Ciepły dwudaniowy obiad dwa razy w tygodniu to dla wielu osób starszych ogromna i bardzo wyczekiwana pomoc. Od czerwca zapewnia ją 120 najuboższym seniorom Caritas Polska we współpracy z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
W sumie do końca grudnia ugotowanych zostanie 7200 posiłków. Obiady zapewniono 120 najuboższym seniorom ze stołecznej Woli, Bemowa, Żoliborza, Mokotowa, Ursynowa i Pragi.
- Nie za bardzo bym sobie radziła, gdyby nie wasza pomoc, zupki od was. Taka jest prawda. Zgłosiłam się do opieki społecznej jakiś miesiąc temu, ale opieka nie odezwała się do dziś. Może boją się koronawirusa? Ale wy też się boicie, a jednak pomagacie - mówiła w okresie pandemii pani Bożena, podopieczna Caritas, która od dziecka walczy ze skutkami choroby Heinego-Medina.
Obiady zawożone do domów seniorów to, jak zauważa Monika Figiel, specjalistka do spraw programów senioralnych Caritas Polska, forma pomocy, która została zapoczątkowana w czasie izolacji i sprawdza się także dziś. Dzięki darczyńcom i rzeszy wolontariuszy otrzymują ją osoby starsze zmagające się z ubóstwem w wielu parafiach, przy których działa Caritas.
W tym roku taką pomoc na dużą skalę zapewniło warszawskim seniorom wsparcie udzielone przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Dzięki niemu Fundacja „Pro Caritate” i Spółdzielnia Socjalna „Kto rano wstaje” gotują obiady dla 120 ubogich seniorów z Woli, Bemowa, Żoliborza, Mokotowa, Ursynowa i Pragi. Ciepłe, pożywne, dwudaniowe posiłki dowożone są do domów seniorów dwa razy w tygodniu. Dystrybucja przewidziana jest na okres 7 miesięcy - od 1 czerwca do 31 grudnia 2022 roku. W tym czasie jeden senior skorzysta z 60 ciepłych obiadów o łącznej wartości 1200 zł. W sumie do końca grudnia ugotowanych zostanie 7200 obiadów.
Celem projektu realizowanego przez Caritas, a wspieranego przez Fundację PGNiG, jest pomoc osobom starszym, zagrożonym wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa, niesamodzielności czy niepełnosprawności. Jednak jej forma zapewnia seniorom także coś znacznie cenniejszego – stały i wyczekiwany kontakt z wolontariuszem dostarczającym posiłek do domu.
Samotność osób starszych to jeden z największych problemów dzisiejszych czasów, choroba cywilizacyjna. Wynik przemian społecznych i utrwalającego się stylu życia; chęci zachowania niezależności i nieangażowania się w bliskie relacje - także te ze starzejącymi się rodzicami. Tymczasem samotność zabija. Jest bardziej niebezpieczna niż problemy z krążeniem czy palenie papierosów. Z badań wynika, że osoby starsze, które czują się samotne, umierają szybciej…Ta bolesna prawda sprawiła, że obecnie we wszystkich koordynowanych lub realizowanych przez Caritas Polska programach senioralnych kładzie się nacisk na bezpośredni i, w miarę możliwości, stały kontakt beneficjentów z wolontariuszami. Dobrym przykładem jest realizowany wraz z Fundacją Biedronki program „Na codzienne zakupy”, w ramach którego w tym roku 11 tys. seniorów otrzymuje karty na zakupy o wartości 160 zł miesięcznie i może przy tym korzystać z pomocy blisko 4 tys. wolontariuszy Caritas. - Wolontariusze opiekują się seniorami, systematycznie odwiedzają ich w domach, robią zakupy, pomagają w drobnych pracach domowych, a co najważniejsze - rozmawiają i organizują im czas - mówi Marta Dobrzyńska, koordynatorka ds. wolontariatu w Caritas Polska.
Samotność sprawia, że człowiek je bardzo mało i byle co, nawet jeśli ma pełną lodówkę. Najbardziej dotkliwa staje się w czasie świąt. Kierując się miłosierdziem i troską o drugiego człowieka, Caritas od lat zaprasza osoby ubogie i samotne do wspólnego wigilijnego stołu. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, 20 grudnia Caritas Polska zorganizuje Wigilię dla 80 seniorów korzystających ze wsparcia programu aktywizującego Senior Caritas oraz programu „Na codzienne zakupy”. Oprócz poczęstunku i łamania się opłatkiem seniorzy otrzymają paczki świąteczne. Produkty żywnościowe zapewni firma Selgros, która od lat wspiera także Wigilie Caritas dla ubogich i bezdomnych. Spotkania świąteczne dla seniorów zorganizują także diecezjalne ośrodki Caritas i parafie w całej Polsce. - Pomoc jest najbardziej skuteczna, kiedy dzieje się lokalnie - zauważa Monika Figiel. - W każdej parafii na pewno znajdą się samotni, chorzy, niesprawni seniorzy zamknięci w swoich domach. Nie są już w stanie wychodzić. Nie są już w stanie gotować dla siebie. Rodzina ich nie wspiera. Trzeba ich odnaleźć! Może znajdą się darczyńcy chcący ufundować obiady, może zechce je ugotować miejscowa jadłodajnia lub restauracja. Może znajdą się wolontariusze chcący zaspokoić także głód kontaktu z drugim człowiekiem.
Informacje o tym, jak można wspomóc seniorów, znajdują się na stronie Caritas Polska TUTAJ.
Dział Komunikacji Caritas Polska /md