Sekretarz generalny ONZ António Guterres, podczas dwudniowego spotkania poświęconego rosnącej przemocy i rozprzestrzenianiu się siatek terrorystycznych, które odbyło się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, wezwał przywódców państw Afryki do wykorzenienia terroryzmu i ekstremizmu na kontynencie.
Guterres stwierdził, że w ciągu zaledwie kilku lat Afryka stała się „globalnym epicentrum terroryzmu”, a grupy takie jak Państwo Islamskie, Al-Kaida i sprzymierzone z nimi bojówki, wykorzystują lokalne konflikty i słabości do własnych celów.
Sekretarz generalny ONZ zwrócił uwagę, iż narastająca aktywność grup ekstremistycznych, które poszerzają swój zasięg, łącząc siły z międzynarodową przestępczością zorganizowaną „niszczy tkankę społeczną całych krajów ostrzami przemocy, nieufności i strachu”.
Na spotkaniu poświęconym zwalczaniu terroryzmu, szef ONZ podkreślił, iż wskutek działalności grup terrorystycznych to zawsze „cywile płacą najwyższą cenę i ostatecznie płaci cała ludzkość”.
Wzywając do stawienia czoła kryzysowi "zanim wymknie się spod kontroli", szef ONZ wskazał na inicjatywy takie jak wielonarodowa grupa zadaniowa w dorzeczu Jeziora Czad, walcząca z Boko Haram, misja przejściowa Unii Afrykańskiej (UA) w Somalii oraz rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 2719 ws. finansowania operacji wsparcia pokojowego pod przewodnictwem Unii Afrykańskiej.
Sekretarz generalny ONZ zwrócił zarazem uwagę, na potrzebę „pilnych działań na znacznie większą skalę niż dotychczas”, wskazując, iż wysiłki na rzecz zwalczania terroryzmu muszą opierać się na prawach człowieka, a strategie skupiać się na osobach marginalizowanych i bezbronnych.
Utworzone w 2018 r. Porozumienie ds. Zwalczania Terroryzmu to sieć 46 podmiotów z ONZ i spoza, obejmująca także INTERPOL oraz Światową Organizację Celną i Grupę Zadaniową ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, zwalczającą finansowanie terroryzmu.
kabe/premiumtimesng.com