systemem Starlink podczas ofensywy przeciw wojskom rosyjskim; niektóre z urządzeń przestały działać, gdy żołnierze ukraińscy wkroczyli na wyzwolone spod rosyjskiej okupacji tereny - podał w piątek dziennik "Financial Times", powołując się na ukraińskich urzędników.

Przerwy w dostępie do usług, oferowanych przez systemy łączności satelitarnej firmy SpaceX Elona Muska, hamują ofensywę przeciwko rosyjskim wojskom okupacyjnym - wskazali ukraińscy żołnierze i urzędnicy.

Tysiące terminali Starlink zostało zakupionych przez rząd USA i sfinansowanych przez darczyńców, aby pomóc ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą w obszarach, w których nie ma innych bezpiecznych sieci. Systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również Internet ukraińskim cywilom.

Część z awarii doprowadziła do "katastrofalnych w skutkach" przerw w komunikacji. Wiele z nich zaobserwowano po przełamaniu rosyjskich linii obrony. Do najpoważniejszych problemów dochodziło na południu Ukrainy, chociaż przerwy w dostępie występowały również na wschodzie w obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim - wyjaśnił "FT".

Roman Sinicyn, koordynator fundacji Serhiy Prytula Charity, która zbiera środki na przekazywanie ukraińskim żołnierzom Starlinków, powiedział, że problem może występować, ponieważ SpaceX nie chce, by z systemów mogli skorzystać żołnierze rosyjscy. "Jest dla mnie całkowicie jasne, że przedstawiciele Starlink robią to, aby zapobiec wykorzystaniu ich technologii przez rosyjskie siły okupacyjne" - powiedział.

Musk starł się w tym tygodniu na Twitterze z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i wywołał w Internecie burzę po tym, gdy zaproponował przeprowadzenie pod nadzorem ONZ nowego referendum na wschodzie Ukrainy, pozostawienie Rosji Krymu i przyznanie Ukrainie "statusu neutralnego". Urzędnicy ukraińscy, na których w czwartek powołał się tygodnik "Economist", wyrazili przekonanie, że przedstawiony przez miliardera plan jest produktem rozmów z Putinem. Jeden z nich dodał, że Musk odmówił już Ukrainie włączenia Krymu w obszar działania systemu Starlink. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

07.10.2022 20:13

Kolejny pakiet wsparcia Estonii dla Ukrainy będzie zawierać amunicję artyleryjską i przeciwczołgową, mundury zimowe i kuloodporne kamizelki - podano w piątek w komunikacie ministerstwa obrony Estonii. (PAP)

07.10.2022 19:45

W Rosji powstaje niebezpieczny dla Putina sojusz dowódcy Gwardii Narodowej Wiktora Zołotowa, właściciela prywatnej firmy wojskowej (Grupy Wagnera) Jewgienija Prigożyna, prokremlowskiego przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa i, być może, bankowego magnata Jurija Kowalczuka - ocenił w piątek rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski.

W przekonaniu tego byłego potentata naftowego bezpośrednią przyczyną utworzenia tej frakcji jest dążenie Prigożyna i Zołotowa do odwołania ministra obrony Siergieja Szojgu, coraz częściej oskarżanego o porażki rosyjskiej armii na Ukrainie. "To nic nowego. Prigożyn od dawna chciał przejąć kontrolę nad przepływami finansowymi w resorcie obrony" - powiadomił Chodorkowski w rozmowie z ukraińską agencją UNIAN (https://tinyurl.com/sw56nj5y).

Opozycjonista odniósł się sceptycznie do pogłosek, że ewentualny następca Szojgu może zmienić Putina na stanowisku głowy państwa. "Całkowicie się z tym nie zgadzam. (...) Na miejscu Putina bym tego nie robił (wyznaczał na stanowisko ministra obrony osobę, która miałaby potem stanąć na czele państwa - PAP), chyba że byłbym w pełni przekonany co do lojalności tego człowieka. Nie organizowałbym przekazania władzy" - wyznał rozmówca UNIAN-u.

W ocenie Chodorkowskiego sojusz Zołotowa, Prigożyna, Kadyrowa i prawdopodobnie Kowalczuka "nie wygląda obecnie na bezpośrednie zagrożenie" dla prezydenta, ale "nie oznacza to, że takiego zagrożenia nie ma". "W mojej opinii ten alians, który powstaje na naszych oczach, (...) jest dla Putina groźny" - podkreślił opozycjonista.

Jak dodał, spory i taktyczne porozumienia w rosyjskich elitach mogą "w pewnym momencie" doprowadzić do rządów "wojskowej junty". "Taka grupa kolegów i znajomych nie utrzymałaby się jednak przy władzy zbyt długo" - przypuszcza były oligarcha.

Chodorkowski od 1997 roku stał na czele spółki naftowej Jukos. W 2004 roku był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji. Gdy zaczął krytykować politykę Kremla, oskarżono go o korupcję i skazano na 10 lat pozbawienia wolności. Został zwolniony z łagru w 2013 roku i od tego czasu mieszka za granicą. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

07.10.2022 19:33

W Łymanie, mieście w północnej części obwodu donieckiego, wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej, mieszkańcy poinformowali o 39 miejscach pochówku, mogą być to groby pojedynczych osób, jak i groby zbiorowe - poinformowała w piątek policja. (PAP)

07.10.2022 16:18

Jest dla nas oczywiste, że wojna w Ukrainie jeszcze się nie zakończyła, i Rosja będzie w brutalny sposób odpowiadać na ukraińskie sukcesy na froncie; z tego powodu musimy pomagać Ukrainie przetrwać od strony finansowej i wspierać ją od strony militarnej - mówił w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.

