Aborcja niekonstytucyjna

Nie mam wątpliwości, że Trybunał Konstytucyjny uzna aborcję eugeniczną za sprzeczną z ustawą zasadniczą.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie, czy przepis pozwalający na aborcję z powodu podejrzenia choroby dziecka jest zgodny z konstytucją. Argumentacja, jaką przedstawił poseł, który jest prawnikiem konstytucjonalistą, nie pozostawia wątpliwości, że nie jest (odsyłam do wywiadu w najnowszym numerze GN). Dlatego wnioskuje o jego uchylenie.

Według mnie, Trybunał uchyli ten przepis i przestanie on obowiązywać. Chcę podkreślić przy tym, że nie chodzi o skład TK, bo sędziowie z okresu przed rządami PiS też taki wyrok by wydali. Argumentem może tu być orzeczenie Trybunału pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rzepińskiego w sprawie wolności sumienia, które nie tylko potwierdzało prawo do sprzeciwu sumienia lekarzy, ale także innych grup zawodowych. TK nie wypowiedział się w sprawie aborcji eugenicznej, gdyż nikt nie złożył w tej sprawie wniosku.

Warto przypomnieć, że w Sejmie czeka na rozpatrzenie obywatelski projekt ustawy skrajnych feministek, który m.in. zezwala na nieograniczoną aborcję do 12. tygodnia życia dziecka. Lada moment trafi do parlamentu projekt obrońców życia przewidujący wykreślenie przepisu zezwalającego na aborcję eugeniczną. Wyrok TK będzie miał zasadnicze znaczenie dla losów tych ustaw. W obecnym składzie Sejmu odrzucenie projektu aborcjonistów jest pewne, natomiast gdyby Trybunał orzekł, że należy zmienić prawo, likwidując przesłankę eugeniczną, projekt obrońców życia będzie spełnieniem wyroku TK i powinien być przyjęty. Teraz bardzo ważne jest, aby Trybunał jak najszybciej zajął w tej sprawie stanowisko.

Trzeba zwrócić uwagę, że wniosek dotyczy tylko aborcji eugenicznej, a polskie prawo zezwala także na zabicie nienarodzonego dziecka w przypadku, gdy zostało ono poczęte w wyniku czynu zabronionego albo gdy ciąża zagraża zdrowiu i życiu matki. Poseł PiS tłumaczy, że nie spytał TK o te dwie przesłanki, gdyż jego zdaniem odrzucenie wyjątku eugenicznego ma największe szanse powodzenia. To jego decyzja. Jeśli TK orzeknie niezgodność z konstytucją przesłanki eugenicznej, tym bardziej będzie to argument, aby złożyć następny wniosek w sprawie dwóch pozostałych wyjątków. Negatywne orzeczenie TK byłoby pewne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił  Łoziński Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego