Wolność religijna potrzebuje obrony

Benedykt XVI do ambasadora Holandii: wolność religijna wymaga również obrony tam, gdzie gwarantuje ją prawo, a szerzy się antyreligijna mentalność

Stolica Apostolska nie dysponuje siłami gospodarczymi ani militarnymi, jednak na świecie liczy się jej głos moralny. Jej wkład w międzynarodową dyplomację polega na głoszeniu zasad etycznych i zwracaniu uwagi na przypadki ich pogwałcania. Czyni to ona z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej, ale chrześcijaństwo podkreśla zawsze rozumowe i naturalne źródła norm, na których należy budować prawo. Prowadzony przez nią dialog dyplomatyczny opiera się zatem na zasadach, które mogą być powszechnie przyjęte – przypomniał Papież, przyjmując nowego ambasadora Holandii przy Stolicy Apostolskiej. Joseph Weterings złożył dziś listy uwierzytelniające.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że Kościół przemawia w imieniu pozbawionych głosu i bezbronnych, jak ubodzy, chorzy, nienarodzeni, starcy, dyskryminowane niesprawiedliwie mniejszości. Opowiada się przy tym zawsze za zgodną z naturą sprawiedliwością, co „jest jego prawem i obowiązkiem – stwierdził Papież. – Kościół uznaje z pokorą, że jego członkowie nie zawsze stosują się do głoszonych przezeń wysokich standardów moralnych. Jednak musi stale wzywać wszystkich ludzi, w tym także swych członków, by starali się działać zawsze zgodnie ze sprawiedliwością i rozumem”. Ojciec Święty wyraził radość, że rząd Holandii gotów jest bronić wolności religijnej. Zwrócił jednak uwagę, że jest ona zagrożona nie tylko tam, gdzie ograniczają ją prawa państwowe, ale również przez antyreligijną mentalność w wielu społeczeństwach, w których wolność religijna jest prawnie chroniona. „Należy zatem mieć nadzieję, że holenderski rząd będzie czuwał nad dalszą ochroną wolności wyznania i kultu zarówno we własnym kraju, jak i za granicą” – dodał Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że w Holandii broniono zawsze indywidualnej wolności wyboru. Zauważył jednak, że dla dobra poszczególnych jednostek i całego społeczeństwa należy zniechęcać do podejmowania wyborów, jakimi szkodzi się samemu sobie albo innym. Można tu dodać, że przykładami takiego wyboru są dozwolone niestety przez holenderskie prawo eutanazja czy aborcja. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że katolicka nauka społeczna kładzie wielki nacisk zarówno na dobro wspólne wszystkich, jak i na pełne dobro każdej jednostki.

Nowy ambasador Holandii przy Stolicy Apostolskiej Joseph Weterings ma 61 lat. Był już ambasadorem w Libii i w Zimbabwe.

« 1 »
TAGI: