Bressanone. 28 lipca Benedykt XVI rozpoczął dwutygodniowy wypoczynek w miejscowości Bressanone, położonej w Górnej Adydze, nieopodal granicy z Austrią.
Ten wybór jest odstępstwem od tradycji, gdyż do tej pory zarówno Benedykt XVI, jak i Jan Paweł II wypoczywali na zmianę w Les Combes w Dolinie Aosty i w Lorenzago di Cadore w Dolomitach. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Obecnego papieża wiąże z Bressanone „wiele osobistych wspomnień”, przypomniał dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ.
Dodał, że „miejsce to ma szczególne znaczenie ze względu na kulturę niemiecką, gdyż to, co my nazywamy Górną Adygą, a co po niemiecku nazywa się Południowym Tyrolem, jest podstawowym punktem odniesienia dla historii języka niemieckiego i niewątpliwie papież jako wielki człowiek kultury może czuć się swobodnie na tym obszarze”. Prowincja do dzisiaj jest zamieszkana przez liczną mniejszość niemieckojęzyczną.
Papież zamieszka wraz z bratem Georgiem w miejscowym seminarium duchownym, które zostało wyremontowane i przystosowane do nowych potrzeb. Bressanone leży na terenie diecezji Bolzano-Bressanone. Jej biskup Wilhelm Emil Egger przypomniał, że w przeszłości Joseph Ratzinger wielokrotne tutaj odpoczywał. Tu m.in. w 1984 r. odbył długą rozmowę z Vittorio Messorim, z której powstała głośna książka „Raport o stanie wiary”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - oprac. ag