Nie ma już formalnych przeszkód do rozpoczęcia w puszczy amazońskiej głównego etapu budowy gigantycznej elektrowni wodnej - trzeciej co do wielkości siłowni tego typu na świecie. Brazylijski urząd ochrony środowiska wydał w środę stosowną zgodę.
Już w styczniu tego roku ten sam urząd zgodził się na rozpoczęcie prac przygotowawczych, w tym wycięcie 240 hektarów lasu.
Plany budowy elektrowni wodnej Belo Monte na rzece Xingu ostro krytykowane były i są nadal przez ekologów, obrońców praw człowieka i Kościół katolicki. Zdaniem krytyków, budowa gigantycznej siłowni może spowodować nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym i zagrozić egzystencji Indian mieszkających w okolicy.
Elektrownia Belo Monte ma mieć moc ponad 11 tysięcy megawatów i - w opinii brazylijskiego rządu - jej budowa jest niezbędna ze względu na potrzeby energetyczne kraju.
Siłownia na rzece Xingu będzie trzecią co do wielkości elektrownią wodną na świecie, po chińskiej Zaporze Trzech Przełomów i elektrowni Itaipu na rzece Parana, na granicy brazylisko-paragwajskiej. Realizacja projektu w puszczy amazońskiej ma kosztować ponad 8 miliardów euro.