Lublin został wybrany na Europejską Stolicę Kultury 2029

Niezwykła energia, kreatywność i kultura naszego miasta zyskają teraz jeszcze większy zasięg. Szykujcie się na mnóstwo wspaniałych inicjatyw i projektów, wyjątkowe wydarzenia, wystawy i festiwale - czytamy na profilu miasta na Facebooku.

Decyzja zapadła już ostatecznie. Jak podaje PAP, w finale konkursu o tytuł walczyły cztery polskie miasta: Bielsko–Biała, Lublin, Katowice i Kołobrzeg. - Ostatnie dwa lata były dla nas wszystkich czasem intensywnej pracy i realizacji wielu wartościowych projektów oraz wydarzeń w duchu idei RE:UNION. Przed nami kilkuletni okres przygotowań i pracy nad przełożeniem idei zawartych w naszej aplikacji na konkretne działania. Dziękuję wszystkim zaangażowanym środowiskom za wspólną pracę i wkład w ten wielki sukces. Udowodniliśmy po raz kolejny, że lubelska kultura i ludzie ją tworzący mają ogromny potencjał – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, cytowany przez oficjalną stronę zwycięskiego miasta.

czytaj dalej poniżej

Jaki jest cel przyznawania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury? Jak czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem odpowiadającym za wybór miasta gospodarza,  ideą jest działanie na rzecz ochrony i promowania bogactwa i różnorodności kultur w Europie oraz podkreślanie ich cech wspólnych, przy jednoczesnym zwiększaniu poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej. "Działanie ma zachęcać do wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także do wyeksponowania wspólnego dziedzictwa kulturowego. Ma również na celu wspieranie wkładu kultury w długoterminowy rozwój miast, które mogą włączyć w działania otaczające je obszary, zgodnie z ich indywidualnymi strategiami i priorytetami. Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc jego długoterminowy rozwój" - czytamy.

Tytuł ESK niesie za sobą wiele korzyści promocyjnych, gospodarczych, społecznych i przede wszystkim kulturalnych. Jest też, co pokazuje przykład innych miast gospodarzy, silnym bodźcem do rozwoju. Miastom jest bowiem łatwiej pozyskać fundusze na rozwój infrastruktury oraz wszelkie działania społeczne i kulturotwórcze, które mają swoją kontynuację również po roku obchodów, co staje się wielką korzyścią dla mieszkańców.

Lublin będzie trzecim polskim miastem w historii tego konkursu. W 2000 r. był nią Kraków, a w 2016 r. – Wrocław. Poza Lublinem tytuł stolicy ESK uzyska jeszcze jedno szwedzkie miasto (wybór jeszcze nie został dokonany).

czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski/ PAP/ lublin.eu