Stolica Apostolska wydała kolejny komunikat w sprawie spotkania modlitewnego w intencji pokoju na świecie w Asyżu.
Jak dotąd zgłosiło się 30 delegacji chrześcijańskich. Przemówienie wygłosi m.in. Rowan Williams Arcybiskup Canterbury, Bartłomiej I, Patriarcha Ekumeniczny z Konstantynopola, arcybiskup Cypru, oraz Kiryl, z patriarchatu moskiewskiego. Na spotkanie przyjadą także żydzi, hindusi, buddyści. Po raz pierwszy w historii będzie też pięciu przedstawicieli ateistów.
Wiadomo też, o czym donosi włoska prasa, po raz pierwszy przyjazdu na spotkanie odmówili muzułmanie z uniwersytetu Al-Azhar z Kairu, największego ośrodka teologicznego sunnitów. Są oni nadal „poirytowani" papieskim wystąpieniem z ubiegłego roku wobec korpusu dyplomatycznego.
Przywódcy religijni przyjadą do Asyżu specjalnym pociągiem z Rzymu. W Bazylice Dolnej Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, przewidziano dwa wystąpienia papieża, projekcję filmu z pierwszego spotkania modlitewnego w Asyżu w 1986 roku. Ważnym punktem spotkania, jak zawsze, będzie uroczysta procesja do bazyliki Św. Franciszka, w części górnej. Procesję zakończy spotkanie na placu św. Franciszka przed bazyliką.
Włoski „Messagero”, a za nim kilka dzienników europejskich podaje jakoby tym razem imię Boga nie miało paść wspólnie z ust wyznawców różnych religii. Jak sugeruje dziennik, takie miałoby być życzenie papieża, by uniknąć „zamieszania i wrażenia synkretyzmu religijnego”.
W biurze prasowym Stolicy Apostolskiej nie potwierdzono nam takiej wiadomości. Modlitwa o pokój będzie w różnych miejscach miasteczka. Benedykt XVI spotka się także na nieszporach w intencji pokoju z chrześcijańskimi przywódcami religijnymi w Bazylice Św. Piotra, w Watykanie, w wigilię Dnia Modlitw o Pokój w Asyżu.
Przeczytaj komentarz Burza wokół Asyżu
Joanna Bątkiewicz - Brożek