Żaden rosyjski biskup prawosławny nie potępił agresji Rosji na Ukrainę. W przeszłości patriarchowie nie bali się postawić carskim despotom

Rosyjskie prawosławie przeżywa jeden z najbardziej mrocznych okresów w swej historii. Wspierając agresję na Ukrainę, stało się współodpowiedzialnym za zbrodniczą politykę reżimu Putina.

Rosyjskie prawosławie, wyrosłe z tradycji bizantyjskich, zawsze było blisko władzy, co nie oznaczało, że wspierało każdego władcę i jego poczynania. Byli patriarchowie i duchowni, którzy mówili prawdę nawet carskim despotom i okrutnikom. Wielu biskupów i duchownych za wierność Ewangelii zapłaciło życiem w XX wieku w czasie prześladowań po wybuchu rewolucji bolszewickiej oraz w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy Stalin rozpoczął „bezbożną pięciolatkę”. Nawet później, gdy z inicjatywy Stalina w 1943 r. został odbudowany Patriarchat Moskiewski, całkowicie uległy wobec władzy i używany jako instrument w polityce międzynarodowej, znajdowali się hierarchowie oraz duchowni dający świadectwo prawdzie. Tym bardziej wstrząsający jest fakt, że od lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową agresję na Ukrainę, nie znalazł się żaden prawosławny biskup, który by to potępił.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski Andrzej Grajewski W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.