Słowa Najważniejsze

Czwartek 29 marca 2018

Czytania »

ks. Stanisław Gańczorz

Panie Jezu, nie rozumiem, co mi uczyniłeś

Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? J 13,12

Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.

W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, Jezus, wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał».

Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!»

Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».

A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem».


Panie Jezu, nie rozumiem, co mi uczyniłeś, bo gdybym zrozumiał, tobym leżał krzyżem, modląc się nie tylko w Wielki Piątek; okazywał wdzięczność przy Posiłku Eucharystycznym i śniadaniu; był lepszy dla wszystkich; lepiej kochał nawet samego siebie, troszcząc się o ziemię i niebo. Podobnie, Jezu, nie do końca rozumiem prawa fizyki, przyrody, ale stosuję się do nich. Podobnie jest z zasadami religii, których do końca nie ogarniam, ale nimi żyję. A wobec Ciebie, który uczysz mnie miłości i pokory, mam ortezę na kolanach, by przed Tobą nie uklęknąć. Wybacz mi moją pychę, która jest skutkiem braku miłości, i obdarz łaską pokory, czyli widzenia siebie i świata w prawdzie.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • Henryk
    29.03.2018 09:46
    "Wybacz mi moją pychę, która jest skutkiem braku miłości, i obdarz łaską pokory, czyli widzenia siebie i świata w prawdzie." Pycha jest skutkiem egoizmu i blokuje poznanie i rozumienie. Jeżeli jest egoizm, to nie może być miłości, bo miłość wypływa z dobrej woli ducha osoby. Dobra wola, to wola bycia sprawiedliwym i miłosiernym. Sprawiedliwość, to przestrzeganie Przykazań Bożych, a miłosierdzie, to dawanie ze swojego potrzebującym. Aby być sprawiedliwym, trzeba znać prawdę i ją rozumieć. Umywanie nóg, to gest symbolizujący miłość bliźniego be żadnych zahamowań.
    doceń 0
  • mee...
    29.03.2018 17:28
    Bedziesz milowal blizniego swego jak siebie samego...za wiare, za Ojca w niebie Chrystus oddaje zycie...tak i my. Kto jest moja matka, siostra, bratem...ci wszyscy, ktorzy spelniaja wole Boga. Wola Boga zostala spelniona przez ukrzyzowanie Chrystusa, w ktorym i my uczestniczymy...nie ze wzgledu na nas, a ze wzgledu na Boga, ktory jest zazdrosny o swoje stworzenie...dlatego my ulomni, grzesni mamy to szczescie, ze Bog poslal Syna, ktory wiedzial, ze Zmartwywstanie nawet jak wszyscy go opuszcza, ktorzy przyzekali, ze sie nie wyrzekna...jakze jestesmy do niczego...zamiast cieszyc sie zyciem wedlug Prawa...wielu chce udowodnic, ze Chrystus oddal zycie za ulomych i do niczego...
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.