W piątek w stolicy Czech odbywa się nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej.

Premier był pytany przez dziennikarzy, czy w związku z tym, że Ukraina odnosi obecnie spektakularne sukcesy na froncie, wśród państw europejskich panuje większe zrozumienie dla dozbrajania naszego wschodniego sąsiada.

Szef rządu odpowiedział, że było to tematem dyskusji. "Staramy się inne państwa dopingować, stymulować do tego, by pomagały Ukrainie dostawami broni, dostawami artylerii, amunicji, ciężkiego sprzętu. To jest to, co jest potrzebne. Jednak dla nas jest też oczywiste, że ta wojna jeszcze niestety się nie zakończyła, i Rosja będzie w brutalny sposób odpowiadać po swojej stronie" - powiedział.

"Dlatego my musimy się nie tylko uzbroić w cierpliwość, ale także musimy pomagać Ukrainie przetrwać od strony finansowej i wspierać ją od strony wojskowej, militarnej. To jest to, co Polska wraz z Wielka Brytanią i Stanami Zjednoczonymi robi niemal codziennie w naszych dyskusjach z premierami i prezydentami innych państw" - dodał Morawiecki. (PAP)

07.10.2022 12:12

Na wyzwolonych terenach obwodu charkowskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, pracują polscy eksperci, którzy dokumentują rosyjskie zbrodnie; za kilka tygodni międzynarodowi specjaliści będą mogli pracować w Łymanie w obwodzie donieckim - poinformował w piątek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. (PAP)

07.10.2022 12:11

​Władze Rosji zmobilizowały 500 kryminalistów, by wzmocnić swoje wojska w okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

06.10.2022 14:58

​Spod gruzów budynku mieszkalnego ostrzelanego przez siły rosyjskie w nocy ze środy na czwartek w Zaporożu, na południowym wschodzie Ukrainy, wydobyto ciała trzech osób - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (PAP).

06.10.2022 12:00

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w czwartek wynegocjowany wcześniej ósmy pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych przeciwko Rosji w związku z eskalacją agresji na Ukrainę oraz bezprawną aneksją obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego,

"Ten nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji jest dowodem naszej determinacji, by zatrzymać machinę wojenną Putina i odpowiedzieć na jego ostatnią eskalację - fałszywe +referenda+ i nielegalną aneksją terytoriów ukraińskich. Dalej uderzamy w rosyjską machinę wojenną, ograniczając możliwości importu/eksportu Rosji i jesteśmy na przyspieszonej ścieżce, aby uwolnić się od rosyjskiej zależności energetycznej. Bierzemy na cel także osoby odpowiedzialne za bezprawną aneksję terytoriów ukraińskich. UE będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne" - oświadczył wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Uzgodniony pakiet wprowadza podstawę prawną pułapu cenowego związanego z transportem morskim rosyjskiej ropy do krajów trzecich oraz dalszych ograniczeń w transporcie morskim ropy naftowej i produktów naftowych do krajów trzecich. Konkretnie, zakazane będzie świadczenie transportu morskiego oraz świadczenie pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub finansowania bądź pomocy finansowej związanej z transportem morskim do państw trzecich ropy naftowej (od grudnia 2022 r.) lub produktów naftowych (od lutego 2023 r.) pochodzących lub wywożonych z Rosji. Nowy zakaz świadczenia przez statki UE transportu morskiego takich produktów do krajów trzecich będzie obowiązywał od dnia, w którym Rada jednomyślnie podejmie decyzję o wprowadzeniu pułapu cenowego.

Nowy pakiet sankcji rozszerza też zakaz importu wyrobów stalowych pochodzących z Rosji lub wywożonych z Rosji. Dalsze ograniczenia w imporcie nakładane są również na miazgę drzewną i papier, papierosy, tworzywa sztuczne i kosmetyki oraz elementy wykorzystywane w branży jubilerskiej, takie jak kamienie i metale szlachetne, które łącznie generują znaczne dochody dla Rosji. Ograniczona będzie również sprzedaż, przekazywanie dostaw lub eksport dodatkowych towarów wykorzystywanych w sektorze lotniczym.

Zaakceptowany pakiet zakłada również nałożenie sankcji na osoby i podmioty, które odegrały rolę w organizacji nielegalnych "referendów", przedstawicieli sektora obronnego oraz znanych osób szerzących dezinformację o wojnie.

Przewiduje zakaz sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu cywilnej broni palnej i jej istotnych komponentów oraz amunicji, pojazdów i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego oraz części zamiennych.

Ósmy pakiet unijnych sankcji obejmuje również zakaz zajmowania przez obywateli UE jakichkolwiek stanowisk w organach kierowniczych niektórych rosyjskich przedsiębiorstw państwowych lub kontrolowanych przez nie osób prawnych, podmiotów lub organów. Ustanawia całkowity zakaz świadczenia usług związanych z portfelem, kontem lub przechowywaniem kryptowalut na rzecz osób i rezydentów rosyjskich, niezależnie od całkowitej wartości tych kryptowalut; świadczenia usług architektoniczno-inżynierskich oraz doradztwa informatycznego i doradztwa prawnego na rzecz Rosji. (PAP)

06.10.2022 09:40

Wspierajcie nas na forum ONZ w potępianiu rosyjskiej agresji i nie pozwólcie, by Moskwa wykorzystywała wasze gospodarki do finansowania wojny i zbrodni - zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając zdalnie podczas odbywającego się w stolicy Peru Limie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Państw Amerykańskich (OPA). (PAP)

