Inwazja Rosji na Ukrainę

Rosja zintensyfikowała ataki na wschodzie Ukrainy. Współpracownicy prezydenta Zełeńskiego mówią, że Ukraina ma spore zapasy zboża, którego jednak nie jest w stanie wyeksportować, dopóki nie zostaną odblokowane porty na Morzu Czarnym. Brak eksportu ukraińskiej pszenicy pogłębi kryzys żywnościowy w wielu państwach świata.

Relacja trwa

27.05.2022 09:27

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

27.05.2022 09:00

​Według informacji przekazanych przez ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, Rosjanie zaczęli używać 50-ltnich czołgów T-62.

27.05.2022 07:57

Doradca prezydenta Ukrainy informuje, że Ukraina ma zapasy zboża, jednak nie jest w stanie ich eksportować do innych krajów bez odblokowania portu w Odessie: "Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego".

27.05.2022 07:46

​Wskutek rosyjskich ostrzałów miasta Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie są poważne zniszczenia; ratownicy szukają pod gruzami ludzi - poinformowały w piątek rano lokalne władze. (PAP).

26.05.2022 21:18

Dwanaście ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie - poinformował w czwartek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju. (PAP)

26.05.2022 21:13

​W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło w czwartek 5-miesięczne niemowlę i jego ojciec - poinformował komendant policji ukraińskiej Ihor Kłymenko na Facebooku. (PAP).

26.05.2022 18:50

Do siedmiu wzrosła liczba zabitych a do 17 rannych w czwartkowym rosyjskim ostrzale Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow naTelegramie. Wśród rannych jest 9-letnie dziecko. (PAP)

26.05.2022 17:54

Wojska rosyjskie usiłowały przedrzeć się z obwodu chersońskiego w kierunku Mikołajowa - poinformowało w czwartek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

26.05.2022 16:20

​Głównym celem rosyjskiej agresji był i nadal pozostaje Kijów, serce naszego państwa - powiedział w czwartek w Davos mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko podczas debaty na Światowym Forum Ekonomicznym, zatytułowanej "Kijów po ataku".

26.05.2022 13:56

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss ostrzegła w czwartek przed próbami "ugłaskiwania" Władimira Putina i podkreśliła, że celem musi być doprowadzenie do zwycięstwa Ukrainy w wojnie.

"Rosyjska agresja nie może być ugłaskana. Trzeba na nią odpowiedzieć siłą. Nie możemy dopuścić do tego, by na Ukrainie rozwijał się długotrwały i coraz bardziej bolesny konflikt. Musimy być stanowczy, by poprzez pomoc wojskową i sankcje zapewnić, że Ukraina zwycięży. Teraz nie możemy już zdjąć nogi z pedału gazu" - powiedziała szefowa brytyjskiej dyplomacji podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie.

Truss oskarżyła też Putina, że używa żywności jako broni, gdyż uniemożliwiając eksport zboża przez Ukrainę wywołuje niedobory żywności na całym świecie. Ukraina jest jednym z największych na świecie jej eksporterów, jednak wskutek rosyjskiej blokady jej portów w silosach leży ponad 20 mln ton zboża.

"To przerażające, że Putin próbuje trzymać świat jako zakładników, wykorzystując głód i brak żywności wśród najbiedniejszych ludzi na całym świecie. Nie możemy na to pozwolić. Putin musi znieść blokadę ukraińskiego zboża" - podkreśliła.

Truss potwierdziła zaangażowanie Wielkiej Brytanii w pokój i bezpieczeństwo na Bałkanach Zachodnich i poinformowała, że celem brytyjskiego rządu jest zainwestowanie w tym regionie poprzez partnerstwa inwestycyjne 100 mln funtów do 2025 r. (PAP)

26.05.2022 12:25

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.

"Planowany korytarz otworzy drogę dla ukraińskich produktów, które przez Turcję trafią do docelowych rynków" - poinformowało źródło Reutera. "Negocjacje wciąż trwają" - dodano.

Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę; w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport. Przed 24 lutym Ukraina eksportowała 4,5 mln ton produktów rolnych miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego. (PAP)

26.05.2022 11:49

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w czwartek w Davos, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie.

