Relacje prasowe, telewizyjne, radiowe to jedno, lecz żeby rozumieć głębiej wydarzenia, nie wystarczy się im przyglądać, trzeba je przeżywać. Wie o tym George Weigel, amerykański publicysta, filozof i teolog katolicki.
BOŻY WYBÓR – jego najnowsza książka ukazująca się właśnie na polskim rynku, to przenikliwa relacja z przełomu pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI. Opisywane wydarzenia stają się okazją do stawiania pytań o kondycję i przyszłość Kościoła. Autor komentuje nie tylko słowa i dokonania Papieża Polaka, ale stara się odpowiedzieć na pytanie: jaki Kościół pozostawił po sobie Jan Paweł II?
Weigel pisze o osiągnięciach tego „jednego z najbardziej niezwykłych pontyfikatów w ciągu dwóch tysiącleci”, ale zwraca również uwagę na wyzwania, które pozostały jego następcy, takie jak historyczna amnezja Europy, trudności Kościoła w Chinach, impas ekumeniczny czy niezreformowane życie konsekrowane. Zauważa m.in.: „W historycznej kolebce chrześcijaństwa ono samo stopniowo wymiera”.
Relacja z ostatnich chwil Jana Pawła II, jego pogrzebu i nowego konklawe jest okazją do refleksji na temat przyszłości nowego papieża. „W jaki sposób Benedykt XVI będzie ożywiał świętość pośród ludu Kościoła?” – pyta Weigel. Zdaje sobie sprawę z ogromu zadań, które stawia się dziś Kościołowi i jego pierwszemu Pasterzowi.
Wie także, że nowy pontyfikat to trudne, ale konieczne zmiany i reformy. Dostrzega też, że JP II i B XVI to „dwie odmienne osobowości, dwie odmienne wrażliwości intelektualne, dwa odmienne style, lecz oba charakterystyczne dla chrześcijańskich radykałów – niewzruszenie przekonani o prawdzie Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa, pełni zapału w głoszeniu prawdy możnym, zdeterminowani rzucić wyzwanie Kościołowi i światu, by doprowadzić do szlachetniejszej, bardziej krzepiącej wizji ludzkiej kondycji”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Książka - poleca Hanna Żyrek