Gałczyński, kuchnia i Pranie

Po takich posiłkach, utrzymać zdrowe serce nie pomogła nawet Niedźwiedziówka i poeta nie przeżył trzeciego zawału.

Farszynki:

Ciasto: 90 dag ziemniaków gotowanych, 25 dag mąki ziemniaczanej, 2 jajka, sól.
Farsz: 15 dag gotowanego wieprzowego mięsa, 2 jajka ugotowane na twardo, 8 dag cebuli, sól, pieprz

Sposób przyrządzania:

Ziemniaki należy ugotować, zemleć, dodać jajka, sól, mąkę, a następnie wyrobić ciasto. Teraz możemy przyrządzić farsz: mięso zmielić razem z podsmażoną cebulą, pieprzem i ugotowanymi jajkami. Następnie wszystko mieszamy na jednolitą masę. Z ciasta formujemy wałek, kroimy go na kawałki, i formujemy placuszki. Na placuszki nakładamy farsz, zawijamy i kształtujemy kotlety. Podsmażamy je na oleju aż do uzyskania złocistej barwy.

Farszynki   Farszynki
Bart0lini / CC 2.0

Kartacze:

10 startych ziemniaków, 3 ziemniaki ugotowane i "utłuczone", 30g mięsa mielonego, jajko, czerstwa bułka, cebula, przyprawy.

Sposób przyrządzania:

Odciśnięte przez gazę surowe ziemniaki połączyć z gotowanymi. Cebule posiekać, zeszklić. Dodać mielone mięso, podsmażyć. Dodać kilka łyżek wody, oprószyć solą i pieprzem, wymieszać, chwilę smażyć. Z ciasta ziemniaczanego lepić placki, na każdym położyć trochę farszu mięsnego. Zlepić, formując owalne kartacze. Kluski wrzucać do dużej ilości osolonego wrzątku, gotować do wypłynięcia na powierzchnię. Okrasić cebulą lub skwarkami.

Kartacze   Kartacze
Carmela Soprano / CC 2.0

Brukowiec:

120 g cukru, 100 ml koncentratu z buraków, łyżka miodu, 50 g masła, 500 g mąki i jeszcze trochę do podsypywania, łyżeczka sody oczyszczonej, łyżka przyprawy do piernika, 1 jajo, 100 ml wody.

Sposób przyrządzania:

Wsypać 20 g cukru do rondelka z grubym dnem i podgrzać na wolnym ogniu. Gdy się roztopi i zacznie brązowieć, zalać go odrobiną gorącej wody i gotować do zgęstnienia. Dodać koncentrat z buraków i miód, dokładnie mieszając. Gotowy karmel wymieszać z masłem, mąką, resztą cukru, sodą, przyprawą do piernika, jajkiem i 100 ml wody. Dokładnie wyrobić ciasto na podsypanym mąką blacie. Przykryć i odstawić na godzinę. Następnie ciasto podzielić na cztery części, z każdej uformować wałek, a potem pokroić na kawałeczki i uformować kulki wielkości orzecha włoskiego. Na wyłożonej papierem do pieczenia blasze ułożyć jedną kulkę i dolepić wokół niej 6-7 kulek tak, by ciasto kształtem przypominało kwiatek. Wierzch ciasta posmarować powidłami utartymi z odrobiną wody. Piec 20-25 minut w temperaturze 180 st.

Gałczyński, kuchnia i Pranie   pixabay
« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Aleksandra Pietryga