Pan Bóg nie ma wnuków. Wychowujemy dzieci do „do wiary” czy świadomego, wolnego wyboru?

Wiara nie jest dziedziczna, a dzieci nie wyssały jej z mlekiem matki. Odchodzą, ale przecież nie oznacza to, że nie powrócą z jeszcze większą tęsknotą.

W życiu pewne są jedynie dwie rzeczywistości: śmierć i podatki – słyszę co chwila. Oooo, nieprawda! Pewne jest również to, że gdy na zebraniu kilkudziesięciu dorosłych chrześcijan poruszy się temat młodych odchodzących od Kościoła, po spotkaniu pozostanie kilka/kilkanaście osób, które powiedzą: „To nasza historia!”. Przerobiłem to już kilkadziesiąt razy.

Osoby te zazwyczaj wchodzą w mantrę rozdrapywania ran, samooskarżania, dramatycznych pytań: „Co zrobiliśmy nie tak?”, albo (to również ślepa uliczka) starają się działać przemocowo, stosując mechanizmy, które dotąd sprawdzały się na krótką metę, gdy ich pociechy były młodsze i nie decydowały jeszcze o swoim losie. Niewielu rodziców i dziadków przygląda się temu procesowi z pełnym ufności w Boże prowadzenie spokojem.

Powiedzmy sobie szczerze: sytuacji nie ułatwiają słyszane od czasu do czasu z ambon dramatyczne hasła: „I gdzie są wasze dzieci? Dlaczego nie widać w kościele waszych wnuków?”. Przez lata dominowała narracja, że wiara jest dziedziczona, niemal wyssana z mlekiem matki, i nie mówiło się zbyt wiele o wolności, w jakiej wybieramy Tego, który sam „wybrał nas przed założeniem świata”, ani o tym, że bunt jest wkalkulowany w proces dojrzewania do dorosłości.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.