06.10.2022 09:05

05.10.2022 21:10

Szef MSW Estonii Lauri Laanemets poinformował w środę, że strona rosyjska wywiozła w nieznanym kierunku uchodźców z Ukrainy znajdujących się na granicy rosyjsko-estońskiej. Na granicy czekało ponad 1000 osób - powiedział minister. (PAP)

05.10.2022 20:23

Amerykańskie służby wywiadowcze uważają, że osoby należące do władz Ukrainy wydały zgodę na zamach bombowy, w którym zginęła córka rosyjskiego ultranacjonalisty Aleksandra Dugina, Daria - podał w środę "New York Times". Według dziennika, Ukraińcy mieli też dokonać zamachów na przedstawicieli władz kolaborujących z Rosjanami i na fabryki na terytorium Rosji. (PAP)

05.10.2022 19:20

W wyzwolonym przez ukraińskie wojska mieście Łyman w północnej części obwodu donieckiego znaleziono masowy grób, w którym znajduje się ponad 50 ciał cywilów zamordowanych przez rosyjskich okupantów - poinformował w środę portal Hromadske.

Mieszkańców Łymanu, podejrzewanych przez Rosjan o współpracę z ukraińską armią, zmuszano do zbierania i chowania ludzkich szczątków. Nie wszyscy zamordowani zostali zidentyfikowani, ponieważ ciała mogły długo leżeć na ulicach. Trudno określić łączną liczbę zabitych w mieście, bowiem ofiary wrogich ostrzałów były niekiedy grzebane w różnych miejscach przez swoich sąsiadów - czytamy w korespondencji z wyzwolonego miasta. (PAP)

05.10.2022 17:48

Środowy dekret prezydenta Rosji o przejęciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i włączeniu jej do rosyjskiej sieci energetycznej jest nieważny z mocy prawa - powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kreml zdecydował o powołaniu przedsiębiorstwa państwowego i spółki akcyjnej, które będą zarządzały elektrownią położoną w okupowanym przez najeźdźców Enerhodarze.

Już wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret o nieważności wszystkich rosyjskich aktów prawnych naruszających suwerenność i integralność terytorialną sąsiedniego kraju.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na podbitych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji obiekt został zajęty przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W siłowni i jej okolicach stacjonują żołnierze okupanta. (PAP)

05.10.2022 08:25

Podczas rosyjskiej okupacji najgorzej traktowali nas bojownicy tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - powiedziały PAP kobiety z wyzwolonego ponad dwa tygodnie temu Iziumu w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. (PAP)

05.10.2022 08:24

​Siły ukraińskie wyzwoliły kilka miejscowości na wschodnim brzegu rzeki Ingulec, wzdłuż drogi T2207, zmuszając wojska rosyjskie do odwrotu na południe, w stronę miasta Chersoń. Ukraińscy w dalszym ciągu napierali też w kierunku południowym wzdłuż rzeki Dniepr i drogi T0403, odcinając rosyjskie linie komunikacji lądowej na północy obwodu.

Tym postępom towarzyszyły uderzenia w rosyjskie obiekty wojskowe i węzły logistyczne, co uniemożliwiało najeźdźcom przerzucanie dodatkowej amunicji, rezerw, poborowych i innych środków wzmacniających ich pozycje na froncie. Rosyjskie źródła informowały, że siły ukraińskie po raz kolejny ostrzelały most Antonowski w Chersoniu.

Jednocześnie Ukraińcy w dalszym ciągu osiągali postępy na wschód od rzeki Oskoł w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju i w coraz większym stopniu zagrażają rosyjskim pozycjom w obwodzie ługańskim. Według źródeł rosyjskich walki toczyły się w pobliżu drogi R66 między Swatowem a Kreminną - zaznaczono w raporcie ISW. (PAP)

04.10.2022 22:01

​O szybkich i poważnych postępach sił ukraińskich na południu kraju, a także o wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji dziesiątek miejscowości w ciągu tygodnia, który minął od tzw. pseudoreferendów akcesyjnych poinformował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„To miejscowości w obwodach chersońskim, charkowskim, ługańskim i donieckim” – podkreślił Zełenski w wieczornym wystąpieniu. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/3527)

W obwodzie chersońskim, jak powiadomił, wyzwolone zostały miejscowości: Lubimywka, Chreszczeniwka, Zołota Bałka, Bilawka, Ukrainka, Wełyka Ołeksandriwka i Mała Ołeksandriwka oraz Dawydiw Brid. „I to jeszcze nie jest pełna lista” – zaznaczył ukraiński prezydent.

Zełenski poinformował również o rozmowach, które przeprowadził w ciągu dnia z premierem Indii Narendrą Modi, liderką partii Braci Włochów i przyszłą premier Giorgią Meloni, którą zaprosił do odwiedzenia Ukrainy oraz z prezydentem USA Joe Bidenem.

Tematem rozmów z Bidenem było amerykańskie wsparcie wojskowe; Zełenski podziękował mu m.in. za „nowe Himarsy”. Omawiano również relacje dwustronne, pomoc finansową, a także nowe sankcje wobec Rosji. (PAP)

04.10.2022 21:49

Z przedstawionych przez KE szacunków wynika, że nowe ograniczenia handlowe, które mają objąć dalsze zakazy importu rosyjskich produktów, pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów. Oprócz tego, poszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu - znajdą się tam komponenty elektroniczne i substancje chemiczne wykorzystywane przez wojsko i przemysł lotniczy. (PAP)

04.10.2022 21:39

Pastwa członkowskie UE we wtorek wieczorem zawarły porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę - przekazało PAP źródło unijne.

