Formalności związane z pochówkiem – o czym trzeba pamiętać?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze dość bolesne doświadczenie, zwłaszcza jeśli dochodzi do niej nagle i niespodziewanie. W tym trudnym momencie trzeba jednak znaleźć w sobie siłę, by uporać się nie tylko z cierpieniem, ale też szeregiem formalności, by można było urządzić godny pochówek.

Jakie dokumenty są konieczne, by można było zorganizować pogrzeb? Do jakich urzędów należy się zgłosić w pierwszej kolejności? Kto powinien się tym zająć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Podstawowy dokument: karta zgonu

Pierwszym dokumentem, który otrzymują bliscy zmarłego, jest karta zgonu. Wystawia ją lekarz: pierwszego kontaktu lub z przychodni rejonowej, jeśli śmierć nastąpiła w domu, albo medyk z karetki pogotowia lub szpitala. Dopiero posiadając kartę zgonu, można przystąpić do zajęcia się dalszymi formalnościami – np. wezwania firmy pogrzebowej, by zabrano ciało z domu, bądź by odebrać je z kostnicy szpitalnej.

Akt zgonu – wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Gdy już posiada się kartę zgonu, można udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie składa się wniosek o wydanie aktu zgonu. Formalności tych może dokonać bliski zmarłego, w tym małżonek, dziecko, wnuk, ale też upoważniony przedstawiciel zakładu pogrzebowego. Aby uzyskać ten dokument, należy przedłożyć wspomnianą już kartę, a także dowód osobisty zmarłego.

Uzyskanie tego dokumentu jest niezbędne do otrzymania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia formalności spadkowych czy innych kwestii urzędowych.

Śmierć z dala od domu – konieczność zorganizowania transportu

Jeśli śmierć bliskiego nastąpiła z dala od domu, wówczas należy znaleźć firmę, która specjalizuje się w transporcie ciał, jak choćby zakład pogrzebowy: DomPogrzebowyLomiank.pl. Do tego celu potrzebny jest bowiem odpowiedni pojazd, spełniający konkretne normy, zgodne z polskimi przepisami.

Specjaliści pomagają też w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń – zezwolenia od starosty w porozumieniu z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym na pochówek w danym miejscu. W razie konieczności sprowadzenia ciała z zagranicy potrzebne jest oprócz tego zaświadczenie polskiego konsula, że ciało lub prochy mogą być pochowane na terenie Polski. Warto wiedzieć, że jeśli zgon za granicą nastąpił w wyniku choroby zakaźnej zgoda na przewóz może zostać wydana dopiero po dwóch latach.

Organizacja ceremonii pogrzebowej – kontakt z zakładem pogrzebowym

Wybór zakładu pogrzebowego nie jest tematem łatwym. W tym trudnym momencie warto kierować się nie tylko aspektem ekonomicznym, ale też zakresem oferowanego wsparcia. Wiele domów pogrzebowych oferuje bowiem kompleksowe usługi, by jak najbardziej odciążyć pogrążonych w żałobie członków rodziny. Dzięki temu bliscy zmarłego nie muszą zajmować się odwiedzaniem urzędów ani dbaniem o przygotowanie oprawy, w tym kwiatów, obsługi ceremonii etc.

Formalności w parafii – co trzeba zrobić?

Równolegle z załatwianiem formalności w urzędach i zakładzie pogrzebowym, należy skontaktować się z parafią, w której ma się odbyć pochówek. Może to być kościół, do którego uczęszczał na co dzień zmarły, ale nie jest to wymogiem – zdarza się, że pogrzeb odbywa się w miejscu urodzin lub innej lokalizacji szczególnie ważnej dla zmarłego.

Jeśli cmentarz należy do parafii, z księdzem ustala się datę oraz dopełnia ewentualnych formalności związanych z opłaceniem miejsca. W innym razie należy dodatkowo skontaktować się z cmentarzem komunalnym i uzgodnić wszystkie szczegóły – w porozumieniu z księdzem, który będzie odprawiał mszę pogrzebową i odprowadzi zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Zasiłek pogrzebowy – jak go uzyskać?

Choć formalności związanych z pogrzebem jest sporo – zarówno w kwestii samej ceremonii, jak powiązanych z nią spraw urzędowych – trzeba się nimi zająć w tym trudnym momencie bądź znaleźć asystenta, na przykład wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika z zakładu pogrzebowego, który odciąży pogrążonych w żałobie członków rodziny bądź przyjaciół. W tak trudnym momencie wsparcie bywa naprawdę cenne i istotne – nie należy zatem rezygnować z poproszenia o pomoc.

Artykuł sponsorowany zawierający reklamę Dom Pogrzebowy HADES Łagiewniki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: