Tegoroczna susza w Afryce Wschodniej i w krajach tzw. Rogu Afryki (Somalia, Erytrea, Dżibuti, Etiopia) jest najgorsza od ponad półwiecza. Według szacunków pracowników ONZ zagrożone jest życie kilkunastu milionów ludzi.
Szczegóły na temat akcji Caritas można znaleźć na www.caritas.pl
Świat organizuje pomoc humanitarną. Do Afryki płyną już pieniądze, woda i żywność. Jest to pomoc głównie doraźna, zaspokajająca bieżące potrzeby. Niewiele organizacji pomaga długofalowo mając na względzie rozwiązania na wiele lat. Susze to przecież problem pojawiający się w Afryce cyklicznie.
Polska Agencja Prasowa cytuje za agencją Reuters opinie analityków, że "za każdym razem, kiedy dochodzi do głodu w Afryce, urządzany jest cyrk medialny, dyplomatyczny
i humanitarny - ponieważ rządy - tak afrykańskie, jak i zachodnie, rzadko kiedy reagują odpowiednio wcześnie w obliczu nadciągającej katastrofy". Jednocześnie część organizacji, działających w regionie od 20-25 lat, powinna zmodyfikować swój sposób działania - uważają wyżsi przedstawiciele organizacji pomocowych. Wypowiadają się anonimowo, z obawy przed utratą pracy lub otrzymaniem zakazu wjazdu do afrykańskich krajów - zastrzega Reuters.
Czy można Afryce pomagać skutecznie dając nie tylko przysłowiową rybę, ale przede wszystkim wędkę? Przedstawiamy bardzo ciekawy projekt, prowadzony przez Hararghe Catholic Sekretariat (tak nazywana jest miejscowa Caritas) w Etiopii. Projekt wspierają międzynarodowe Caritas z całego świata.
HCS działa lokalnie, prowadzi projekty prewencyjne przygotowując miejscową ludność do przetrwania suszy i ograniczenia jej skutków. W tym celu nawadnia się teren i propaguje uprawę roślin odpornych na suszę. Do zadań pracowników HCS należy także troska o świeżą wodę do picia oraz - w przypadku klęsk żywiołowych - organizowanie pomocy żywnościowej, co dzieje się obecnie. Susze stają się bowiem coraz częstsze i bardziej dotkliwe.
Fotograf David Snyder na zlecenie US Catholic Relief Services, katolickiej organizacji humanitarnej należącej do Caritas Internationalis, odwiedził centralę Hararghe
i udokumentował swoją wizytę. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które przedstawiają udostępnione przez HCS źródła wody w Kebele (w pobliżu miejscowości Bishan Behe w regionie miasta Dire Dawa) we wschodniej Etiopii, które służą zarówno ludziom, jak i zwierzętom oraz nawadniają pola kukurydzy. HCS raz w miesiącu rozdziela też porcje soczewicy, oleju roślinnego i pszenicy.
Caritas Polska już 13 lipca przeznaczyła 30 tys. euro na pomoc głodującym. Jednocześnie rozpoczęła zbiórkę funduszy dla Afryki.
Więcej szczegółów na temat akcji Caritas można znaleźć na www.caritas.pl
Caritas Polska