"Jest porozumienie. W nocy zostaną zaktualizowane akty prawne. W środę zostanie sfinalizowana formalna procedura pisemna przyjęcia pakietu sankcji" - poinformowało źródło. (PAP)

04.10.2022 19:10

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 625 mln dolarów. W skład nowej transzy wejdą m.in. cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. Powtórzył też w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że USA będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak trzeba".

Jak podał w komunikacie Biały Dom, Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris przekazali Zełenskiemu, że USA nigdy nie uznają rzekomej aneksji ukraińskiego terytorium przez Rosję i zapewnili o kontynuacji wsparcia dla Ukrainy.

Według zapowiedzi, w nowym pakiecie - pierwszym po przyjęciu przez Kongres USA nowej transzy ponad 12 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy - znalazły się m.in. cztery nowe systemy artylerii rakietowej HIMARS, a także amunicja artyleryjska i pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności na miny (MRAP).

USA dotychczas przekazały Ukrainie 16 systemów HIMARS oraz zadeklarowały kupno 18 kolejnych, których dostawa przewidywana jest w dłuższym terminie. Ogłoszone we wtorek wyrzutnie trafią na Ukrainę szybciej, bo zostaną przekazane bezpośrednio z amerykańskich magazynów.

Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że wartość obiecanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, wynosi ponad 16,8 mld dolarów. (PAP)

04.10.2022 17:06

​Będziemy wspierać Ukrainę i bronić każdego cala terytorium NATO - zaufajcie nam. Niemcy były trochę spóźnione, ale zmieniły kurs o 180 stopni, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy i postawę wobec Rosji - powiedziała we wtorek szefowa MSZ Annalena Baerbock. (PAP)

04.10.2022 14:50

​Nagranie, na którym ukraińscy wojskowi wieszają flagę nad miejscowością Dawydiw Brid na froncie chersońskim, obiegło ukraińskie sieci społecznościowe. Pojawiają się informacje o kolejnych wyzwolonych miejscowościach na tym odcinku.

Nagranie z wywieszeniem ukraińskiej flagi opublikowała w Telegramie agencja UNIAN.

https://t.me/uniannet/74687

Ani tej informacji, ani innych doniesień o szybkim ruchu ukraińskich wojsk, na razie nie komentują władze. Dzień wcześniej Wołodymyr Zełenski potwierdził wyzwolenie dwóch małych miejscowości w obwodzie chersońskim – Archanhelskego i Myrolubiwki.

W internecie pojawiło się m.in. nagranie z wyzwolonej miejscowości Nowopetriwka (niedaleko od miejscowości Archanhelske), gdzie mieszkańcy witają ukraińskich żołnierzy.

https://t.me/voynareal/37167

Wcześniej w sieciach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o udanych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim, na zachodnim brzegu Dniepru, m.in. o zajęciu miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka.

„Wygląda na to, że pod naporem działań ukraińskich Rosjanie wycofują się na całej linii frontu na północny wschód od Chersonia” – mówi PAP Mariusz Cielma, redaktor „Nowej Techniki Wojskowej”.

Według nieoficjalnych danych Ukraińcy przesunęli się wzdłuż Dniepru co najmniej do miejscowości Dudczany. Dalsze skuteczne posuwanie się Ukraińców na południe może doprowadzić do załamania rosyjskiego frontu pod Chersoniem. (PAP)

04.10.2022 09:39

​Dekret prezydenta Rosji Władimira Putina o rutynowym jesiennym cyklu poboru wskazuje na rosnącą presję w celu wyszkolenia nowego personelu, ale wyzwania administracyjne i logistyczne z tym związane są znaczące - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 30 września Putin podpisał dekret o rutynowym jesiennym cyklu poboru, którego celem jest przeszkolenie 120 tysięcy poborowych. "Poborowi ci zgodnie z prawem nie mogą być rozmieszczani poza granicami Rosji. W przeciwieństwie do osób mobilizowanych w ramach rozkazu o częściowej mobilizacji z 21 września 2022 roku. Cykl poborowy rozpocznie się 1 listopada 2022 r., czyli miesiąc później niż zwykle" - napisano. (PAP)

04.10.2022 09:38

​Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył we wtorek, że dowódcy wojskowi Rosji zadecydowali o przerzuceniu do walk na Ukrainie oddziałów gwardii narodowej (Rosgwardii) rozlokowanych w regionach Syberii oraz rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii. "Zgodnie z naszymi informacjami dowództwo wojskowe sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o przeniesieniu do rejonu prowadzenia działań bojowych wojsk Rosgwardii, bazujących w granicach administracyjnych Syberyjskiego Okręgu Wojskowego, oraz kontyngentu wojsk rosyjskich w Syrii" - oświadczył sztab. Ocena ta znalazła się w porannym raporcie o sytuacji na froncie, opublikowanym na Facebooku. (PAP)

04.10.2022 09:24

​Władze okupacyjne okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy używają dronów, by poszukiwać mieszkańców podlegających mobilizacji na wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczył we wtorek lojalny wobec Kijowa szef władz regionu Serhij Hajdaj. (PAP)

03.10.2022 18:02

​W jednej z wyzwolonych wsi w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy odkryto kolejną katownię, w której siły rosyjskie podczas okupacji torturowały miejscowych mieszkańców - podała w poniedziałek ukraińska policja. (PAP).

03.10.2022 13:23

Władze Litwy uznały za osobę niepożądaną Siergieja Riabokonia, najwyższego rangą przedstawiciela dyplomatycznego Rosji na Litwie i szefa rosyjskiej ambasady w Wilnie, za działania i wypowiedzi niezgodne ze statusem dyplomaty - poinformowano w oświadczeniu litewskiego MSZ.

