Laos. Pierre Buntha Silaphet jest pierwszym od 40 lat diakonem, który za zezwoleniem władz otrzymał święcenia kapłańskie w wikariacie apostolskim Luang Prabang, obejmującym północny Laos.
Wikariat Luang Prabang ma obecnie tylko jednego kapłana. Jest nim tamtejszy administrator apostolski, ks. Tito Banchong Thopanhong. Ewangelizację Laosu prowadzili francuscy misjonarze pod koniec XIX w.
Na przeszkodzie głoszeniu Ewangelii stała bardzo niestabilna sytuacja polityczna w kraju. Komunistyczna partyzantka walcząca o władzę w Laosie chciała wyeliminować wszystko, co zagraniczne i chrześcijańskie.
W ubiegłym roku we Francji zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego 15 męczenników z Laosu z lat 1954–1970, prowadzony we francuskiej diecezji Nantes, z której pochodził jeden z kandydatów na ołtarze. 14 męczenników zostało zastrzelonych, a 1 zmarł z wycieńczenia w drodze do obozu reedukacyjnego w Wietnamie.
Od 1975 roku Laosem rządzi lewicowa Laotańska Partia Ludowo-Rewolucyjna, która jednak coraz częściej odwołuje się już nie do marksizmu czy maoizmu, ale do buddyzmu, wyznawanego przez ponad 60 proc. mieszkańców Laosu.
Obecnie Kościół katolicki w Laotańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej ma 39 725 wiernych, co stanowi 0,65 proc. ludności. Kościół miejscowy dzieli się na 4 wikariaty apostolskie, a tamtejsi biskupi tworzą jedną Konferencję Episkopatu wraz z hierarchami z Kambodży.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Edward Kabiesz/KAI/AsiaNews