• Tephilin
    01.06.2012 10:14
    Co do formy artykułu: o świętej autorka pisze Joanna (polska wersja włoskiego Gianna), ale już jej córka jest Gianną, a nie Joanną. Dlaczego? O jej mężu Pietro - przecież po polsku, to po prostu Piotr... Gdy tłumaczymy imiona na polski, to wszystkie, które da się przetłumaczyć.
    Jeśli chodzi o treść, to nie zgodzę się z tezą, że rodzina nie jest w kryzysie. To, że na VII Światowe Spotkania Rodzin przyjeżdżają takie rodziny, które mogą o sobie powiedzieć, że nie są w kryzysie, to jakoś mnie nie dziwi. Ale wystarczy spojrzeć na otaczający nas świat: małżeństwem próbuje nazywać się związki homoseksualne, w rodzinach bardzo często zdarza się przemoc (jak nie na dzieciach, to na rodzicach), molestowanie seksulane nie jest rzadkością (skrzętnie potem ukrywane, bądź wypierane ze świadomości), problemy alkoholowe są na porządku dziennym (ojcowie wracający z pracy i otwierający kolejne piwo w autobusie, to jest normalka), rodzice nie zajmujący się dziećmi (dzieci i młodzież bez żadnego nadzoru, robią co chcą), pochwalanie przedślubnych kontaktów seksualnych młodzieży (łącznie z akceptacją mieszkania na próbę), zaniedbanie ze strony państwa (brak polityki prorodzinnej) i Kościoła (małżeństwo ciągle jest traktowane jako gorsze i mniej doceniane niż kapłaństwo). Kryzys rodziny TO NIE WYMYSŁ!
    • Z
      01.06.2012 10:56
      Masz rację, niestety!

      Do tego trzeba dodać fakt niskiej dzietności małżeństw, niechęć do ich zawierania (coraz więcej singli), rozwody, ...
      doceń 2
  • Przemek
    01.06.2012 10:41
    Artykuł jest naprawdę bardzo dobry. Gratuluję! Bardzo mnie poruszył. Nasuwają mi sie jedynie dwie nieścisłości. Po pierwsze, rzeczywiście, jeden z moich poprzedników słusznie pisze, że najmłodsza córka św. Joanny to też Joanna (Gianna). Po drugie, Javier Zanetti to nie jest już "młodziutki" piłkarz, jak pisze autorka, a nawet rzekłbym, że jak na piłkarza to jest wręcz "wiekowy", bo ma już 39 lat (ur. 10.08.1973 r.).
    doceń 5
  • Miro
    01.06.2012 10:42
    Zgadzam się z Tephilin. I jestem w szoku że na poważnym kongresie nt.rodzin można wypowiadać takie jałowe Pijarowe zagrania. Jak jest tak dobrze to po co robicie te spotkania? Nic łatwiejszego. Zaprosić kilka tysięcy szczęśliwych rodzin i pokazać.-No patrzcie sami nie jest tak źle. To niech dalej się bawią w swoim kółku graniastym.Żenada
    • 2405
      02.06.2012 23:20
      Ach to płaskie patrzenie i to zawsze od strony zła:( skąd się biorą tacy specjaliści od rozsiewania mroku:( nie można poprzestać na opisie nieprawidłowości ale trzeba szukać drogi wyjścia a taki spotkania to nic innego jak zapalanie świateł, wskazywanie kierunku... taki spotkanie to pochwała ŻYCIA
      i tu rodzi się pytanie po co wybierać zło? po co służyć ciemności?
      życie jest piękne i warto je przeżyć w pełni a tę pełnie daje tylko Jezus Chrystus. Alleluja
      Tephilin,Z,Miro zapraszam do życia w świetle:)
      • Tephilin
        03.06.2012 20:46
        Jasne, że życie w świetle jest fajne! I takiego życia pragę - i dla moich bliskich, i dla innych. Mało tego - staram się je realizować w moim małżeństwie, dzięki Bożej pomocy. Tutaj jednak chodzi o coś innego - o realizm. A tego mocno brakuje w Kościele. Zbyt wiele mam do czynienia z mroczniejszą stroną rzeczywistości, żeby wytwarzać takie nic nie wnoszące tezy w stylu "kryzysu nie ma". Skoro kryzysu nie ma, to wszystko ok? Możemy spać spokojnie? Zło samo zniknie? - To jest oszukiwanie się. Chrześcijanie, owszem, mają się cieszyć dobrem, mają mieć Radość. Ale Radość, to nie wesołkowatość i udawanie, że jest dobrze, kiedy dobrze nie jest. Radość chrześcijańska nie wyklucza realistycznej oceny rzeczywistości. I nie chodzi tu tylko o dostrzeganie zła, ale o reagowanie na zło. Przeciwdziałanie złu. I chyba tym powinni zajmować się ludzie na takich spotkaniach jak VII Światowe Spotkania Rodzin, a nie rzucaniem frazesów "kryzysu nie ma"...
        doceń 0
        0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 51/2024

Dziś

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Po drugiej stronie. Bóg i człowiek

Jak idą święta, to i same najważniejsze rzeczy się przypominają. A i nasza – polska – historia jakoś tak się poukładała, że krótko przed świętami działo się wiele ważnych spraw. I dobrych, i złych, i bardzo złych nawet.

Więcej w Artykuł

Dodatki specjalne