Transformacja ze św. Franciszkiem

W niedzielę 28 sierpnia w Serpelicach nad Bugiem zakończyła się V Golgota Młodych. Przygotowali ja i prowadzili przez pięć dni bracia kapucyni. W spotkaniu uczestniczyło tysiąc młodych osób z całej Polski.

Jak powiedział główny jego organizator br. Piotr Wardawy OFMCap, warto podejmować trud organizacji tego typu spotkań, gdyż "radością napawa widok młodych ludzi, którzy mają szansę zastanowić się na lepszym i wartościowszym życiem oraz czują się chociaż trochę szczęśliwsi". - Wiele osób przyjeżdża bowiem z pewnym doświadczeniem trudności i chcą świadomie zmierzyć się z otaczająca ich rzeczywistością - dodał kapucyn.

Tematem tegorocznego spotkania była "Transformacja". - Chcieliśmy pokazać, że możliwe jest dokonanie dobrych zmian w swoim życiu, ale pod pewnymi warunkami - powiedział br. Wardawy. Celem organizatorów było także ukazanie postaci św. Franciszka, który w swoim życiu przeszedł niesamowitą transformację. "Pokazać jego zmagania i prawdziwe, często dramatyczne oblicze oraz uświadomić młodzieży, że to Jezus Chrystus powinien być nadrzędną wartością. To On bowiem pomógł św. Franciszkowi przejść transformację i stać się kimś innym, bardziej szczęśliwym i spełnionym” - tłumaczą kapucyni.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło ponad 770 osób, natomiast na koncertach i podczas niektórych nabożeństw było ich ponad 1000. Podczas serpelickiego spotkania młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać wielu konferencji znanych osób, jak aktor Adam Woronowicz, który wcielił się w rolę ks. Jerzego Popiełuszki, czy muzyk hiphopowy Jurek Ledziński. W programie były także nabożeństwa, spotkania w grupach, misteria i koncerty w wykonaniu grup artystycznych i muzycznych, pod kierunkiem m.in. Roberta Cudzicha z zespołu „New life’m”, muzyków z grupy „Tymoteusza” oraz koncert zespołu „Luxtorpeda”. Konferencje głosili zarówno ojcowie kapucyni z różnych ośrodków, jak też kapłani zaangażowani w duszpasterstwo młodzieży, dający świadectwo pracy w trudnych środowiskach.

Ważnym punktem każdego dnia była Eucharystia, celebrowana pod namiotem rozpiętym przed ołtarzem przy franciszkańskim krzyżu. W przedostatnim dniu Mszy św. przewodniczył gość specjalny Golgoty Młodych, ordynariusz włoskiej diecezji Arezzo abp Riccardo Fontana, który przybył z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem.W homilii abp Fontana, podkreślając związki terenów, na których pracuje, z osobą św. Franciszka, przypomniał jego wewnętrzną walkę i przemianę. Ukazał też, że duchową siłę św. Franciszek czerpał z całkowitego zawierzenia Bogu.Mówił też, że święty ten zrozumiał, iż musi być podobnym do Ukrzyżowanego, gdyż nie można przecież ukryć stygmatów. Był on naznaczony przez Chrystusa.

Abp Fontana zaapelował, aby młodzież, która wpatruje się w Chrystusa, tak jak św. Franciszek nie brała w życiu nigdy połowy żadnej miary, lecz aby szła za Panem bez zawracania do tyłu. Aby czyniła to również bez jakiegokolwiek strachu. - Bezgraniczne zaufanie Bogu jest bowiem miarą szczęścia - tłumaczył włoski hierarcha.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, którym organizatorzy wyrazili podziękowania za pomoc w organizacji „Golgoty Młodych”. Wśród gości była także Maria Rekś – mer rejonu wileńskiego na Litwie. W swoich pozdrowieniach bp Antoni Dydycz podziękował mer Wilna za jej troskliwą opiekę, jaką otaczała wielkiego duszpasterza polskiego na Litwie, ks. prał. Józefa Obręskiego z Mejszagoły. Zaprosił także młodzież na Kalwarię Podlaską w Święto Podwyższenia Krzyża Św. 14 września do uczestnictwa w Diecezjalnym Dniu Młodzieży.

Młodzież podczas spotkania mieszkała w miasteczku namiotowym. Przebieg spotkania tradycyjnie można było także śledzić na stronie internetowej.

« 1 »