W czwartek po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się narada ekspercka dotycząca kryzysu libijskiego. W naradzie weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządu oraz eksperci.
Według komunikatu Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta "przedmiotem dyskusji będzie długofalowa prognoza rozwoju sytuacji w Libii, strategiczne konsekwencje kryzysu libijskiego dla NATO i UE oraz polska strategia wobec tego kryzysu".
We wtorek uczestnicy konferencji międzynarodowej w Londynie poświęconej przyszłości Libii porozumieli się w sprawie formalnego utworzenia grupy kontaktowej, która będzie koordynowała polityczne działania międzynarodowe wobec Libii.
Szef polskiej dyplomacji, który uczestniczył w londyńskiej konferencji, zapowiedział, że Polska, zgodnie z tym, co powiedział premier Donald Tusk, włączy się działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej oraz do fazy politycznej, w której będziemy doradzać Libijczykom, jak skonstruować nowoczesne, demokratyczne państwo.
Kontrowersje wśród społeczności międzynarodowej budzi kwestia dozbrojenia libijskich powstańców. Minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe deklarował, że Paryż jest gotów rozmawiać z partnerami o dostarczaniu broni powstańcom. Możliwości takiej nie wykluczył także brytyjski premier David Cameron. Zdecydowanie przeciwko wypowiedział się rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który zaznaczył, że żaden kraj nie ma prawa zbroić rebeliantów w Libii na mocy mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton mówiła we wtorek, że USA nie podjęły jeszcze decyzji o dozbrojeniu libijskich powstańców.