Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do najbardziej masowych naruszeń praw człowieka w dzisiejszym świecie - oświadczył w poniedziałek w Genewie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. W szwajcarskim mieście rozpoczęła się 52. sesja Rady Praw Człowieka, która będzie trwała do 4 kwietnia.
Agresja Kremla na sąsiedni kraj doprowadziła do śmierci, zniszczeń i przesiedleń na masową skalę; ataki na cywilów i infrastrukturę cywilną spowodowały wiele ofiar i straszliwe cierpienia - podkreślił Guterres, cytowany przez amerykański dziennik "Washington Post" i agencję Reutera. Sekretarz generalny przytoczył udokumentowane przez ONZ przypadki przemocy seksualnej, uprowadzeń mieszkańców Ukrainy, arbitralnych zatrzymań i naruszeń praw jeńców wojennych.
Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA
"Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest często przez tych samych ludzi (jednocześnie) ignorowana i wykorzystywana do celów politycznych. (...) Czas, by stanąć po właściwej stronie historii" - zaapelował Guterres.
Przeczytaj: Szefowa MSW Niemiec: zbyt długo czuliśmy się w Europie zbyt bezpiecznie
Zdobycze ludzkości w sferze praw człowieka są obecnie ograniczane, a nawet obserwujemy w tym względzie pewien regres - zauważył Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Tuerk, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Rada Praw Człowieka to utworzony w 2006 roku organ pomocniczy Zgromadzenia Ogólnego ONZ z siedzibą w Genewie. Kadencja Rady trwa trzy lata, przy czym każdego roku odnawiana jest jedna trzecia jej składu. Polska była członkiem tego gremium w latach 2020-22.