W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: Woda, która przyniosła piekło

Przedstawiamy również najnowsze stanowisko watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary wobec duchowych zjawisk w Medjugorju.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 39/2024
Gość Niedzielny

 

Seniorze, kim jesteś [Agnieszka Huf]

Seniorzy – czyli osoby powyżej 60. roku życia – stanowią już ponad 25 proc. populacji ludności Polski, a ta wartość będzie systematycznie rosnąć. Jak informuje profesor Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii, w 2035 roku na każde 1000 dzieci będzie przypadało 1996 seniorów w wieku powyżej 65 lat, podczas gdy w 2014 r. proporcja ta wynosiła 1:1. Jakie zadania stoją w związku z tym przed państwem i samorządami? Na to pytanie szuka odpowiedzi Agnieszka Huf, opierając się na liczącym 1100 stron raporcie PolSenior2 opracowanym przez badaczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracujących pod kierunkiem prof. Tomasza Zdrojewskiego. Za największe wyzwanie dla decydentów autorzy raportu uważają potrzebę wydłużenia oczekiwanego trwania życia w zdrowiu, a stan zdrowia polskich seniorów jest gorszy od przeciętnego dla krajów Unii Europejskiej. Mężczyźni w wieku 65 lat mogą oczekiwać, że ok. 52 proc. dalszego życia przeżyją w zdrowiu, natomiast kobiety ok. 44 proc. W przypadku mieszkańców Szwecji analogiczne wartości wynoszą 81 proc. i 73 proc. Tymczasem wiadomo, że potrzebujemy ponad 2,7 tys. lekarzy geriatrów, a mamy ich zaledwie około 560 – alarmuje dziennikarka Gościa.

Pójść na rekolekcje, żeby wrócić [Franciszek Kucharczak]

O znaczeniu rekolekcji zamkniętych i o domach rekolekcyjnych jako miejscach ważnych dla życia Kościoła i parafii mówi ks. Krzysztof Wons SDS w rozmowie z Franciszkiem Kucharczakiem. Wbrew ciągle powtarzanym tezom o pogłębiającym się kryzysie polskiego Kościoła, ks. Wons patrzy na rzeczywistość z optymizmem. „Uważam, że jest wiosna w Kościele w Polsce. To jest ten moment wiosny, kiedy ziarno jest w ziemi i zaczyna obumierać. Jestem przekonany, że to ziarno w ziemi zacznie wydawać owoce, choć musimy przyzwyczaić się do patrzenia nie przez pryzmat doświadczenia Kościoła masowego, tylko Kościoła, który cierpliwie i pokornie zaczyna formację u podstaw” – mówi duchowny. Swoją nadzieję opiera na dużej popularności wśród wiernych rekolekcji zamkniętych. „Życie duchowe nie polega na jeżdżeniu od rekolekcji do rekolekcji. Celem życia duchowego jest świadome życie z Bogiem w świecie, w swoim powołaniu, w swojej rodzinie, w zjednoczeniu z Nim. Rekolekcje dają pokarm i zmieniają myślenie” – twierdzi ks. Wons.

Jak pomagać? [Agata Puścikowska]

Znaczną część 39 numeru „Gościa Niedzielnego” zajmują teksty o tragicznej powodzi, która nawiedziła część naszego kraju. Oprócz licznych reportaży z najbardziej zniszczonych miejscowości, próbujemy także doradzić, w jaki sposób pomagać poszkodowanym Wypowiedzi czterech osób bardzo zaangażowanych od wielu lat w pomaganie ofiarom klęsk żywiołowych, zebrała Agata Puścikowska. „Wydaje się, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, iż prawdziwa pomoc to proces rozłożony w czasie. Przez długi czas najlepszą formą pomocy jest obecność, podarowanie czasu i rąk do pracy. Jeśli natomiast nie możemy wyjechać i pracować, dowiadujmy się, jakie są potrzeby, bo one bardzo często się zmieniają” – podkreślają zgodnie rozmówcy Agaty Puścikowskiej.

Archanielskie wzgórze [ks. Adam Pawlaszczyk]

„Dwa miliony lat temu w tym miejscu było jedynie ogromne jezioro. Erupcje wulkaniczne, lawa, skalne płyty – wszystko potoczyło się na tyle dramatycznie, że płaski teren zamienił się w krajobraz najeżony iglicami. Na jednej z nich od X wieku po Chrystusie stoi sanktuarium archanioła Michała, choć dzisiaj odbierają w nim cześć także pozostali archaniołowie: Rafał i Gabriel” – tak rozpoczyna swój reportaż z Francji ks. Adam Pawlaszczyk, który odwiedził sanktuarium Saint-Michele d’Aiguilhe w Górnej Loarze.

 

« 1 »