Badania Chusty z Manoppello dopiero się zaczynają. Natomiast z dotychczasowych wiemy, że to jest wizerunek, który powstał dwa tysiące lat temu w Jerozolimie – powiedział w rozmowie z GN Jarosław Rędziak, twórca dokumentu.
Oblicze Jezusa Chrystusa jest rozpoznawalne na całym świecie. Czy jednak wiemy, jak naprawdę wyglądał? W Biblii nie znajdziemy opisu fizjonomii Jezusa. Ewangeliści nie podali szczegółów dotyczących Jego cech fizycznych. Wiemy tylko, że był Żydem, więc prawdopodobnie miał ciemną skórę, oczy i włosy. Nie jest to zgodne z naszymi wyobrażeniami ukształtowanymi na podstawie malarstwa, rzeźby czy filmów.
„Dla człowieka Starego Testamentu ujrzenie oblicza Boga jest niemożliwą do realizacji tęsknotą. W Jezusie Chrystusie Słowo stało się Ciałem…Bóg w Jezusie Chrystusie stał się faktem, osobą. Twarz Boga jest twarzą Jezusa Chrystusa” – wyjaśnia ks. Zbigniew Drzał w dokumencie Jarosława Sędziaka „Oblicze Jezusa”.
Autor filmu prowadzi swego rodzaju śledztwo w sprawie oblicza utrwalonego na Chuście z Manoppello. „Czym jest Chusta i jaka relacja łączy ją z Całunem Turyńskim?” – na to pytanie odpowiadają występujący w filmie eksperci. O swoich doświadczeniach mówią także osoby, w których życiu Chusta z twarzą Chrystusa odegrała ważna rolę, w tym m.in. Muniek Staszczyk i aktorka Zofia Kucówna.
Oblicze Jezusa, reż. Jarosław Rędziak, Polska 2023, w kinach od 13 października
Edward Kabiesz