Słowa Najważniejsze

Środa 7 lutego 2018

Czytania »

ks. Antoni Bartoszek

Dlaczego warto dbać o czystość naszych serc?

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego:
«Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»

Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.

I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».


W społeczeństwie chodzi o to, by ludzkie czyny były zgodne z prawem, zaś wykroczenie przeciw przepisom prawnym prowadzi do sankcji. Oczywiście w ramach postępowania sądowego bada się także ludzką psychikę, wewnętrzne intencje i motywacje, które kierowały człowiekiem przy danym wykroczeniu. Jednak moralność chrześcijańska sięga o wiele głębiej; jest moralnością ludzkiego wnętrza. Jeśli wnętrze człowieka przepełnione jest Bożą łaską, to wówczas i jego czyny są piękne i godne człowieczeństwa. Jeśli jednak ludzkie serca pełne są zła, przewrotności i pożądliwości, to i postępowanie naznaczone jest grzechem i złem. Gdybyśmy w życiu społecznym więcej dbali o czystość naszych serc, mniej byłoby nieporządku. Gdybyśmy bardziej formowali nasze sumienia według Dekalogu, więcej byłoby ładu i pokoju wokół nas.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • Brodaty Sokrates
    07.02.2018 08:35
    "Gdybyśmy bardziej formowali nasze sumienia według Dekalogu, więcej byłoby ładu i pokoju wokół nas." A ja sądzę iż w tym fragmencie Jezus chce pokazać właśnie coś całkowicie innego.Dekalog to tylko dziesięć przykazań,ale jego interpretacja sprawia iż do każdego przykazania jesteśmy w stanie stworzyć dziesięć a może trzydzieści dodatkowych adnotacji,jakie zachowanie jest łamaniem danego przykazania.Do każdej z tych adnotacji można by dopisać całą tabelkę obostrzeń, wyjątków oraz szczegółowych doprecyzowań.Tak jest na przykład z doprecyzowaniem, iż osoby mieszkające razem łamią szóste przykazanie.Dlatego adhoracja Amoris Laetitia pozwala rozeznać kapłanowi czy wspólne mieszkanie razem łamie to przykaznie czy nie.Dobrze że papież Franciszek widzi pewne sprawy szerzej.
    doceń 3
  • gość powszedni
    07.02.2018 10:10
    Najbardziej nie dociera do nas, że głupota jest nieczystością pochodzącą z serca (ducha) człowieka, bo głupota jest następstwem grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, polegającemu na zamknięciu się na poznawanie prawdy, czyli wszelkiej rzeczywistości. Głupiec, to człowiek oderwany od rzeczywistości!
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.