Wielka Brytania. Dyskryminacja katolików zawarta w Akcie o Następstwie Tronu z 1701 r. i Akcie Unii tworzącej Wielką Brytanię z 1707 r. jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka – orzekła komisja brytyjskiego parlamentu.
Zakwestionowane akty prawne pozbawiają prawa do tronu katolika i każdego, kto katolika bądź katoliczkę poślubi. Wymagają też, by monarcha wstępujący na tron zadeklarował wyrzeczenie się katolicyzmu. Komisja zaleciła rządowi podjęcie starań, by znieść tę dyskryminację. Rząd już wcześniej deklarował gotowość wprowadzenia niezbędnych zmian. Wymagają one jednak zgody krajów członkowskich Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w których angielski monarcha wciąż jest głową państwa.
Nie są też przesądzone losy projektu ustawy o równouprawnieniu, dyskryminującej katolików. W Izbie Lordów spotkał się on z ostrą krytyką, zwłaszcza zasiadających w niej biskupów anglikańskich. Wprowadzone poprawki nie zmieniły istoty rzeczy. Nie chronią one Kościoła przed dyskryminacją, lecz zdają go na dobrą wolę sądu. Episkopat zaapelował o przyjęcie poprawki, która przewiduje usunięcie z projektu całej klauzuli dotyczącej instytucji religijnych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Edward Kabiesz/KAI