Ojciec Święty mianował nowych członków i konsultorów Dykasterii Kultury i Edukacji. Są wśród nich metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik oraz ponownie biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, Marian Florczyk. W gronie konsultorów tej dykasterii znalazł się ponownie ks. prof. Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego w Tarnowie.
Członkowie instytucji kurialnych są mianowani spośród kardynałów rezydujących zarówno w Rzymie, jak i poza nim, do których można dołączyć, jako szczególnie kompetentnych w danej dziedzinie, niektórych biskupów, zwłaszcza diecezjalnych, a także, w zależności od charakteru dykasterii, niektórych prezbiterów i diakonów, niektórych członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich. Tak się stało i tym razem, i do grona członków dykasterii papież mianował prefekta Dykasterii ds. Komunikacji, dr. Paolo Ruffiniego; dyrektora Katedry ETHOS na Uniwersytecie Ramon Llull w Barcelonie (Hiszpania) Francesca Torralba i Roselló, oraz profesora biologii molekularnej na Pontificia Universidad Católica de Chile w Santiago (Chile), Rafaela Vicuñę.
Członkowie dykasterii zbierają się na sesjach zwyczajnych i sesjach plenarnych. Na sesje zwyczajne, dotyczące spraw zwykłych lub częstych, wystarczy wezwać członków dykasterii zamieszkałych w Rzymie. Natomiast na sesję plenarną zapraszani są wszyscy członkowie dykasterii. Powinna się ona odbywać co dwa lata, są dla niej zastrzeżone sprawy i zagadnienia większej wagi, które wynikają z charakteru dykasterii. Należy ją także zwoływać w sprawach o charakterze ogólnym oraz w tych, które przełożony dykasterii uzna za konieczne do rozpatrzenia w ten sposób.
Natomiast zadaniem konsultorów jest zbadanie powierzonego im zagadnienia i przedstawienie opinii na dany temat, zazwyczaj w formie pisemnej. Konsultorzy mogą być zwołani kolegialnie w celu zbadania szczególnych zagadnień i przedstawienia opinii.