Niemcy zalegalizowali eutanazję

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę dotyczącą tzw. testamentu życia. Pełnoletni Niemcy będą mogli wydać pisemne dyspozycje, czy i jak chcą być leczeni, gdy nie będą w stanie wyrazić swojej woli.

Nad wykonaniem „testamentu życia” ma czuwać opiekun lub pełnomocnik chorego. On dopilnuje, by lekarze postąpili ściśle z wolą wyrażoną w „testamencie życia”. Nawet gdyby oznaczało to śmierć pacjenta. Ustawa o „testamencie życia” oznacza zalegalizowanie w Niemczech eutanazji, dlatego to niebezpieczne prawo i budzi wątpliwości.

Przewodniczący Niemieckiego Episkopatu abp Robert Zollisch zauważył, że pacjenci w śpiączce czy cierpiący na demencję nie są w fazie umierania, więc „testament życia” ich nie powinien obejmować. Przypomniał też, że czym innym jest teoretyczne założenie co do przyszłej decyzji, a czym innym podjęcie jej w konkretnej sytuacji. Jeden z parlamentarzystów, chadek Huber Hueppe, stwierdził jasno: umierania nie można uregulować. Życie jest bogatsze niż regulaminy, mawiają doświadczeni w tego typu sprawach ludzie.

W wielu wypadkach trudno będzie dokładnie spełnić wolę zapisaną w „testamencie życia” i trzeba będzie odwołać się do jej interpretacji. Być może też, gdy chory zechce zmienić swój „testament życia”, ktoś będzie wykazywał, że cierpi na zaawansowaną demencję i nie jest w stanie wyrazić własnej woli. Gdy rezygnuje się z bezwzględnej ochrony życia, znajdzie się furtka, by w majestacie prawa człowieka zabić.

Czytaj codzienne komentarze w portalu wiara.pl
 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl