7 I
Poniedziałek - dzień powszedni, wspomnienie dowolne św. Rajmunda z Penyafort, kapłana
(w Liturgii Godzin II tydz. psałterza)
Czyt.: 1 J 3,22-4,6; Ps 2; Mt 4,12-17.23-25.
Dzisiejsza Ewangelia ukazuje początek publicznej działalności Pana Jezusa i przypomina Jego wezwanie, które stale trzeba realizować: "Nawracajcie się".
W realizacji wezwania do ciągłego nawracania się pomagał św. Rajmund z Penyafort, dominikanin hiszpański (? 1275), m.in. przez swe dzieło omawiające dobre i owocne udzielanie sakramentu pokuty.
8 I
Wtorek - dzień powszedni
Czyt.: 1 J 4,7-10; Ps 72; Mk 6,34-44.
Rozmnażając chleb, Boski Cudotwórca objawił swoją moc i miłość do ludzi, którzy za Nim szli. Uczył także szacunku dla chleba. W dokumencie II Polskiego Synodu Plenarnego "Kościół wobec życia społeczno-gospodarczego" czytamy: "Chrześcijanie nie mogą dzielić chleba przy stole Pańskim, nie dzieląc jednocześnie chleba powszedniego. Nie można kochać Boga, którego się nie widzi, nie kochając brata, którego się widzi (por. 1 J 4,20). Niepodobna oddzielić świętowania wiary od praktyki sprawiedliwości" (p. 3).
9 I
Środa - dzień powszedni
Czyt.: 1 J 4,11-18; Ps 72; Mk 6,45-52.
Wielu ludzi prawie każdego dnia przeżywa różne lęki. Przeżywali je także apostołowie. Jezus przechodzący obok ich łodzi po falach jeziora skierował do nich apel: "Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się". Poznanie Jezusa i Jego Dobrej Nowiny pomaga przezwyciężać wszelkie lęki. Św. Jan Apostoł przypomina: "w miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk".
10 I
Czwartek - dzień powszedni
Czyt.: 1 J 4,19-5,4; Ps 72; Łk 4,14-22a.
W roku duszpasterskim zmierzającym do głębszego poznawania Jezusa wierzący w Niego mają sobie uświadomić, kim On jest. Poznaniu Chrystusa i układaniu życia według Jego Ewangelii służy m.in. katechizacja. Dokument II Polskiego Synodu Plenarnego "Szkoła i uniwersytet w życiu Kościoła i narodu" zaznacza: "Katecheza szkolna ma za zadanie pomagać uczniom wierzącym w lepszym zrozumieniu i przeżywaniu orędzia chrześcijańskiego w relacji do problemów egzystencjalnych i moralnych charakterystycznych dla każdej istoty ludzkiej i wspólnych wszystkim wielkim religiom. Natomiast uczniom przeżywającym wątpliwości religijne winna nieść pomoc w odkrywaniu, jakie są odpowiedzi, których Chrystus udziela na ich pytania, i jak Kościół podchodzi do ich wątpliwości" (p. 10).
11 I
Piątek - dzień powszedni
Czyt.: 1 J 5,5-13; Ps 147; Łk 5,12-16.
Pan Jezus nauczał i uzdrawiał. Liczne tłumy zbierały się, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie. Boski Nauczyciel łączył swą działalność z modlitwą: "usuwał się na miejsca pustynne i modlił się". To ważna wskazówka dla Jego wyznawców, by życie czynne łączyli z modlitwą, akcję z kontemplacją.
12 I
Sobota - dzień powszedni
Czyt.: 1 J 5,14-21; Ps 149; J 3,22-30.
Zadaniem św. Jana Chrzciciela było przygotować naród wybrany na przyjście Mesjasza i ogłosić Jego obecność wśród niego. Przyznał, że dzięki spełnieniu tego zadania jego radość doszła do szczytu. Stwierdził jednocześnie, że trzeba, by Chrystus wzrastał, a on się umniejszał. Dokument II Polskiego Synodu Plenarnego "Świętość. Dar i zadanie" postuluje: "apostolstwo ściśle związane z dążeniem do świętości powinno być stałym wymiarem całego życia chrześcijańskiego. Zbyt mała wydaje się świadomość, że apostołuje się poprzez wszystkie czyny i słowa, czyli przez świadectwo dawane w najrozmaitszych okolicznościach życia" (p. 34).