"Przejęcie całej Ukrainy przez Rosję wydaje się dziś bardziej odległe, niż na początku wojny. Bardziej niż kiedykolwiek Ukraina podkreśla swoją europejską przyszłość" - powiedział Scholz w przemówieniu na zakończenie dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii. (PAP)

26.05.2022 10:54

​Stosunki między Polską a Ukrainą naznaczone były sporami dotyczącymi historii; teraz jednak "inwazja Rosji zbliżyła do siebie sąsiadujące kraje bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ku niezadowoleniu Moskwy" - komentuje w czwartek dziennik "Welt".

Philipp Fritz i Pavel Lokshin zauważają na łamach gazety, że "prawie cały skład czołowych ukraińskich polityków przyłącza się do hymnu pochwalnego na cześć Polski", a "wypowiedzi ukraińskich polityków odzwierciedlają nastroje społeczne".

Zdecydowana większość Ukraińców uważa Polskę za najważniejszego partnera od czasu wybuchu wojny, przed Wielką Brytanię i USA - zwraca uwagę "Welt". "Niemcy zwykle plasują się w dolnej części sondaży. Wygląda na to, że Ukraińcy chcą objąć Polskę - tak jak to zrobił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wobec głowy państwa polskiego Andrzeja Dudy w ostatnią niedzielę przed jego wystąpieniem w ukraińskim parlamencie".

W Moskwie "to ocieplenie w stosunkach dwustronnych nie jest dobrze widziane". Przez lata Kreml cieszył się z napiętych stosunków polsko-ukraińskich, a nawet podsycał je propagandowo. "Rosyjskie starania o wbicie klina między Polskę a Ukrainę są stare jak świat" - powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik polskich służb specjalnych, cytowany przez "Welt".

"Pomimo bliskiej współpracy gospodarczej i wojskowej po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, głównym czynnikiem kształtującym stosunki był spór o +Tragedię Wołyńską+" - zauważa gazeta. "Wielu Polaków wciąż pamięta masakrę co najmniej 70 tys. Polaków dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 roku. Tylko w +krwawą niedzielę+, 11 lipca 1943 r., bojownicy ukraińskiej armii powstańczej UPA zaatakowali około 100 polskich wsi".

"Wydaje się jednak, że politycy po obu stronach chcą obecnie podkreślać wspólne cechy, w tym wspólną polsko-ukraińską przestrzeń kulturową zachodniej Ukrainy" - czytamy w tekście.

"Welt" cytuje wicepremiera Piotra Glińskiego, który stwierdził, że rosyjska wojna agresywna daje Polsce i Ukrainie "szansę na pojednanie".

"Kijów chce wykorzystać tę szansę". Na przykład "we Lwowie na zachodniej Ukrainie na polskim cmentarzu odsłonięto właśnie dwa posągi lwów. +Niech żyje Polska! Niech żyje Ukraina!+ - napisał mer Lwowa Andrij Sadowyj. To, co wygląda na drobny gest, ma w Polsce ogromne znaczenie" - relacjonuje "Welt".

Gazeta przypomina, że miasto było częścią państwa polskiego do II wojny światowej, po której weszło w skład Ukraińskiej Republiki Radzieckiej. "Teraz ma się stać symbolem pojednania".

"Wobec takich gestów Moskwa jeszcze mocniej stara się doprowadzić do niezgody między Polską a Ukrainą" - pisze "Welt". Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zakharova "martwi się niepodległością Ukrainy. Zapowiedziany przez Zełenskiego nowy specjalny status dla obywateli polskich na Ukrainie, który zrównuje ich pod względem zakresu praw z uchodźcami ukraińskimi w Polsce, jest +rezygnacją z suwerenności+. Prezydent odrzucił niepodległość Ukrainy".

"Media państwowe i media lojalne wobec Kremla dyskutują również o rzekomym rychłym przystąpieniu Polski do wojny. (...) Znany reporter wojenny lojalny wobec Kremla donosił o rzekomych polskich najemnikach, a nawet regularnych oddziałach na Ukrainie" - pisze dziennik.

