W Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa odbywają się wykłady i spotkania w ramach Instytut Nauczania Pastoralnego (PTI) - corocznej konferencji dla liderów i koordynatorów charyzmatycznych wspólnot przymierza, europejskiej gałęzi łańcucha wspólnot „Miecz Ducha”.
Miłość Boga i służba bliźniemu to podstawowe wartości naszej wspólnoty - podkreślają Margaret i David McGill (czyt. mekgil), twórcy „Wspólnoty Zmartwychwstałego Chrystusa” z Glasgow. Szkockie małżeństwo, niezwykle zasłużone dla rozwoju ruchu Odnowy Charyzmatycznej, bierze udział w corocznej konferencji dla liderów i koordynatorów charyzmatycznych wspólnot przymierza europejskiej gałęzi łańcucha wspólnot „Miecz Ducha”, która odbywa się w Piekarach koło Krakowa. Spotkania i wykłady w ramach Instytutu Nauczania Pastoralnego odbywają się w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000”.
Zdaniem Davida McGilla (czyt. mekgila), który na początku lata 80-ych ubiegłego wieku wspólnie z żoną zakładał wspólnotę przymierza w Glasgow. Istotą powołania wspólnotowego jest zaangażowanie w służbę drugiemu człowiekowi.
TŁUMACZENIE:
„Naszą kluczową wartością jest miłość Boga i bliźniego. Tak można zwięźle to opisać. Praktykujemy wzajemną miłość i miłość do Boga”.
Margaret zaznacza, że życie we wspólnocie wymaga poświęcenia.
TŁUMACZENIE:
„Zapamiętaliśmy, że gdy byliśmy dziećmi mówiono nam, aby poznać Boga, trzeba Go kochać i służyć Mu. My powiedzieliśmy, że aby poznać innych, trzeba ich kochać i im służyć. Z czasem odkryliśmy, że nasza wspólnota nakierowana jest szczególnie na rodziny”.
Małżeństwo podkreśla także, że w dzisiejszych czasach zadaniem wspólnoty jest bycie podporą wiary dla innych w zdechrystianizowanym społeczeństwie.
Ekumeniczna Wspólnota Zmartwychwstałego Chrystusa składa się w większości z katolików.
Tegoroczny Instytut Nauczania Pastoralnego, przebiegający pod hasłem „Jezus Pan”, zorganizowała wspólnota przymierza „Miasto na Górze” z Bielska-Białej. W spotkaniu w Piekarach uczestniczą m.in. przedstawiciele wspólnoty „Jerusalem” z Brukseli, Brot des Lebens (Chleb Życia) z Monachium, „Nazareth” z Dublina, „Antioch” z Londynu, „Charis” z Belfastu, oraz polskie grupy ze Szlaku Orlich Gniazd.