Riabokoń ma pięć dni na opuszczenie kraju. (PAP)

03.10.2022 13:22

​Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew otrzymał w poniedziałek od wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza opinię dotyczącą nielegalnych decyzji prezydenta Władimira Putina ws. aneksji terytoriów Ukrainy - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

W piątek po południu polskie MSZ w oświadczeniu podkreśliło, że "ukraińskie obwody chersoński, doniecki, ługański i zaporoski pozostają w świetle prawa międzynarodowego częścią Ukrainy". "RP nie uznaje i nie uzna wyników pseudoreferendów, przeprowadzonych na tych obszarach" - oświadczył resort dyplomacji. (PAP)

03.10.2022 08:52

Upadek miasta, którego aneksję dzień wcześnie ogłosiła Rosja, jest dla Rosji upokarzające - tak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch ocenił odbicie miasta Łyman przez Ukrainę. (PAP)

03.10.2022 08:51

Poniżej: W Turcji zwodowano nową ukraińską korwetę do zwalczania okrętów podwodnych "Hetman Iwan Mazepa".

03.10.2022 08:51

03.10.2022 07:13

Brytyjski rząd zobowiązał się niedawno do zakupu dwóch specjalistycznych okrętów, które pomogą chronić podwodne kable oraz rurociągi - poinformował w niedzielę minister obrony Ben Wallace podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham. (PAP)

03.10.2022 07:11

Minister obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CNN, że siły zbrojne Ukrainy robią postępy w rejonie Chersonia, co oznacza swoistą "zmianę dynamiki" działań bojowych sił ukraińskich przeciwko rosyjskiej armii.

"To, co teraz widzimy, to w pewnym sensie zmiana dynamiki wojny" – skomentował sukcesy Ukraińców szef Pentagonu.

Podkreślił, że siły ukraińskie pokazały się "bardzo, bardzo dobrze" w obwodzie charkowskim, a w rejonie Chersonia również robią postępy.

Austin przypisał to dobremu wyszkoleniu i praktycznemu doświadczeniu ukraińskiego wojska, a także efektywnemu użyciu broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone i innych sojuszników. Podkreślił skuteczność wykorzystania przez Ukrainę systemów rakietowych HIMARS, za pomocą których można precyzyjnie niszczyć potencjał militarny Rosjan.

Zapytany, dlaczego USA nie dostarczają Ukrainie broni dalekiego zasięgu, takiej jak pociski ATACMS, Austin zapewnił, że regularnie komunikuje się w tej sprawie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. Podkreślił, że Stany Zjednoczone dostarczyły już Ukrainie broń bardzo skuteczną na polu walki.

Austin zauważył również, że dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie jest "trudny do przewidzenia", jednak według niego USA "będą nadal udzielać Ukraińcom pomocy w zakresie bezpieczeństwa tak długo, jak będzie to konieczne". (PAP)

03.10.2022 07:09

Straż Leśna prowadzi działania na obszarze niemal równym powierzchni Czech i interweniuje często wobec kłusowników i złodziei drewna - powiedział PAP rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. Dodał, że Lasy Państwowe nie wykluczają dalszego doposażania strażników w broń automatyczną.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Straży Leśnej RDLP w Białymstoku otrzymali karabinki Grot, takie same, jakimi posługują się żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojska Obrony Terytorialnej. To już kolejna jednostka Lasów Państwowych, która otrzymała dodatkowe wyposażenie. Docelowo - jak poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku - mają je otrzymać wszystkie dyrekcje.

"Zakup broni automatycznej to jeden z elementów działań proobronnych, jakie podejmują Lasy Państwowe. Przypomnę, że rozpoczęły się już tego typu szkolenia dla kadry. Ogólnopolska struktura Lasów Państwowych, wyposażenie terenowe, system łączności i codzienne doświadczenie pracy terenowej czynią z leśników grupę zawodową istotną z punktu widzenia obronności państwa" - powiedział rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. (PAP)

03.10.2022 07:08

​Możemy się spodziewać w Polsce aktów dywersji i innych elementów wojny hybrydowej; cały czas jesteśmy celem m.in. rosyjskich cyberataków na różne instytucje - ocenił w rozmowie z PAP analityk PISM Wojciech Lorenz.#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

02.10.2022 19:22

02.10.2022 19:21

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom, które poparły ukraińskie członkostwo w NATO i potępiły rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy. Wspólne oświadczenie przywódców dziewięciu państw opublikowała kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy.

„Jestem szczerze wdzięczny dobrym sąsiadom, krajom Europy Środkowej i Wschodniej – za poparcie członkostwa Ukrainy w NATO i potępienie próby aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję” – napisał Zełenski na Twitterze, wymieniając liderów dziewięciu państw, w tym Polski.

02.10.2022 12:37

​Miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zostało w pełni oczyszczone z rosyjskich wojsk przez ukraińskie siły zbrojne - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W sobotę, w wieczornej odezwie do narodu, Zełenski ogłosił, że "ukraińska flaga już jest w Łymanie; jeszcze trwają tam działania zbrojne, ale nie ma tam już ani śladu po jakimś tam pseudoreferendum". Łyman to ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta pozwala ukraińskim siłom zacząć operację na rzecz wyzwolenia sąsiedniego obwodu ługańskiego. (PAP)

01.10.2022 17:36

Ukraińskie media społecznościowe publikują w sobotę zdjęcia i nagrania, na których widać kłęby dymu unoszące się nad lotniskiem wojskowym Belbek koło Sewastopola na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie.

Rosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew przekazał, że na lotnisku podczas lądowania doszło do zapalenia się samolotu.