"Takie propagandowe przekazy raczej nikogo w Polsce i na Ukrainie nie niepokoją" - zauważa "Welt". "Wydaje się, że oba kraje skorzystały z wyjątkowej okazji, aby wspólnie uporać się z trudną przeszłością. Ostatnie tygodnie, powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki, mogą +wykuć przyjaźń między naszymi narodami, która będzie trwała przez wiele dziesięcioleci+".

26.05.2022 09:31

26.05.2022 08:14

26.05.2022 08:13

25.05.2022 21:04

Przekazując Ukrainie czołgi Polska nie kierowała się obietnicą rekompensaty, lecz tym, by Ukraina miała czym zatrzymać rosyjską nawałę – podkreślał w środę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że były to czołgi radzieckiej konstrukcji, bo o takie Ukraina zabiegała. (PAP)

25.05.2022 20:49

Stany Zjednoczone nie złagodzą sankcji wobec Rosji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzecznik odniósł się do propozycji, którą przestawił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko.

Nie wierzymy w puste obietnice Moskwy, a jedyny sposób w jaki Rosja może doprowadzić do zniesienia sankcji, to zaprzestanie agresji na Ukrainę - oświadczył Price.

Rudenko oznajmił wcześniej, że Moskwa jest gotowa otworzyć korytarze humanitarne dla statków transportujących produkty rolne z Ukrainy.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba nazwał tę propozycję Rosji próbą szantażowania wspólnoty międzynarodowej.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że szacuje się, iż w silosach na Ukrainie znajduje się obecnie około 22 milionów ton zboża, które nie może opuścić kraju przez rosyjską blokadę portów czarnomorskich.

Brytyjskie MSZ oskarżyło władze Rosji, że używają żywności jako broni i wezwało do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów. (PAP)

25.05.2022 20:42

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał w środę prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego wycofania wojsk z Ukrainy. "Panie Putin, proszę zakończyć cierpienie i zniszczenia na Ukrainie! Niech pan wycofa swoje wojska" - powiedział Steinmeier.

"Niech pan uszanuje suwerenność Ukrainy, zaprzestanie działań wojennych" - oświadczył prezydent RFN podczas ceremonii otwarcia zjazdu katolików niemieckich w Stuttgarcie, Katholikentag.

Głowa państwa podkreślił również, że inwazja Rosji nie dotyczy tylko mieszkańców Ukrainy. Z powodu zablokowania milionów ton zboża w ukraińskich portach morskich, światowe ceny zboża gwałtownie wzrosły. "W najbliższych miesiącach wielu regionom świata, zwłaszcza wschodniej i południowej Afryce, grozi głód i śmierć" - powiedział Steinmeier cytowany przez telewizję ARD. (PAP)

25.05.2022 20:31

Siły rosyjskie nacierają na miasta Bachmut i Łyman w obwodzie donieckim i szykują się do ataku na Zaporoże – poinformował w środę wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wróg ostrzeliwuje obiekty cywilnej i wojskowej infrastruktury w przygranicznych rejonach Ukrainy przylegających do obwodów briańskiego i kurskiego w Rosji, aby nie dopuścić do przerzucenia sił ukraińskich w inne miejsca. (www.facebook.com/GeneralStaff.ua)

Na kierunku słobodzkim Rosjanie systematycznie ostrzeliwują pozycje wojsk ukraińskich. Atakowali cywilną infrastrukturę m.in. w okolicach miejscowości Krasnopole w obwodzie sumskim, a także Ternowej, Czerskaskich Tyszek czy Nowej Dmytriwki w obwodzie charkowskim.

Siły rosyjskie usiłują też poprawić swoją sytuację w okolicach miast Izium w obwodzie charkowskim i Słowiańsk w obwodzie donieckim.

Rosyjskie lotnictwo i artyleria atakują Siewierodonieck i Nowozwaniwkę w obwodzie ługańskim oraz m.in. Marjinkę w obwodzie donieckim.

Ukraiński sztab podkreśla, że siły rosyjskie stale ponoszą straty w ludziach i sprzęcie. Regularnie docierają też informacje o dużej liczbie rannych żołnierzy rosyjskich w szpitalach w miejscowościach graniczących z Ukrainą. (PAP)

25.05.2022 20:23

​Normy prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane, to oznacza, że Ukraina powinna wrócić do swoich granic uzgodnionych międzynarodowo, czyli Rosja powinna się wycofać ze wszystkich ziem, które zajęła z normalnych, międzynarodowo uznanych granic Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent został zapytany w środę w TVP m.in. o pojawiające się głosy, że powinno się umożliwić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "wyjście z twarzą" z wojny z Ukrainą.

