Aż 70 proc. Polaków przyznaje się do tego, że najchętniej wybiera krajowe produkty spożywcze. Czym jest patriotyzm konsumencki?
Czym jest patriotyzm konsumencki? Prof. Marzanna Witek-Hajduk, kierownik Katedry Biznesu Międzynarodowego w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej, tłumaczy, że jest to pewien trend konsumencki, który wiąże się z rosnącą skłonnością do preferowania lokalnych produktów. Zauważa, że dotyczy on zarówno poziomu krajowego, regionalnego, jak i lokalnego. Zaznacza też, że w Polsce intensyfikację tego trendu obserwuje od około dekady. – To zjawisko wiąże się z czymś, co określamy etnocentryzmem, czyli preferowaniem lokalnych, krajowych produktów, marek czy przedsiębiorstw, a nawet lepszej ich percepcji w stosunku do produktów, marek czy przedsiębiorstw, a nawet osób pochodzących z zagranicy. Zatem etnocentryzm jest zjawiskiem szerszym, a patriotyzm konsumencki z niego wyrasta – wyjaśnia.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.