Wspólnota „Sychar”. Małżonkowie wierni i kochający do końca…

15 grudnia 2003 r. grupka wiernych, rozwiedzionych małżonków stała się pierwszym ogniskiem Wspólnoty.

Ogniska – miejsce dzielenia, wsparcia i formowania

Na początku, ogniska miały charakter spontanicznego ruchu, ale w miarę przybywania kolejnych, rozwinął się kształt organizacyjny wspólnoty i dziś łączy ona w sobie elementy ruchu i organizacji. Z jednej strony tworzy ją zamknięta i sformalizowana grupa liderów, moderatorów i opiekunów duchowych, a z drugiej jest ruchem małżonków, którzy wzajemnie wspierają się w przeżywanym kryzysie. Wspólnota posiada swoją Radę i osiem wyspecjalizowanych zespołów.

Spotkania w ogniskach są regularne i dają nie tylko możliwość wypowiedzenia swoich problemów, ale służą także głoszeniu charyzmatu i pracy formacyjnej. Każde ognisko ma swojego lidera i osobę duchowną jako opiekuna z ramienia Kościoła. Całą Wspólnotę reprezentuje zaś duszpasterz krajowy, którym przez pierwsze kilkanaście lat był ks. Jana Pałyga, a jego następcą mianowany został ks. Paweł Dubowik, pełniący tę funkcję już kolejną, drugą kadencję.

Dynamiczny rozwój Wspólnoty „Sychar” zaowocował powstaniem w ciągu dwudziestu lat 68 ognisk, w tym kilku poza Polską – w USA, w Niemczech, w Austrii i na Ukrainie. W rejonie warszawskim jest ich pięć – na Pradze Południe, na Pradze Północ, na Ursynowie, w Markach oraz w Piasecznie. W listopadzie 2023 r. powstało kolejne ognisko – w Warce, przy Parafii św. Mikołaja Biskupa w Diecezji Warszawsko-Praskiej. Ogniska funkcjonują przy parafiach. Pełną listę adresową ognisk można znaleźć na stronie Wspólnoty – www.sychar.org. Warto zasygnalizować, że w odpowiedzi na rozsiane po świecie głosy wołania o pomoc w kryzysach, Wspólnota uruchomiła także ognisko wirtualne, dostępne poprzez Skype-a.

Charyzmat, który łączy i rodzi niegasnącą nadzieję

Członków tej wspólnoty, nazywanych często „Sycharkami”, łączy wiara w jasno sformułowany charyzmat, wyrażony zdaniem: „Każde trudne sakramentalne małżeństwo, przeżywające kryzys, jest do uratowania”. Każde bez wyjątku i na każdym etapie kryzysu! „Sycharki” wierzą, że każde sakramentalne małżeństwo (nawet po rozwodzie i gdy współmałżonek jest w pozamałżeńskim związku) ma szansę odrodzić się, gdyż każdy sakramentalny małżonek może otworzyć się na łaskę nawrócenia i zarazem wypełnienia przysięgi małżeńskiej, wchodząc na drogę pojednania, wzrastania w miłości do Boga i sakramentalnego małżonka.

Droga to trudna, ale realna. Bóg jest gwarantem małżeńskiego przymierza sakramentalnego, On zawsze widzi małżonków jako jedność i dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych. Wyznajemy to wszak, jak podkreślają, już w pierwszym zwrocie modlitwy Credo: „Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego…”. Ta wiara rodzi piękne owoce, z roku na rok przybywa uzdrowionych, pojednanych ze sobą małżonków.

Tego wzrastania w miłości do Boga i współmałżonka uczą się „Sycharki” na różne sposoby. Istotnym rysem tak pojmowanej działalności formacyjnej są m. in. ogólnopolskie rekolekcje w edycjach wiosennych i jesiennych, odbywające się regularnie od kilkunastu lat. Okazjonalnie odbywają się także rekolekcje lokalne, organizowane przez niektóre ogniska.
Codziennym zaś wsparciem są sycharowe grupy modlitewne, wieczorne i ranne, których członkowie łączą się w modlitwie poprzez Skype-a.

« 1 2 3 4 5 »

Zenon Cieślak