"Trudno mi zrozumieć te głosy" - powiedział. Podkreślił, że Władimir Putin to "człowiek, który powinien odpowiedzieć karnie za to, co w tej chwili dzieje się na Ukrainie i za te zbrodnie, które są tam popełniane".

"Normy prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane, a to oznacza, że Ukraina powinna wrócić do swoich granic uzgodnionych międzynarodowo, czyli Rosja powinna się wycofać ze wszystkich ziem, które zajęła z normalnych, międzynarodowo uznanych granic Ukrainy. Czyli oddać okręg doniecki, ługański, oddać Krym" - zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że "to były uznane międzynarodowo ziemie państwa ukraińskiego i Rosja te ziemie po prostu brutalnie zajęła, łamiąc wszystkie zasady".

"Więc albo panowie uważają, że prawo międzynarodowe ma znaczenie, albo uważają, że nie ma znaczenia, jeśli dotyczy kwestia imperiów, ale wtedy stawiają cały świat w sytuacji, że nie ma żadnych zasad i to się źle skończy. W związku z tym przywołać należy te zasady, które mają obowiązywać, te zasady, pod którymi podpisywały się wszystkie państwa choćby w ramach Karty Narodów Zjednoczonych" - stwierdził prezydent.

Jak mówił, porządek międzynarodowy musi być oparty na prawie, "bo prawo międzynarodowe gwarantuje pokój, jeśli ono będzie przestrzegane, będzie pokój". "Więc jeśli ma się zakończyć wojna, trzeba wrócić do prymatu praw międzynarodowego, do jego przestrzegania, czyli w tym wypadku także i do międzynarodowo uznanych granic Ukrainy" - oświadczył prezydent. (PAP)

25.05.2022 18:04

Zajęcie i okupacja Odessy nad Morzem Czarnym pozostaje jednym z priorytetów sił rosyjskich – poinformowała w środę rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu.

„Okręty wroga przegrupowują się, wzmacniają, przewożą ładunki, usiłują zająć niektóre pozycje, w tym na Wyspie Węży. Na Krymie są rozmieszczane dodatkowe dywizjony obrony przeciwlotniczej, bo wróg już zdaje sobie sprawę, że ataki na jego okręty to nie mrzonka, tylko realna możliwość” – oznajmiła.

Jak powiedziała, rosyjskie okręty wyposażone w rakiety nadal przebywają w północno-zachodniej części akwenu Morza Czarnego i stanowią zagrożenie nie tylko dla południa Ukrainy, ale i całego kraju. Dodała, że stwierdzono wystrzelenie z morza kilku rakiet w różne regiony Ukrainy.(PAP)

25.05.2022 18:03

Samolot niemieckich sił powietrznych z rannymi w wyniku działań wojennych Ukraińcami wylądował w środę na stołecznym lotnisku BER w Schoenefeld. Rzecznik Luftwaffe potwierdził to agencji dpa. Ranni "są obecnie przewożeni do klinik w Berlinie i Brandenburgii" - poinformował rzecznik.

Airbus A310 poleciał z Kolonii do Rzeszowa. Tam ranni zostali zabrani na pokład i przewiezieni do Schoenefeld.

Według portalu dziennika "B.Z." na pokładzie było około 20 Ukraińców, w tym pacjent oddziału intensywnej terapii. (PAP)

25.05.2022 13:33

Chcieliśmy opuścić jednostkę; dowództwo zagroziło nam zaminowaniem dróg i strzelaniem do tych, którzy próbują uciec - powiedział Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pojmany żołnierz armii rosyjskiej. (PAP)

25.05.2022 13:32

Podczas okupacji Czernihowa na północy Ukrainy rosyjskie wojska zdewastowały cmentarz Jacewo nieopodal miasta; zniszczono nie tylko mogiły ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie, ale też nagrobki weteranów wojny w Afganistanie

25.05.2022 11:52

Lider CDU Friedrich Merz domaga się wyjaśnienia, dlaczego rząd federalny nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. "Oskarżenia polskiego prezydenta pod adresem rządu niemieckiego są poważne" - powiedział Merz telewizji WELT.

