Gniezno. Rodzina jest szczególną wartością, to związek kobiety i mężczyzny, należy ją chronić i wspierać, a państwo musi podjąć czynną politykę prorodzinną – takie przesłanie płynie z VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbywał się od 12 do 14 marca.
Przez trzy dni liderzy ruchów i organizacji katolickich, ludzie nauki, kultury i polityki, duchowni różnych wyznań chrześcijańskich oraz innych religii rozważali hasło spotkania: „Rodzina nadzieją Europy”. I byli zgodni, że kwestia małżeństwa i rodziny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości kontynentu.
„Rodzina jest naturalnym środowiskiem miłości, w którym przychodzi na świat i rozwija się człowiek” – napisali w przesłaniu końcowym. Co więcej, trzy wielkie religie monoteistyczne – chrześcijaństwo, judaizm i islam – uznają rodzinę za fundament cywilizacji.
Jednym z głównych zagrożeń współczesnej rodziny, na jakie wskazywali uczestnicy zjazdu, jest próba uznania za rodzinę związków osób tej samej płci. Nie ma na to zgody. W końcowym przesłaniu zjazdu podkreślano, że „małżeństwo to unikatowa, zobowiązująca i trwała relacja kobiety i mężczyzny połączonych miłością”. Podobnie mówił prezydent Lech Kaczyński.
Jego jednoznaczna deklaracja, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, spotkała się z owacją zebranych. Ponieważ od kondycji rodzin zależy przyszłość społeczeństwa, powinno się je wspierać przez tworzenie polityki rodzinnej na poziomie państwa i samorządu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
(obraz) |
Fakty i opinie - bł