Prezydent Bronisław Komorowski podejmie w najbliższym czasie inicjatywę, która „służyć będzie stworzeniu całościowej strategii polityki rodzinnej” - poinformowała prof. Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Prof. Wóycicka przekazała informację o planach Prezydenta Komorowskiego podczas konferencji „Polska dla rodziny”, która odbyła się 26 września w Warszawie.
Prezydent Bronisław Komorowski nie mógł przybyć osobiście na konferencję, przysłał natomiast list, który odczytała Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. „Ja sam, jako ojciec pięciorga dzieci, wiem ile troski i osobistego zaangażowania trzeba, aby wyrosły na ludzi wartościowych, prawych, użytecznych dla społeczeństwa. Starałem się jak najaktywniej uczestniczyć w wychowaniu dzieci i wiem, jak trudno pogodzić rodzicielstwo z pracą” – napisał prezydent Komorowski.
„Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby w naszej Ojczyźnie rodziło się więcej dzieci i aby dzieci te dorastały w dobrych, sprzyjających ich rozwojowi warunkach. Aby tak było potrzebne jest większe zaangażowanie państwa i jego różnych instytucji w politykę wspierającą rodziny. Jak uczy historia, najcenniejszym atutem każdego państwa okazuje się ostatecznie to, co określamy mianem kapitału ludzkiego” – stwierdził Bronisław Komorowski.
Zdaniem prezydenta, posiadanie licznego potomstwa „to wiele radości, ale też ogrom pracy, która pod każdym względem zasługuje na docenienie i wsparcie społeczeństwa i władz publicznych. W tej dziedzinie mamy wciąż wiele do zrobienia”.
Bronisław Komorowski wyraził jednocześnie zadowolenie, że idea wsparcia rodzin wielodzietnych znajduje zrozumienie wśród władz samorządowych. „Widać to w Grodzisku Mazowieckim. Wzrastająca liczba urodzeń i nowoosiedlające się rodziny z kilkorgiem pociech przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju miejscowości. Zawsze gdy przybywa w niej młodych, twórczych, energicznych obywateli – a zarazem podatników – w dłuższym okresie korzysta na tym cała wspólnota lokalna” – napisał prezydent Komorowski.
Na koniec listu wyraził nadzieję, że hasło konferencji „Polska dla Rodziny” stanie się w najbliższych latach priorytetem działań państwa.
Irena Wóycicka dodała, że „polityka rodzinna to zadanie dla nas wszystkich: to jest zadanie dla samorządów, dla rządu, dla społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, również dla Kościoła”. Jak stwierdziła, chociaż wiele uczyniono w tej kwestii, niewątpliwie wiele pozostaje do zrobienia.
W opinii Wóycickiej, ostatnio kwestia polityki rodzinnej nabrała szczególnej wymowy w trakcie kampanii wyborczej. Wiele partii zgłasza najróżniejsze postulaty dotyczące polityki rodzinnej. - One nie składają się na całość, ale intencja jest dobra. Dobrze, że kwestia wspierania rodzin stała się jednym z priorytetów naszej wspólnej przyszłej pracy – uznała.