25.05.2022 11:29

W sprawie dostaw gazu z Rosji Europa nie była w ostatnich latach naiwna, ale chciwa - oceniła unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager.

25.05.2022 11:28

​Litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne przekażą Ukrainie  20 transporterów opancerzonych M113, dziesięć ciężarówek wojskowych i dziesięć samochodów terenowych do rozminowywania.

25.05.2022 08:20

25.05.2022 08:19

25.05.2022 08:19

24.05.2022 22:32

Rosyjskie wojska przeprowadziły na zatopionym krążowniku Moskwa operację, która trwała co najmniej dwa tygodnie; z wraku zabrano ciała poległych, sprzęt i niejawne dokumenty - poinformował we wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. (PAP)

24.05.2022 22:08

"24 maja Rosjanie zabili 12 cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego: trzy osoby w Bachmucie, dwie w Torecku, dwie w Awdijiwce, dwie w Rajhorodku" - przekazał Kyryłenko. Jak dodał, po jednej osobie zginęło w miejscowościach: Łyman, Mykołajiwka i Kałynowe. W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram Kyryłenko poinformował o 10 rannych. Podobnie jak we wcześniejszych komunikatach zastrzegł, że władze nie mają możliwości ustalenia strat wśród ludności Mariupola i Wołnowachy. Oba te miasta w obwodzie donieckim są okupowane przez wojska rosyjskie. (PAP)

24.05.2022 21:52

Dla obwodu ługańskiego nastał najtrudniejszy czas w ciągu ośmiu lat wojny z Rosją; wrogowie atakują na wszystkich kierunkach równocześnie i zabijają nasze miasta, Siewierodonieck jest ledwie żywy - zaalarmował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj. (PAP)

24.05.2022 21:24

​ Armia ukraińska odparła w Donbasie dziewięć ataków rosyjskich w ciągu ostatniej doby; w sześciu innych miejscach nadal trwają walki - poinformował we wtorek sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju. (PAP)

24.05.2022 21:21

24.05.2022 21:19

24.05.2022 21:19

24.05.2022 14:37

24.05.2022 14:36

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje we wtorek Sky News za anonimowym źródłem cytowanym przez "New York Times".

Amerykański urzędnik przekazał, że USA śledziły manewry, które odbywały się w północno-wschodniej Azji w trakcie, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przebywał w Tokio wraz z przywódcami Australii, Indii i Japonii na szczycie sojuszu Quad.

Rosja i Chiny miały wysłać bombowce nad Morze Japońskie, które kontynuowały swój lot w stronę Morza Wschodniochińskiego. Przedstawiciele Korei Południowej przekazali, że dwa chińskie samoloty i cztery rosyjskie weszły w jej przestrzeń powietrzną.

Informację o manewrach potwierdziło chińskie ministerstwo obrony.

Wspólne ćwiczenia wydają się być znakiem mocnych więzi między Chinami a Rosją - komentuje anonimowe żródło "NYT".

(PAP)

24.05.2022 14:23

24.05.2022 14:13

Wojska rosyjskie intensywnie ostrzeliwują miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; jest bardzo dużo rannych mieszkańców, są też zabici - poinformował mer tej miejscowości Ołeksandr Żurawliow, cytowany we wtorek przez Ukrinform.

"W mieście są teraz bardzo trudne warunki, trwają intensywne ostrzały zarówno w południowej, jak i północnej części miasta. Jest bardzo wielu rannych miejscowych cywilnych mieszkańców, są też zabici" - przekazał przedstawiciel władz. Wiele budynków jest zniszczonych.

Żurawliow szacuje, że w mieście pozostaje ok. 7-8 tys. ludzi. Nie ma możliwości ewakuacji z Łymanu w związku z intensywnością ostrzałów. Część mieszkańców chce wyjechać, dlatego kiedy tylko pojawią się odpowiednie warunki, ewakuacja zostanie przeprowadzona - zapowiedział mer.