Lokalne kanały w serwisie Telegram piszą o dźwiękach eksplozji w mieście. Na nagraniach widać ciemny dym. (https://t.me/nvua_official/31576, https://t.me/espresotb/43161, https://t.me/uniannet/74309). (PAP)

01.10.2022 16:22

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło w sobotę wycofanie się sił rosyjskich z Łymanu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w związku z "ryzykiem okrążenia".

Łyman to ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta może pozwolić siłom ukraińskim na atak zachodniej części obwodu ługańskiego, w tym na miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck - podkreśla Radia Swoboda. (PAP)

01.10.2022 16:17

Ukraińska armia weszła do okupowanego przez siły rosyjskie Łymanu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, trwają walki - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj.

"Jesteśmy w Łymanie. Toczą się walki. Szczegóły później" - powiedział Czerewatyj, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Wcześniej Czerewatyj przekazał, że rosyjskie zgrupowanie pod Łymanem jest otoczone. Wojskowy oświadczył, że ukraińskie siły odbiły pięć miejscowości wokół Łymanu. "Jampil, Nowoseliwka, Szandryhołowe, Drobyszewe i Stawki zostały wyzwolone. Trwają tam działania stabilizacyjne" - podkreślił.

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował nagranie, na którym ukraińscy żołnierze umieszczają flagę państwową na znaku na rogatkach Łymanu.

Łyman to ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta może pozwolić siłom ukraińskim na atak zachodniej części obwodu ługańskiego, w tym na miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck - podkreśla Radia Swoboda. (PAP)

01.10.2022 16:09

​W rosyjskim ostrzale kolumny samochodów cywilnych w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy zginęły 24 osoby, w tym 13 dzieci i kobieta w ciąży - poinformował w sobotę rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tego regionu Władysław Abduła. (PAP)

01.10.2022 16:04

01.10.2022 13:22

​W rejonie (powiecie) kupiańskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę samochodów, w których znajdowali się cywile; zginęło 20 osób – powiadomił szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

Jak przekazał urzędnik, siły wroga zaatakowały cywilów, próbujących uciec przed ostrzałami. "To okrucieństwo, które nie ma żadnego uzasadnienia" - podkreślił gubernator. (PAP) 

01.10.2022 11:22

​W piątkowym ataku na kolumnę humanitarną w Zaporożu rosyjskie wojska po raz pierwszy użyły zmodernizowanych rakiet S-300, które wybuchają w chwili uderzenia w ziemię i powodują ogromne straty ludzkie - powiadomiło w sobotę MSW Ukrainy. W wyniku ostrzału zginęło 30 osób, 88 zostało rannych. (PAP)

30.09.2022 21:29

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji; tylko Rosja mająca tam prawo weta była przeciw rezolucji. Chiny, Brazylia, Indie i Gabon wstrzymały się od głosu.

30.09.2022 20:29

Premier Norwegii Jonas Gahr Store poinformował w piątek o przyjęciu pomocy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii w ochronie wrażliwej infrastruktury gazowej i naftowej na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym.

"Okręty naszych sojuszników ogólnie są już obecne na Morzu Północnym" - podkreślił Store.

30.09.2022 20:18

Biden: uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu; nie wierzcie w to, co mówi Putin. (PAP)

30.09.2022 19:57

Izba Reprezentantów uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. W czwartek ustawę przyjął Senat. Szybki podpis ustawy już wcześniej zapowiedział prezydent Joe Biden.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów przebiegło w dużej mierze wedle podziałów partyjnych; za głosowali wszyscy Demokraci oraz 10 Republikanów, przeciwko było 201 Republikanów.

Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet na wydatki związane z wojną na Ukrainie zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy od firm zbrojeniowych, 1,5 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, 0,5 mld na zwiększenie produkcji amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie. Dodatkowo ustawa przewiduje 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld dolarów.

Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę; wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów. (PAP)

30.09.2022 19:28

Twitterowy komentarz do filmu poniżej:  Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wygląda faszyzm dziś, to wygląda on tak. Moskwa, dziś wieczorem.

30.09.2022 19:27

30.09.2022 19:25

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o jesiennym poborze do wojska, który ma objąć 120 tys. osób - podaje w piątek rosyjska niezależna telewizja Dożd.

Jesienny pobór ma trwać od 1 listopada do 31 grudnia. Dożd podkreśla, że taki dekret wydawany jest co roku. (https://t.me/tvrain/58340)

Portal Meduza zaznacza, że zazwyczaj jesienny pobór startował 1 października. Rok temu jesienią do armii wezwano 127,5 tys. ludzi. (PAP)

30.09.2022 19:03

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w piątek, że zdecydowanie potępia nielegalną próbę aneksji ukraińskich terytoriów, będącą zarazem rażącym pogwałceniem prawa międzynarodowego, jak i suwerenności Ukrainy.

"Wobec rosyjskiej agresji Francja będzie stać u boku Ukrainy" - oznajmił prezydent w oświadczeniu wydanym przez Pałac Elizejski. (PAP)

30.09.2022 18:52

Działania Rosji nie są oznaka siły, lecz słabości; pokazują, że wojna nie idzie zgodnie z planem i że Putin poniósł całkowite fiasko w osiąganiu swoich celów strategicznych - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. (PAP)

30.09.2022 18:38

Decyzja o członkostwie w NATO musi być podjęta przez 30 państw sojuszniczych na zasadzie konsensusu - oznajmił w piątek na konferencji prasowej w Brukseli szef Sojuszu Północnoatlatyckiego Jens Stoltenberg. (PAP)

30.09.2022 18:38

Rosja próbuje anektować siłą największy obszar na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy tego nie uznają" - zadeklarował.

