Pracujący rodzice wciąż mają w firmach pod górkę - wynika z najnowszych badań. By to naprawić, konieczna jest głęboka zmiana kultury organizacyjnej w polskim biznesie - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na które powołuje się w środę "Rzeczpospolita".
Jak czytamy, choć przez ostatnie lata zaszło wiele pozytywnych zmian, wciąż jednak obowiązki rodzicielskie obciążają przede wszystkim kobiety, co zmniejsza ich aktywność zawodową.
"Dostępność dobrych przedszkoli i żłobków jest za mała, a rynek pracy nieprzyjazny dla rodziców małych dzieci, zwłaszcza matek. Pokazuje to bardzo niski odsetek kobiet, które podejmują pracę w niepełnym wymiarze - w Polsce to tylko 7 proc., podczas gdy np. w Szwajcarii 63 proc." - napisano w gazecie.
Z badań PIE wynika, że ok. 40 proc. rodziców nie ma żadnej możliwości elastycznego regulowania czasu pracy, a 50-60 proc. musi pozostawać w dyspozycji poza standardowymi godzinami. 60 proc. ojców i 30 proc. matek spodziewa się zaś nieprzyjaznej reakcji szefa na informację o planowanym urlopie rodzicielskim - podano.
Przeczytaj: Nie chcą kasy, tylko pracy