Krwawy bilans

Prześladowanie chrześcijan. 37 osób zaangażowanych w duszpasterstwo zginęło na świecie w ubiegłym roku. Jest to najbardziej krwawy bilans ostatniej dekady.

Raport na ten temat przygotowała misyjna agencja Fides związana z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów. Obejmuje on: księży, zakonnice, seminarzystów, pracowników kościelnych organizacji, np. Caritas, katechistów i wolontariuszy. Lista byłaby zdecydowanie dłuższa, gdyby trafiły na nią nazwiska zwykłych wiernych. Tylko w Iraku w ciągu trzech lat od upadku reżimu Saddama Husajna ofiarami islamskiego terroru padło ok. 2 tys. chrześcijan.

Wśród ubiegłorocznych ofiar jest 30 księży, 2 kleryków, 2 zakonnice i 3 osoby świeckie. Najwięcej misjonarzy zginęło w Ameryce Łacińskiej (21 osób). Na tym kontynencie znajdują się też dwa najbardziej niebezpieczne dla misjonarzy kraje: Brazylia i Kolumbia. List otwarty potępiający przemoc oraz ataki przeciwko księżom wystosował brazylijski episkopat. W Brazylii zabito w 2009 r. aż 6 kapłanów.

Najsmutniejsze jest to, że atakowali ich ludzie, którym księża pomagali. Główną przyczyną mordów były tam napady rabunkowe. Ks. Ruggero Ruvoletto zginął dla ukradzionych mu kilku reali, odpowiadających 70 zł. Ks. Ramio Ludeña, który od 34 lat pracował wśród dzieci ulicy, został zabity przez nastoletniego rabusia. W Kolumbii księża są od dawna na celowniku rebeliantów z różnych zbrojnych ugrupowań. Wielu biskupów z powodu pogróżek nie rusza się nigdzie bez policyjnej ochrony. 5 księży zginęło we własnych domach.

Natomiast świecki chłopak Jorge Humberto Echeverri Garro, zaangażowany w projekty związane z duszpasterstwem pokoju i pojednania, został zastrzelony w czasie spotkania, na którym przedstawiał
projekty Kościoła w tej dziedzinie. Drugie miejsce pod względem ofiar zajmuje Afryka, gdzie zamordowano 9 księży, zakonnicę i świeckiego. W Azji odnotowano dwa takie morderstwa – w Indiach i na Filipinach, a w Europie jedno. Dwie osoby zginęły także w USA. Misjonarzy mordowano też w Kongu, Burundi, Kenii i RPA, Meksyku, na Kubie, w Salwadorze, na Filipinach, w Indiach i we Francji.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - Beata Zajączkowska