Na potrzebę stałych wysiłków i współpracy w dziedzinie ochrony małoletnich i dorosłych bezbronnych przed wykorzystywaniem w Kościele katolickim w Europie wskazał Ojciec Święty w przesłaniu do odbywającej się w dniach 13-15 listopada w Rzymie konferencji „Ochrona w Kościele katolickim w Europie”.
Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników konferencji, której celem jest jest wspierania działań zmierzających do tego, by programy ochrony osób małoletnich i dorosłych bezbronnych w Kościele, były "skuteczne i zrównoważone". "W szczególny sposób zachęcam do podejmowania inicjatyw mających na celu zapewnienie pocieszenia i pomocy tym, którzy ucierpieli, jako znak troski Kościoła o sprawiedliwość, uzdrowienie i pojednanie" - pisze Ojciec Święty.
Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:
Drodzy bracia i siostry,
Pozdrawiam was wszystkich, zgromadzonych na konferencji na temat ochrony w Kościele katolickim w Europie, poświęconej żywotnej misji ochrony dzieci i dorosłych bezbronnych w Kościele. Wasze zaangażowanie w tę sprawę jest znakiem nieustannych wysiłków Kościoła na rzecz ochrony najbardziej bezbronnych pośród nas.
Przybywacie z ponad dwudziestu krajów europejskich, niektóre z nich stoją w obliczu wyzwań związanych z wojną i konfliktami. Przypominam sobie o naszym chrześcijańskim powołaniu do bycia budowniczymi pokoju i troski o naszych braci i siostry w potrzebie. Wasza obecność jest więc wymownym świadectwem jedności i solidarności, która przekracza wszelkie granice.
Dialog i wymiana poglądów podczas waszej konferencji oferują obiecujące możliwości pełniejszego zrozumienia i głębszego zaangażowania w ochronę dzieci i dorosłych bezbronnych w Kościele. Mam nadzieję, że wasze wysiłki na rzecz ustanowienia sieci ludzi i dobrych praktyk zapewnią bardzo potrzebne forum dzielenia się wiedzą, wzajemnego wspierania się i zapewnienia, że programy ochrony są zarówno skuteczne, jak i zrównoważone. W szczególny sposób zachęcam do podejmowania inicjatyw mających na celu zapewnienie pocieszenia i pomocy tym, którzy ucierpieli, jako znak troski Kościoła o sprawiedliwość, uzdrowienie i pojednanie.
Zapewniając o mojej modlitwie, aby konferencja stała się źródłem owocnych spostrzeżeń, a wasze obrady przyczyniły się do bezpieczniejszego i bardziej współczującego Kościoła, wypraszam dla was wszystkich dary Ducha Świętego mądrości i mocy oraz przesyłam wam moje błogosławieństwo.
Rzym, u Świętego Jana na Lateranie, 13 listopada 2024 r.
REDAKCJA/KAI