"Prezydent Putin ogłosił, że kolejne cztery regiony Ukrainy są częścią Rosji. To największa próba siłowej aneksji na terytorium europejskim od zakończenia II wojny światowej. Kolejne 15 proc. ukraińskiego terytorium. Obszar zbliżony do powierzchni Portugalii nielegalnie, zbrojnie zajęty przez Rosję" - powiedział Stoltenberg, zwracając uwagę, że "fikcyjne referenda zostały wymyślone w Moskwie i narzucone Ukrainie z całkowitym pogwałceniem prawa międzynarodowego".

"To zajęcie ziemi jest bezprawne i nieuzasadnione. Sojusznicy z NATO nie uznają żadnej części tego za Rosję. Wzywamy wszystkie kraje, by odrzuciły rażące próby dokonania podboju terytorialnego. Te ziemie to Ukraina" - dodał. (PAP)

30.09.2022 18:21

Nasze stanowisko ws. członkostwa Ukrainy w NATO pozostaje bez zmian: popieramy politykę otwartych drzwi - oznajmił w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

"Nasze stanowisko pozostaje jasne. I jest takie samo, jak było. Silnie popieramy politykę otwartych drzwi NATO, popieramy dołączanie krajów, które chcą dołączyć i które wzmocnią zdolności NATO. Istnieje ku temu proces. I państwa nadal będą podążać za tym procesem" - powiedział Blinken podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową kanadyjskiego MSZ Melanie Joly. Odpowiedział w ten sposób na zapowiedź złożenia przez Ukrainę wniosku o akcesję do NATO.

Joly również stwierdziła, że stanowisko Kanady się nie zmieniło i że zawsze była za wstąpieniem Ukrainy do Sojuszu. (PAP)

30.09.2022 18:20

Rosja nawet nie kontroluje części z tych obwodów Ukrainy, których przyłączenie ogłosiła, i przegrywa wojnę rozpętaną po to, by zaspokoić imperialistyczne fantazje prezydenta Putina - oświadczył w piątek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

"Wielka Brytania nigdy nie uzna nielegalnych rosyjskich aneksji na Ukrainie. Rosja nawet nie kontroluje niektórych z tych obwodów. Prawda jest taka, że Rosja przegrywa na Ukrainie, a jej niekompetentni generałowie wysyłają tysiące (żołnierzy) na śmierć, by zadowolić imperialistyczne fantazje prezydenta Putina" - napisał Wallace na Twitterze. (PAP)

30.09.2022 18:20

Pociągniemy do odpowiedzialności każdą osobę, podmiot i kraj, który politycznie lub gospodarczo wesprze próby aneksji ukraińskiego terytorium przez prezydenta Putina - oznajmił w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że Ukraina ma pełne prawo, by odbić swoje terytorium. (PAP)

30.09.2022 16:58

Prezydent Rosji Władimir Putin przekroczył kolejną czerwoną linię i pogrzebał szansę na pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu - powiedział w piątek prezydent Litwy Gitanas Nauseda, komentując ogłoszenie decyzji o aneksji okupowanego przez Rosję terytorium Ukrainy. (PAP)

30.09.2022 16:39

30.09.2022 16:38

30.09.2022 16:35

Podczas wystąpienia na Kremlu Władimira Putina, który ogłosił aneksję okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, na anektowanym w 2014 roku przez Moskwę Krymie doszło do eksplozji - informuje ukraiński portal Suspilne.

Wybuchy słychać było na przedmieściach Jałty, w Ałupce i w miejscowości Partenit pod Ałusztą - podaje Suspilne, powołując się na media społecznościowe. Wszystkie te miejscowości leżą na południowym wybrzeżu Półwyspu Krymskiego. Do tak silnych eksplozji doszło w tym rejonie po raz pierwszy - wynika z relacji mieszkańców. (PAP)

30.09.2022 16:32

Z całą stanowczością potępiamy nielegalne akty "uznania niepodległości" i "przyłączania" do Federacji Rosyjskiej okupowanych regionów Ukrainy; bezwzględnie uznajemy integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych międzynarodowo - oświadczyło polskie MSZ. Resort wezwał do nałożenia na Rosję kolejnych sankcji. (PAP)

30.09.2022 16:30

Ukraińskie jednostki rozpoznania przeprowadzają skuteczne operacje w okupowanym Doniecku, czym wprawiają w zdumienie Rosjan i miejscowych tzw. separatystów; pojawiają się tam na krótko nawet nasze kompanie pancerne - poinformował w piątek ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

"Z punktu widzenia strategii wojskowej Donieck jest dla Rosji słabym punktem. W ciągu ostatnich ośmiu lat Ukraińcy utrzymywali miasto w półokrążeniu, nasze siły znajdowały się zaledwie 3 km od granic miasta. (...) Ukraińskie formacje pancerne również teraz przedzierają się do Doniecka w ramach rozpoznania walką, lecz (szybko) wycofują się stamtąd ze względu na okoliczności polityczne" - powiadomił Switan, cytowany przez agencję UNIAN.

W ocenie pułkownika wejście ukraińskich wojsk do Doniecka nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ "Rosjanie nie zbudowali tam betonowych umocnień". "Można (wedrzeć się) do Doniecka przy pomocy lotnictwa, artylerii i oddziałów pancernych, podejmując (wyłącznie) działania na poziomie taktycznym. Da się tego dokonać jednocześnie z trzech stron" - wyjaśnił ekspert.