W mieście od dwóch miesięcy brakuje wody, gazu i prądu. (PAP)

24.05.2022 13:30

Niektórzy dawali nam trzy dni, a my już wytrzymaliśmy trzy miesiące - podkreślił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tego dnia mijają trzy miesiące od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Niektórzy dawali nam tylko trzy dni, a my wytrzymaliśmy trzy odważne, zwycięskie, bohaterskie miesiące i kontynuujemy walkę o naszą wolność i niepodległość" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.

Podziękował "każdej i każdemu, kto robi wszystko dla zwycięstwa, dla pokoju na Ukrainie". (https://t.me/V_Zelenskiy_official/1731)

Rosyjskie działania zbrojne rozpoczęły się 24 lutego przed godz. 5.00 (4.00 w Polsce). Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił początek "specjalnej operacji wojskowej" - jak oficjalnie określa się w Rosji wojnę przeciwko Ukrainie. (PAP)

24.05.2022 13:30

24.05.2022 13:14

Zachodnia pomoc militarna czy humanitarna dla Ukrainy jest większa niż w pierwszych dniach wojny, jednak następuje pewne spowszednienie tematu; Ukraina potrzebuje pogłębionej pomocy politycznej ze strony UE - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

24.05.2022 12:54

Przekazaliśmy Ukrainie czołgi w bardzo dużej liczbie; uznaliśmy, że to w jakimś sensie nasz obowiązek udzielić takiej pomocy. Liczymy na wsparcie NATO, USA, a także ze strony Niemiec. Słyszymy, że Niemcy nie będą się chciały wywiązać z obietnicy - to dla nas duży zawód - powiedział prezydent Andrzej Duda.

24.05.2022 12:19

24.05.2022 11:29

24.05.2022 11:15

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.

„Serdeczne dziękuję za wsparcie dla Ukraińców w czasie ciężkiej próby, jaką jest wojna, za pomoc w dostawach energii na obszary, które ucierpiały wskutek działań okupantów oraz za gotowość do współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy po naszym zwycięstwie” – powiedział Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

Grupa PGE, od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę, realizuje działania mające na celu pomoc uchodźcom, wspiera organizacje i instytucje dające im schronienie oraz pomaga w skompletowaniu transportów humanitarnych wysyłanych do ukraińskich miast.

„Jesteśmy całym sercem z walczącą Ukrainą. Od początku wojny wspieramy naszych sąsiadów w tym trudnym dla nich czasie, organizujemy pomoc dla przybywających do Polski uchodźców i na pewno nie zostawimy Ukrainy bez pomocy po zakończeniu wojny – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas spotkania z ambasadorem Ukrainy. – PGE posiada doświadczenie oraz kompetencje niezbędne w budowie i obsłudze sieci energetycznych. Po zakończeniu wojny na Ukrainie pracownicy PGE Dystrybucja stanowiliby cenne wsparcie przy odbudowie infrastruktury dystrybucyjnej. Deklarujemy pełną współpracę w przywracaniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej do ukraińskich gospodarstw domowych i odbudowującej się ukraińskiej gospodarki”.(PAP)

24.05.2022 11:00

​Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych. (PAP)

24.05.2022 09:25

24.05.2022 09:13

Jak donosi ukraińska armia, Rosjanie rozlokowali Iskandery w obwodzie brzeskim na Białorusi, w związku z czym rośnie ryzyko ataków rosyjskich z terytorium Białorusi.

24.05.2022 09:11

W ostrzale Sewierodniecka zginęły cztery osoby.

24.05.2022 09:07

​"Kolaboranci Chersonia będą prosić Rosję o rozlokowanie tam rosyjskiej bazy wojskowej" - pisze Unian w komunikatorze Telegram. Serwis powołuje się na tzw. wiceszefa wojskowo-cywilnej administracji Kyryła Stremousowa - mianowanego przez siły okupacyjne. "W obwodzie chersońskim powinna być baza wojskowa Federacji Rosyjskiej. Będziemy o to prosić" - powiedział. Według niego jest to "niezbędne" i rzekomo chcą tego "wszyscy mieszkańcy". (PAP)

24.05.2022 08:58

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie skierowali kolumnę ewakuacyjną cywilów na zaminowany teren, ocalałych rozstrzelano - podało nocą z poniedziałku na wtorek ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe".

24.05.2022 08:56

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