Dowództwo armii amerykańskiej zdecydowało, że kapelani wojskowi mogą błogosławić związki osób tej samej płci na terenie obiektów wojskowych oraz poza nimi. Od 20 września br. osobom otwarcie deklarującym swą orientację homoseksualną nie można zabronić służby w wojsku. Do uchylenia ustawy, która zabraniało gejom i lesbijkom pracować w armii USA, dążyła administracja Baracka Obamy.
Kilkudziesięciu członków Izby Reprezentantów USA sprzeciwiało się temu, by w armiiamerykańskiej kapelani wojskowi kapelani błogosławili pary homoseksualne. Pod naciskiem interwencji kongresmanów wojsko początkowo cofnęła swą warunkową zgodę, by tego typu ceremonie mogły się odbywać. Ostatecznie jednak Pentagon zapowiedział, że będzie to możliwe w jednostkach wojskowych na terenie stanów, gdzie zalegalizowano związki jednopłciowe i robiliby to duchowni tylko tych Kościołów, które akceptują tego typu relacje. Pentagon poinformował, że do tego typu ceremonie mogą odbywać się w budynkach należących do Departamentu Obrony, jeśli nie zabrania tego prawo stanu, na którego terenie znajduje się obiekt.
Niedawno Kościół katolicki w USA zarzucił prezydentowi Obamie, że oszukuje obywateli i łamie konstytucję. Zdaniem episkopatu, rząd przeprowadza ideologiczną czystkę, eliminując z życia publicznego ludzi wierzących i ich organizacje.
23 lutego br. prezydent Barack Obama polecił przedstawicielom Departamentu Sprawiedliwości, by wycofał poparcie rządu dla ustawy definiującej małżeństwo jako prawny związek kobiety i mężczyzny. W opinii obecnej administracji dyskryminuje ona związki homoseksualne. Do tej pory rząd formalnie bronił ustawy o ochronie małżeństwa, gdyż musi standardowo stać na straży prawa federalnego. Ustawa o obronie małżeństwa, podpisana w 1996 r. przez prezydenta Billa Clintona, mówi też, że żaden stan USA nie ma obowiązku uznawania związku cywilnego pomiędzy osobami tej samej płci, zawartego w innym stanie.
W grudniu 2010 roku Obama doprowadził także do uchylenia polityki amerykańskich sił zbrojnych, polegającej na zasadzie: „Nie pytaj, nie mów”(DADT – Don't ask, don't tell), która wymagała, by homoseksualiści ukrywali swoją orientację seksualną, a dowódcy nie badali tych spraw. W wojsku mogą służyć teraz osoby otwarcie deklarujące swój homoseksualizm.