Słowa Najważniejsze

Sobota 1 września 2018

Czytania »

ks. Wojciech Surmiak

Co się liczy?

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:
«Podobnie jest z królestwem niebieskim jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i, rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.

Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, że jesteś człowiekiem twardym: żniesz tam, gdzie nie posiałeś, i zbierasz tam, gdzie nie rozsypałeś. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że żnę tam, gdzie nie posiałem, i zbieram tam, gdzie nie rozsypałem. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”».


W dzisiejszej przypowieści zawarte jest bardzo ważne pouczenie. Z przykładu dwóch pierwszych sług wynika, że Bóg nie będzie mierzył naszych osiągnięć, wielkich czy małych owoców pracy, nie będzie pytał, czy dokonaliśmy wielkich czynów, podziwianych przez świat. Liczą się jedynie wierność, dokładność, sumienność i miłość, z jaką wypełniamy swoje obowiązki, chociażby były one najprostsze i najpospolitsze. Trzeci sługa – „zły i gnuśny” – ma fałszywy obraz swego pana. Ze strachu przed nim nie chce podejmować żadnego ryzyka. Strach paraliżuje go i czyni ociężałym. A Bóg oczekuje od nas radosnej odpowiedzi na Jego dar. Oczekuje także wypływającego z miłości, a nie ze strachu, zaangażowania się w jego pomnożenie. To zaangażowanie zawiera w sobie czasem i wielkie ryzyko, i trudności.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • Albert
    01.09.2018 10:15
    Pierwszy i drugi sługa pomnożyli posiadanie swojego pana, natomiast trzeci sługa ukrył skarb dany mu przez swojego pana.Ludzie podobni do dwóch pierwszych sług, otrzymany od Boga skarb wiary pomnażają dzieląc się nim z innymi i przysparzając Bogu wyznawców. Ludzie podobni do trzeciego sługi, ukrywają swój skarb wiary przed innymi ludźmi i nie przysparzają Bogu wyznawców. "Biada mi, gdybym nie Ewangelizował"
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.