Wicepremier Węgier Zsolt Semjén otrzymał order Chwały i Sławy II stopnia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w uznaniu jego wkładu w rozwój eparchii (diecezji) budapeszteńskiej i węgierskiej RKP oraz z okazji jego niedawnych 60. urodzin. Jak podano na stronie eparchii odznaczenie wręczył mu kierujący od niedawna tą jednostką kościelną metropolita Hilarion „w budynku rządu węgierskiego”.
Uzasadniając przyznanie wysokiego odznaczenia prawosławnego metropolita Hilarion zaznaczył, że wicepremier „od wielu lat jest bardzo bliskim współpracownikiem premiera Viktora Orbána, stoi na czele Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej i wraz z [ugrupowaniem] Fidesz odgrywa wielką rolę w rozwoju Węgier, dbając o to, aby chrześcijańskie wartości duchowe były nadal podstawą rozwoju kraju i dobrobytu narodu”.
W odpowiedzi Semjén podziękował patriarsze moskiewskiemu Cyrylowi za przyznanie mu tego wyróżnienia i zapewnił, że „uważa swoją pracę dla dobra kraju jak służbę Chrystusowi”.
Zsolt Semjén Wikipedia / CC-A 4.0Zsolt Semjén urodził się 8 sierpnia 1962 w Budapeszcie. Z wykształcenia jest teologiem i socjologiem. Studia teologiczne odbył na Katolickim Uniwersytecie Pétera Pázmányego a w 1992 ukończył socjologię na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. W listopadzie 2018 tygodnik „HVG” ujawnił, że rozprawa doktorska Semjéna z teologii, którą obronił on w 1991, była w 40 proc. plagiatem z innych prac, podobnie (choć w mniejszym stopniu) jak jego doktorat z socjologii religii w rok później. Władze obu uczelni ostatecznie jednak uznały ważność obu rozpraw.
W 1989, w okresie wielkich przemian politycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej, był jednym ze współzałożycieli Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP), wkrótce też zaczął działać w samorządzie dzielnicowym a w 1994 został posłem do Zgromadzenia Narodowego. Od 1997 był wiceprzewodniczącym KDNP, po czym przeszedł z tej partii do frakcji parlamentarnej Węgierskiego Forum Demokratycznego. W 1998 Viktor Orbán powierzył mu po raz pierwszy stanowisko sekretarza stanu ds. kościelnych.
W 2002 ponownie wstąpił do pozaparlamentarnej wówczas KDNP, a w 2003 stanął na czele partii, która pod jego kierownictwem utworzyła w 2005 koalicję z Fideszem, zachowując odrębność organizacyjną. Posłem do parlamentu był przez kolejne kadencje w latach 2006-22. Od 2014 w kolejnych gabinetach V. Orbána jest wicepremierem i ministrem bez teki, sekretarzem ds. polityki narodowej, kościelnej i dyplomacji kościelnej.
Order Chwały i Sławy powstał w 2004 na mocy decyzji ówczesnego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Aleksego II i Świętego Synodu RKP. Jest przyznawany zwykle głowom państw i rządów, organizacji międzynarodowych i międzyrządowych, zwierzchnikom Kościołów i wyznań oraz czołowym działaczom państwowym i społecznym „za znaczący wkład do współpracy międzykościelnej i międzyreligijnej, umacnianie pokoju i przyjaźni między narodami”.
Przeczytaj też: Afganistan: Rząd talibów zawarł z Rosją umowę na dostawy paliw i żywności
Węgry od dawna, jeszcze od zajęcia Krymu przez Rosję i wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy w 2014, były przeciwne sankcjom nakładanym na ten kraj przez Unię Europejską i USA. Od czasu rozpoczęcia przez Moskwę „pełnowymiarowej” wojny na Ukrainie 24 lutego br. Budapeszt nie przyłączył się do sankcji unijnych a ostatnio ponownie zablokował uchwałę UE w sprawie objęcia nimi także patriarchy Cyryla i jego najbliższego otoczenia. Zdaniem premiera Orbána „zagroziłoby to wolności religijnej”.
Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie