Po Mszy św. sprawowanej przez kard. Kazimierza Nycza przed paulińskim kościołem pw. Świętego Ducha ze stolicy wyruszyła jubileuszowa 300-tna Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę
Bierze w niej udział niespełna 5 tys. osób, ale w czasie wędrówki liczba ta zwiększa się zwykle o kolejne kilka tysięcy.
Na początku homilii kard. Kazimierz Nycz odczytał okolicznościowy list z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym podkreślono, że Benedykt XVI duchowo łączy się z uczestnikami jubileuszowej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.
W homilii metropolita warszawski podkreślił, że szybkie tempo życia, dbałość o karierę powinny być podporządkowane naszemu byciu z Bogiem, życiu rodzinnemu, do którego wszystko powinno zmierzać.
Metropolita dodał, że nie brak intencji i problemów, z którymi trzeba iść na Jasną Górę.
Kardynał zachęcał również pątników, by zanieśli na Jasną Górę sprawę wierności Chrystusowie, krzyżowi, ewangelii oraz powołań kapłańskich i zakonnych, a szczególnie powołań do zakonów żeńskich.
W nawiązaniu do pierwszej wędrówki ze stolicy na Jasną Górę, której pamiątkę stanowi przechowywana w sanktuarium okolicznościowa tablica, na jubileusz 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki, do Częstochowy niesiona będzie srebrna płyta wotywna. Na zakończenie dzisiejszej Mszy św. jej poświęcenia dokonał kard. Kazimierz Nycz.
Płyta wotywna zostanie uroczyście wniesiona na Jasną Górę w procesji maryjnej z kościoła pw. św. Barbary w Częstochowie, 14 sierpnia o godz. 19.00.
Uczestnicy 300-tnej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej wędrować będą na Jasną Górę przez 9 dni.
W sumie, w tym roku, ze stolicy wyruszyło niespełna 5 tys. osób, ale organizatorzy szacują, że na trasie dołączy kolejne pięć lub sześć tysięcy pątników. Kilka tysięcy osób, które z różnych względów nie mogły uczestniczyć w pielgrzymce, przyjedzie z pewnością na Jasną Górę 14 sierpnia, by wspólnie z pątnikami wejść na plac przed jasnogórskim sanktuarium.