30.09.2022 16:16

30.09.2022 16:10

Rosja będzie musiała prosić o wyjście z łymańskiego kotła - oświadczył w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Osiem lat temu rosyjscy wojskowi otoczyli nasze wojska pod Iłowajskiem. Wtedy nasi zgodzili się wyjść bez broni. Ale Rosja złamała swoje słowo - kolumnę ostrzelano. Dzisiaj o wyjście z łymańskiego kotła będzie musiała prosić Rosja. Oczywiście, jeśli bankietujących na Kremlu obchodzą ich żołnierze" - napisał na Twitterze Podolak.

Doradca odniósł się do tzw. kotła iłowajskiego. W sierpniu 2014 r. pod Iłowajskiem oddziały ukraińskie zostały otoczone przez przeważające siły tzw. separatystów i wojska Federacji Rosyjskiej. Ukraińskim jednostkom zaproponowano warunki wyjścia z okrążenia, jednak 29 sierpnia 2014 roku, wbrew ustaleniom, rosyjskie siły otworzyły ogień z broni ciężkiej do kolumn ukraińskich żołnierzy.

Szef biura prezydenta Andrij Jermak opublikował w piątek w Telegramie zdjęcie kotła: https://t.me/ermaka2022/1368.

W piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewatyj poinformował, że operacja wojsk ukraińskich pod Łymanem, mieście w obwodzie donieckim, jest bliska zakończenia. Dodał, że ukraińskie siły opanowały wszystkie szlaki zaopatrzenia Rosjan, walki jeszcze trwają. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

30.09.2022 16:08

30.09.2022 15:55

​Rosjanie nie zareagują na ogłoszoną w piątek przez Kreml aneksję okupowanych obwodów Ukrainy tak, jak w 2014 roku; nie będzie wśród nich entuzjazmu, ani nawet zrozumienia - ocenił politolog Grigorij Gołosow w wypowiedzi dla rosyjskiej redakcji BBC.

Komentator, który wypowiadał się jeszcze przed oficjalną ceremonią na Kremlu argumentował, że "Krym był obiektem resentymentu w latach 90. XX wieku" wśród Rosjan. Być może pewna część ludności Rosji żywi podobne wyobrażenia, że w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy istnieje chęć przyłączenia do Rosji. W odniesieniu do ukraińskich obwodów chersońskiego i zaporoskiego "nie ma i nigdy nie było" takiej opinii; te regiony "dla mieszkańców Rosji zawsze były częścią Ukrainy" - powiedział politolog.

30.09.2022 15:31

30.09.2022 13:28

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że spotkał się z dowódcami wojskowymi, by przedyskutować "dalszy plan wyzwolenia" terytoriów Ukrainy okupowanych przez Rosjan i możliwe dalsze zamiary Moskwy w związku z trwającą inwazją. "Wysłuchaliśmy raportów dowódców wojsk na kierunkach operacyjnych. Rozpatrzyliśmy dalszy plan wyzwolenia naszych terytoriów. Przeanalizowaliśmy możliwe działania przeciwnika w najbliższej perspektywie" - poinformował Zełenski w komunikacie opublikowanym na oficjalnych stronach prezydenta Ukrainy w mediach społecznościowych. (PAP)

30.09.2022 11:51

​W ciągu jednego poranka wojska wroga wystrzeliły 16 rakiet tylko w kierunku Zaporoża i okolic tego miasta; to krwiożercze szumowiny i skończeni terroryści, dla których nie ma miejsca w cywilizowanym świecie - napisał w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie, odnosząc się do rosyjskiego ataku na cywilów pod Zaporożem.

"Państwo-terrorysta ostrzeliwuje ludność cywilną w regionach zaporoskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim. Atakuje ukraińskie (ziemie) przy pomocy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i dronów. (...) Wróg szaleje i dąży do zemsty za naszą niezłomność i własne porażki. Cynicznie zabija Ukraińców, bo (sam) już dawno utracił wszystko, co ludzkie. (...) Z pewnością za wszystko odpowiecie. Za każde ukraińskie życie" - skomentował Zełenski.

30.09.2022 11:45

Rosyjskie kanały na Telegramie ostrzegają, że w bitwie o Łyman nastąpił punkt krytyczny, a ukraińskie wojska nacierają z północy i południowego wschodu; "możliwe, że front załamie się dziś wieczorem lub jutro" - ocenił w nocy z czwartku na piątek Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej. W opinii analityka ukraiński sukces w Łymanie przyćmiłby planowane na piątek ogłoszenie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy przez Kreml. "Nie wydaje się prawdopodobne, by najeźdźcy mogli przeprowadzić tam odwrót bez poniesienia ciężkich strat. (...) Rosja już teraz boryka się z problemem braku odpowiedniej liczby żołnierzy i rezerw w Donbasie. Jeśli ukraińskie wojska zdobędą Łyman, może to skutkować ich kolejnymi sukcesami (na tym odcinku frontu)" - napisał Lee na Twitterze . (PAP)

30.09.2022 11:43

​Niektórym świeżo zmobilizowanym rosyjskim rezerwistom nakazano zaopatrywanie się we własne środki pierwszej pomocy; brak wystarczającego zaopatrzenia medycznego jest jedną z przyczyn spadku morale - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. "Zaopatrzenie medyczne rosyjskich oddziałów bojowych na Ukrainie prawdopodobnie pogarsza się. Niektórym świeżo zmobilizowanym rosyjskim rezerwistom nakazano zaopatrywanie się we własne środki pierwszej pomocy bojowej, doradzając, że kobiece produkty sanitarne są opłacalnym rozwiązaniem. Szkolenie medyczne i świadomość w zakresie pierwszej pomocy są prawdopodobnie słabe" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej". (PAP)

30.09.2022 09:39

30.09.2022 09:38

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