Czy trybunały kościelne stosowały tortury? Rozmowa o inkwizycji z o. T. Gałuszką OP

– Papież Innocenty IV w 1252 roku wprowadził tortury do postępowania kościelnego w celu przyspieszenia procedury inkwizycyjnej – mówi o. Tomasz Gałuszka OP w kolejnym odcinku rozmów o inkwizycji.

Jacek Dziedzina: Po ostatnim odcinku naszych rozmów pewien czytelnik powiedział mi, że próbujemy zrzucić z Kościoła odpowiedzialność za inkwizycję, bo pokazujemy ją w kontekście rozwoju doktryny prawa, tym samym relatywizując problem. Co historyk ma na swoją obronę?

o. Tomasz Gałuszka OP: Źródła historyczne. Myślę, że jeśli ktoś przeczyta nasze rozmowy od początku, zobaczy, że nie próbujemy wybielać Kościoła, lecz rzetelnie pokazać cały kontekst cywilizacyjny, w jakim rodziła się inkwizycja. Chyba dość przekonująco wykazaliśmy, że sprowadzanie jej tylko do kwestii herezji i Kościoła jest głębokim nieporozumieniem.

Kto mógł przeprowadzać procedurę inkwizycyjną?

Przede wszystkim – kompetentny sędzia. Papież Grzegorz IX w bulli Excommunicamus po raz pierwszy wprowadził termin „inkwizytorzy” (inquisitores) i byli nimi wyłącznie duchowni, a nie świeccy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina Jacek Dziedzina Zastępca redaktora naczelnego, w „Gościu” od 2006 roku, specjalizuje się w sprawach międzynarodowych oraz tematyce związanej z nową ewangelizacją i życiem Kościoła w świecie; w redakcji odpowiada m.in. za kierunek rozwoju portalu tygodnika i magazyn "Historia Kościoła"; laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka; ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie, prowadził również własną działalność wydawniczą.