Polecamy także artykuł o symbolice i historii słynnego baldachimu Berniniego nad grobem św. Piotra w bazylice watykańskiej.
Pierwsi [Marcin Jakimowicz]
Płacili za swą posługę najwyższą cenę. Kim byli następcy Piotra, którzy zarządzali Kościołem w czasach, gdy w piach aren wsiąkała krew? I dlaczego prześladowany Kościół rósł jak na drożdżach? – Marcin Jakimowicz pisze o następcach św. Piotra, papieżach pierwszego wieku chrześcijaństwa. Byli to kolejno Linus, Anaklet, Klemens i Ewaryst. O nich, a także ich kolejnych następcach wiadomo bardzo niewiele, poza tym że są świętymi i męczennikami. Marcin Jakimowicz nie tylko przytacza fakty z ich życia, które przekazują nieliczne źródła, ale także nakreśla obraz ówczesnego chrześcijaństwa. „Chrześcijaństwo wniosło coś, co w świecie starożytnym było traktowane jako maksymalna cnota, największa zdobycz – brak lęku przed śmiercią” – pisze.
Państwo na jałowym biegu [rozmowa z Jadwigą Emilewicz]
O aktualnej sytuacji gospodarczej Polski mówi była wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego Jadwiga Emilewicz, w rozmowie z Piotrem Legutką. Jadwiga Emilewicz z niepokojem obserwuje sytuację w Polsce. „Dziś, przy rozdygotanym stanie emocjonalnym, w jaki Polacy zostali wprowadzeni i w jaki zostali wprowadzeni sami politycy, trudno sobie wyobrazić przyjęcie wspólnie akceptowanych rozwiązań. To jest chyba największy problem w tej chwili. Bardzo odczuwamy brak polskiego głębokiego państwa, takiego deep state, myślącego o Polsce długofalowo i ponad podziałami” – twierdzi.
Całkiem inna historia [Piotr Legutko]
Ewentualna zmiana w Pałacu Prezydenckim otworzy rządzącym drogę do zapowiadanej w kampanii wyborczej likwidacji IPN. Nowa władza zarządziła całkowity odwrót od dotychczasowej polityki pamięci – pisze Piotr Legutko. Nie bacząc na trwające kadencje odwołano kierownictwa wszystkich instytucji, które zajmowały się badaniami i edukacją historyczną. Dotychczasowych dyrektorów zastąpiono ich przeciwieństwami, co oznacza przekształcenie tych placówek w coś zupełnie innego. „To trochę tak, jakby misję duszpasterską powierzyć ateistom. Złośliwi mówią, że teraz polityka pamięci zamieni się w politykę amnezji” – konkluduje Piotr Legutko.
To nie wyrok [Maciej Rajfur]
Co dwudziesty Polak choruje na cukrzycę. Jedna czwarta nawet o tym nie wie, a część pewnie nie chce wiedzieć. Współczesna medycyna pokazuje, że mimo tego można czerpać z życia pełnymi garściami. Pod pewnymi warunkami. Według prognoz w 2045 r. w Europie na cukrzycę będzie chorować już ponad 10 proc. osób w wieku 20–79 lat. Bez wątpienia mamy do czynienia z chorobą cywilizacyjną – pisze Maciej Rajfur. Jego tekst jest poradnikiem, jak starać się uniknąć cukrzycy i – przede wszystkim – jak z nią żyć, kiedy już zachorujemy. Pocieszające jest to, że postępując właściwie, często możemy ustrzec się przed groźnymi powikłaniami – pisze Maciej Rajfur.
Nie urodziłem się przyjacielem Niemiec [rozmowa z Januszem Reiterem]
Barbara Gruszka-Zych rozmawia z Januszem Reiterem, dyplomatą, germanistą, byłym ambasadorem Polski w Niemczech. Janusz Reiter mówi o stosunkach polsko-niemieckich w szerszej, historycznej perspektywie. „Dwadzieścia kilka lat temu opublikowałem artykuł, którego główna teza brzmiała tak: „Po otwarciu granic przyjdą granice otwarcia”. Ostrzegałem przed wyobrażeniem, że nasze otwieranie się na świat będzie postępować bez końca. Uważałem, że się spowolni albo nawet załamie. I rzeczywiście doszło do kryzysu polityki otwarcia” – mówi były ambasador. Jednocześnie wzywa polityków do aktywniejszego udziału w budowaniu właściwego, korzystnego dla nas kształtu Unii Europejskiej. „Jesteśmy piątą gospodarką w UE, mamy jedną z najsilniejszych armii w NATO i – co ważne – nadal wzrastamy. Ale, jakby na przekór temu wszystkiemu, staliśmy się nieufni, pełni obaw, sceptyczni. Imponujemy pod wieloma względami innym, a sami sobie nie potrafimy zaimponować” – zauważa Janusz Reiter.