Co słychać u Rity z Aleppo? Uczestniczka ŚDM w Krakowie podbija świat

Pamiętacie młodą Syryjkę, która podczas ŚDM w Krakowie prosiła o modlitwę za swój ogarnięty wojną kraj? Po ośmiu latach od tego poruszającego apelu z Ritą Basmajian spotkał się ks. Zygmunt Kostka SDB. Wraz z ks. Marcinem Wośkiem SDB opowiada nam o pracy salezjanów w Syrii i Libanie. Mamy również nagranie rozmowy z Ritą!

Magdalena Dobrzyniak: Co dziś słychać u Rity?

ks. Zygmunt Kostka SDB:
Rita jest dziś światową osobą. Udało jej się zrobić karierę tancerki międzynarodowej i projektantki. Pracuje w show-biznesie i jeździ do różnych krajów, generalnie na Bliskim Wschodzie, tam pracuje i zarabia na życie. Rozmawiałem z nią i zapytałem, jak to jest nosić krzyżyk, kiedy wokół są same muzułmanki. Odpowiedziała, że na początku jest ciężko, jest odrzucana, negowana jako chrześcijanka, czuje się wtedy, jakby była osobą drugiej kategorii. Musi się borykać z niechęcią koleżanek i całego otoczenia. Rita ma jednak na to sposób. Nie narzuca swojej wiary i nie mówi od razu o Chrystusie, nie nawraca, ale jest sobą: radosną, spontaniczną osobą. Stara się przyjmować spotykanych ludzi takimi, jakimi są, uśmiecha się do nich, rozmawia, a to sprawia, że się otwierają. Często słyszy potem od nich, że po raz pierwszy spotkali tak głęboko wierzącą chrześcijankę, do której się przekonali, choć mieli wcześniej negatywny stosunek do naszej wiary. Po spotkaniu z Ritą zmieniają swoje nastawienie do świata chrześcijańskiego, a ona sama zyskuje wśród muzułmanek wiele przyjaciółek i bliskich znajomych.

Od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, kiedy to, jak pamiętamy, Rita prosiła Polaków, by modlili się o pokój dla Syrii, minęło osiem lat. Była wtedy młodą dziewczyną, jeszcze studiowała. Teraz jest już dorosła, niezależna, pracująca, dojrzała, ale duch księdza Bosko chyba jest w niej ciągle żywy?
 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).